Gündem

2019 ALES ne zaman yapılacak? ALES başvuru ve sınav tarihi

2019 ALES ne vakit yapılacak? ALES başvuru ve sınav tarihi
2019 ALES ne vakit yapılacak sorusunun cevabı, yüksek lisans eğitimi görmek isteyen binlerce üniversite mezunu yurttaş tarafından sorgulanmaya başladı. Akademik kariyerlerinde kendilerini geliştirmek isteyen yurttaşların iştirak sağlayacağı ALES sınavı için başvuru ve sınav tarihleri belli oldu. Peki, 2019 ALES ne vakit yapılacak?

ne vakit yapılacak sorusunun cevabı, akademik kariyerlerinde ilerlemek isteyen yurttaşların sorguladığı konular arasında yer almaya başladı. ÖSYM tarafından yayınlanan 2019 yılı sınav takvimi ile birlikte ALES’in başvuru ve sınav tarihleri belli oldu. Peki, yapılacak?

TARİH BELLİ OLDU

2019-Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı (2019-ALES/1) 5 Mayıs’ta yapılacak, sonuçlarıysa 30 Mayıs’ta açıklanacak.

Söz konusu sınav için başvurular 5 Mart’ta başlayacak ve 13 Mart’ta son bulacak. ALES’e başvurular ÖSYM’nin AİS sistemi üstünden gerçekleştirilecek.

ALES’TE KAÇ SORU VAR?

Sınavda adaylara sayısal ve sözel testler uygulanacaktır. Sayısal Testi, adayların sayısal ve mantıksal akıl yürütme (muhakeme) becerilerini ölçmeye yönelik 50 sorudan; Sözel Testi, sözel akıl yürütme (muhakeme) becerilerini ölçmeye yönelik 50 sorudan oluşacaktır.

Sorular, belirli yükseköğretim programlarında kazanılan yeterlikleri ve bilgileri ölçmeye yönelik olmayacak, farklı alanlardan gelen yükseköğretim kurumu mezunlarının yanıtlayabilecekleri özellikte olacaktır. Sınav Türkçe olacaktır.

Benzer Konular :

Ösym Ales Sınavı Ne Zaman Yapılacak Başvuru Tarihleri

Ösym Ales Sınavı Ne Zaman Yapılacak Başvuru Tarihleri

Ösym Açıkladı Ales Ne Zaman Yapılacak Ales Başvuruları O Tarihte Alınacak

Ales Başvuruları Ne Zaman Ales Sınav Tarihleri Belli Oldu

Ales Başvuruları Ne Zaman Ales Sınav Tarihleri Belli Oldu

Yazar Hakkında

Eften Püften

Yorum bırak