Gündem

2019 YKS başvuruları ne zaman başlayacak? İşte YKS sınav ve başvuru tarihleri

2019 YKS başvuruları ne vakit başlayacak? İşte YKS sınav ve başvuru tarihleri
2019 YKS sınav başvuruları ne vakit başlayacak sorusunun cevabı milyonlarca talebe tarafından sorgulanan konular arasında yer almaya devam ediyor. Güzel bir üniversitede eğitim görmek için çalışmalarını devam ettirmeye devam eden talebeler, bu sene YKS sınavı ve başvuru tarihlerini araştırıyor. Peki, 2019 YKS başvuruları ne vakit başlayacak? İşte YKS sınav ve başvuru tarihleri.

başvuruları için geri sayım başladı. Üniversite hayali ile çalışmalarını devam ettirmeye devam eden talebeler, ÖSYM tarafından yayımlanan 2019 sınav takvimini incelemeye başladı. ÖSYM tarafından paylaşılan bilgilerle beraber 2019 YKS sınav ve başvuru tarihleri belli oldu. İşte ayrıntılar.

YKS BAŞVURU VE SINAV TARİHİ

ÖSYM’nin web sitesinden duyurulan takvime göre, 2019 YKS’nin 1. oturumu (TYT) 15 Haziran’da, 2. oturumu (AYT) ile Yabancı Dil Oturumu 16 Haziran’da yapılacak. YKS başvuruları 12 Şubat-6 Mart’ta alınacak. YKS için geç başvuru tarihiyse 19 Mart olarak belirlendi. YKS sonuçları 18 Temmuz’da açıklanacak.

BAŞVURULAR NASIL YAPILACAK?

Ortaöğretim kurumlarının (lise ya da dengi okullar, açık öğretim liseleri) son sınıfında olanlar ya da bir ortaöğretim kurumundan mezun olanlar sınava başvurabilirler.

ÖSYM Aday İşlemleri Sisteminde geçerli fotoğrafı ve eğitim bilgisi bulunan adaylar, bireysel olarak web aracılığı ile https://ais.osym.gov.tr adresinden başvuru yapabilirler. ÖSYM Aday İşlemleri Sisteminde geçerli bir fotoğrafı ve/veya eğitim bilgisi bulunmayan adaylar, ÖSYM Sınav Koordinatörlüklerinden ya da tanımlanmış başvuru merkezlerinin birinden yapacaklardır.

YKS’ye başvuran adaylar seçmiş oldukları oturumlara bağlı olarak sınav ücretini klavuzda belirtiler bankalardan herhangi birine ya da ÖSYM’nin https://odeme.osym.gov.tr web adresinden kredi kartı/banka kartıyla süresi içerisinde yatıracaklardır.

SINAVDA HANGİ TESTLER YER ALACAK?

TYT’de Türkçe Testi, Sosyal Bilimler Testi, Temel Matematik Testi ve Fen Bilimleri Testi yer almaktadır. AYT’de Türk Dili ve Edebiyatı-Sosyal Bilimler-1 Testi, Sosyal Bilimler-2 Testi, Matematik Testi ve Fen Bilimleri Testi yer almaktadır. YDT’de ise, Almanca, Arapça, Fransızca, İngilizce ve Rusça testleri yer almaktadır.

Yabancı dil oturumunda her dil için ayrı bir soru kitapçığı bulunacaktır. Sınavda adaya başvuruda bildirdiği yabancı dile ait soru kitapçığı verilecektir.

YKS’DE BARAJ PUANI VAR MI?

TYT’de 150 ve üzeri puan alan adaylar, TYT puanıyla öğrenci alan yükseköğretim programlarını tercih edebilirler. TYT’ de 150 ve üzeri puan alan adaylardan SAY, SÖZ, EA, DİL puanları 180 ve üzeri olanlar, bu puan türleriyle öğrenci alan lisans programlarıyla birlikte TYT puanıyla öğrenci alan ön lisans programlarını tercih edebilirler.

Benzer Konular :

Yks Ne Zaman İşte Ösym Sınav Takvimine Göre Yks Sınav Tarihi

Yks Ne Zaman İşte Ösym Sınav Takvimine Göre Yks Sınav Tarihi

Yazar Hakkında

Eften Püften

Yorum bırak