Nedir

3600 ek gösterge nedir? Ek gösterge artışı hakkında bilinmeyen detaylar

3600 ek gösterge nedir? Ek gösterge artışı hakkında bilinmeyen ayrıntılar
AK Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan bir süredir kamuoyunun gündemini meşgul eden ve belli memur branşlarının beklentide olduğu ek gösterge artışına dair açıklamalarda bulundu. Bu gelişmenin arkasından ek göstergenin ne olduğu ve kimleri kapsayacağı merak konusu oldu. Peki, ek gösterge nedir?

Kamuda vazife alan memurların maaşları, emekli ikramiyeleri ve emekli maaşlarının hesaplanmasında uygulanan bir hesaplama metotu olan unvan, hizmet sınıfı ve derecelere göre farklılık gösteriyor. İşte, memurların yakından takip ettiği ek gösterge hakkında tüm ayrıntılar…

Ek gösterge, devlet memurlarının maaşlarını, emekli ikramiye ve maaşların hesaplanmasında uygulanan bir hesaplama metotudur. Hesaplama metotu olan ek gösterge sayıları, unvan, hizmet sınıfı ve derecelere göre farklılık gösteriyor. Ek gösterge maaşı, ek gösterge puanının aylık katsayısı olarak belirlenir. Ek göstergesi 3600 olan bir memur, göstergesi 2 bin 500 olan bir memurdan emeklilikte daha fazla maaş ve ikramiye alabiliyor.

Memuriyette 30 hizmet yılını dolduran ve 1. derecenin 4. kademesine ulaşmış olan yükseköğretim mezunu personel arasında ek göstergeden faydalanmayan veya ek göstergesi 3600’dan düşük olanların ek gösterge sayılarının 3600 olarak belirlenmesi halinde aylık ücretlerinde ve emekliliğe ilişkin haklarında değişiklik yaratıyor.

İKRAMİYELER ARTACAK

Ek gösterge yürürlüğe girdiği andan itibaren, mevcut emeklilerin aylıklarına yansıyacak. Emekli ikramiyeleri emekli olunan tarihteki ek gösterge üstünden ödendiği için geriye doğru ek ödeme bahis konusu olmayacak.

Düzenleme emeklilik halinde alınacak maaş ve ikramiyede yüzde 20’nin üstünde artış olacak. Ek göstergenin 2200’den 3600’e çıkması ile birlikte 25 sene hizmeti bulunan öğretmen, din görevlisi, hemşire, polis ve yöneticilerin ikramiyeleri enaz 25 bin lira artacak. Yapılacak düzenlemeden emeklilerin dul ve yetimleri de faydalanacak.

AK Parti Grup Başkanvekili ek gösterge açıklamasıAK Parti Grup Başkanvekili Mehmet Muş yaptığı son dakika açıklamasında ”3600 ek göstergenin alelacele seçim öncesi getirilmesini etik olarak doğru bulmuyoruz. Teknik ayrıntılı bir konu bu ama ajandamızda” şeklinde konuştu. Muş, askerlik düzenlemesi konusundaki soruya ”Meclis’in takvimi şu anda dolu” şeklinde yanıt verdi.daha fazla video için

Benzer Konular :

Ek Gösterge Kimleri Kapsıyor İşte Gündemden Son Haberler Ek Gösterge Son Durum

Ek Gösterge Kimleri Kapsıyor İşte Gündemden Son Haberler Ek Gösterge Son Durum

İşte Ek Gösterge Çalişmasinin Ayrintilari Ki̇mler Gi̇ri̇yor

İşte Ek Gösterge Çalişmasinin Ayrintilari Ki̇mler Gi̇ri̇yor

Kdk Nın Şube Müdürlerinin Ek Gösterge Talebine Dair Kararı

Kdk Nın Şube Müdürlerinin Ek Gösterge Talebine Dair Kararı

Yazar Hakkında

Eften Püften

Yorum bırak