Gündem

2019 uzman erbaş başvurusu nasıl yapılır? MSB uzman erbaş alımı

2019 uzman erbaş başvurusu nasıl yapılır? MSB uzman erbaş alımı
2019 uzman erbaş başvurusu nasıl yapılır sorusunun cevabı bir çok kişi tarafından sorgulanmaya devam eden konular arasında yer alıyor. Kara Kuvvetleri Komutanlığı’na (KKK) uzman onbaşı ve uzman çavuş alımı için başlayan başvuruların arkasından, adaylar başvurular için son günün ne vakit olduğunu merak ediyor. Peki, 2019 uzman erbaş başvurusu nasıl yapılır? Başvuru şartları neler?

Türk Silahlı Kuvvetlerinin erbaş kadrolarında süreklilik arz eden teknik ve kritik görevlerde yetişmiş personel ihtiyacını karşılamak maksadı ile uzman erbaş alımı başvuruları başladı. Başvurularını halen tamamlamayan adayları, son başvuru gününü merak ediyor. Peki, alımı başvuruları için son gün ne zaman?

İlan için belirlenen son başvuru tarihi 31 Mayıs 2019. Öte yandan uzman onbaşı adayları için ilk öğretim/ortaokul mezunu olma şartı aranırken, uzman çavuş adayları için enaz lise ve dengi okul mezunu olma şartı aranıyor.

Adaylar başvuru ekranına e-Devlet üstünden giriş yaptıktan sonra başvuru sihirbazı üstünden ilerleyerek bilgilerim kısımdan eğitim, iletişim, askerlik ve diğer istenen bilgileri kesinlikle dolduracak arkasından “tercih” ekranına otomatik olarak yönlendirilecek.

BAŞVURU YAPMAK İÇİN TIKLAYIN

Hava ve Deniz Kuvvetleri Komutanlığında halen sözleşmeli er olarak vazife yapanların başvurusu kabul edilmeyecek. Askerlik hizmetini yapmamış adayların başvuruları kabul edilmeyecek. Bedelli askerlik yapmış olan ve yapmakta olanlar müracaat edebilecek. Bedelli olarak yapmakta olanlar askerlik hizmetine devam ediyor seçeneğini seçerek askerlik durumlarını doldurmaları gereklidir.

UZMAN ERBAŞ OLMA SÜRECİ NASIL İŞLİYOR?

Başvuru, yazılı sınav, evrak kontrol, fiziksel değerlendirme, fiziksel yeterlilik testi, mülakat, sağlık raporu ve güvenlik soruşturması aşamalarından oluşur.

aşamalarında başarılı olan ve sağlık raporları olumlu olan adayların dosyaları sınıf eğitimlerine yönelik planlama yapılmak üzere Kara Kuvvetleri Komutanlığına gönderilerek, atama tebligatları eğitim başlangıç tarihinden önce adayın yazışma adresine gönderilecektir.

Sınavlarda başarılı olan ve adresine bildirim gönderilen adaylar yedi gün içinde sınıf okulu, eğitim merkezi ve/veya birliğine katılmayan adaylar temel kursa alınmaz ve başka bir döneme planlanmaz.

Uzman erbaşlar için göreve başlama tarihi sözleşmenin imzalandığı tarihtir. İlk anlaşma süresi; iki yıldan az, beş yıldan fazla olamaz. Uzman erbaşlar anlaşma imzaladıkları tarihten sonra maaş almaya hak kazanırlar ve özlük hakları işlemleri başlatılmış olur.

GENEL BAŞVURU ŞARTLARI NELER?

Türkiye Cumhuriyeti yurttaşı ve erkek olmak,

Uzman onbaşı adayları için ilk öğretim/ortaokul ya da yurt dışındaki dengi okul mezunu olmak (öğrenimini yurtdışında bitirenlerin diplomalarının denkliği onaylanmış olmak),

Uzman çavuş adayları için enaz lise ve dengi okul mezunu ya da yurt dışındaki dengi okul mezunu olmak (öğrenimini yurtdışında bitirenlerin diplomalarının denkliği onaylanmış olmak),

Askerlik hizmetini erbaş ya da er olarak yapmış ya da başvurduğu sırada yapıyor olmak,

Askerlik hizmetini yapmış olan adaylar için müracaat tarihinin ilk günü itibariyle terhisinin üstünden beş yıldan fazla süre geçmemiş olmak (28 Ocak 2014 tarihi ve sonrasında terhis olanlar),

Askerlik hizmetini yapmakta iken müracaat edenler için, uygun özellik belgesi almış olmak, Birlik Komutanlıklarınca düzenlenen Nitelik Belgesinde “Uzman Erbaş Olur” kararı bulunmak, 80 ve üzeri not almış olmak,

Müracat yapılan senenin Ocak ayının ilk günü itibariyla (01 Ocak 2019 tarihi itibarıyla) yirmiyedi (27) yaşını bitirmemiş (28 yaşından gün almamış) olmak (01 Ocak 1992 tarihi ve sonrasında doğanlar),

Askerî talebelik ile ilişiği kesilmemiş olmak,

Türk Silahlı Kuvvetlerinde daha önce subay (yedek subay dâhil), astsubay, uzman erbaş olarak isdihdam edilmemiş olmak,

DİĞER BAŞVURU ŞARTLARI VE KILAVUZUN TAMAMI İÇİN TIKLAYIN

ALIM YAPILACAK BRANŞLAR VE ARANAN NİTELİKLER

Piyade, komando, tank, topçu, muhabere, istihkâm, ulaştırma, ikmal, bakım, sıhhiye, veteriner ve hava savunma gibi branşlarda yapılacak alımlar için genel şartları taşımanın yanı sıra, her branş için belirlenen farklı özellikleri de karşılamak gerekiyor.

BAŞVURU SONUÇLARI NE ZAMAN VE NEREDE AÇIKLANACAK?

Başvurusu kabul edilen adayların seçim aşaması sınavlarına katılacakları tarih, https://personeltemin..gov.tr web adresinde tebliğ özelliğinde yayımlanacaktadır. Ayrıca adayların ifade ettiği elektronik posta ve cep telefonuna kısa mesaj ile bilgi verme yapılacaktır. (Aday bilgilerinde değişiklik olması halinde bir dilekçe ile MSB Per.Tem.D.Bşk.lığına faks ile müracaat etmeleri gereklidir).

Seçim aşaması sınavlarınaysa adaylar yeterli süre öncesinden çağrılacak, adaylara ayrıca postayla tebligat yapılmayacaktır. Bu nedenle, SMS duyurusuyla internetten seçim aşamalarına katılma tarihinizi ve neler yapmanız gerektiğini öğrenme zorunluluğunuz bulunmaktadır.

Benzer Konular :

Uzman Erbaş Başvuru Şartları Uzman Erbaş Alımı Başvurusu Nasıl Yapılır

Uzman Erbaş Başvuru Şartları Uzman Erbaş Alımı Başvurusu Nasıl Yapılır

Msb Uzman Erbaş Alımı Ne Zaman Msb Kkk Başvuru Şartları Ne

Msb Uzman Erbaş Alımı Ne Zaman Msb Kkk Başvuru Şartları Ne

Uzman Çavuş Erbaş Alımı Başvurusu Nasıl Yapılır Başvuru Şartları Nelerdir

Uzman Çavuş Erbaş Alımı Başvurusu Nasıl Yapılır Başvuru Şartları Nelerdir

Yazar Hakkında

Eften Püften

Yorum bırak