Nedir

Albino hastalığı nedir? Tedavisi var mı?

Albino hastalığı nedir? Tedavisi var mı?
Albino hastalığı ne demektir sorusu bir çok kişi tarafından araştırılan ve merak edilen konular arasında gündemdeki yerini korumaya devam ediyor. Genetik bir sağlık problemi olan albino, öncelikle, albinizm saçları, gözleri, cildi ve vizyonu etkiler. Peki, Albino hastalığı nedir? Tedavisi var mı?

Albino veya albinizm, soydan geçen bir metabolizma hastalığıdır. Bu hastalığı taşıyanlara albinizm veya albino denir. Albino çoğunlukla beyaz deriye, hafif saçlara ve görme sorunlarına neden olan, pigment melaninin azalması ya da yokluğundan kaynaklanır.

Bu hastalık global olarak 17.000 kişide tahmini 1’i etkilemektedir. Bununla birlikte, prevalansı bölgeye göre değişir. Sahra altı Afrika’da, albinizm oranı 5,000’de 1 civarındadır, Avrupa ve Amerika’daysa 20.000’de 1’e yakındır.

Albinolarda (gerek insan, gerek hayvan) deri çok ince ve beyazımsı (ya da hafifçe pembe), kıllar (ya da tüyler) beyazdır. Gözlerin gözbebekleri pembe, ağ tabaka dan yansıyan ışık kırmızıdır. Gözler ışığa duyarlıdır ve çoğunlukla astigmattır. Gözlerde ışık hassasiyeti sebebiyle nistagmus (gözlerin titremesi) mevcuttur. Albinoluk nadir de olsa, zeka geriliği veya bedenselgerilikle beraber olabilir.Derilerinde renk pigmentleri bulunmadığı veya az bulunduğu için güneşten gelen zararlı ışınlar vücuda girer ve fazla güneş altında bulunmaları ölümlerine bile yol açabilir. Albinizm için tedavi yoktur, lakin bazı semptomlar tedavi edilebilir.

Genetik bir sağlık problemi olan albino, öncelikle, albinizm saçları, gözleri, cildi ve vizyonu etkiler, Enbazın en yaygın sebebi, tirozinaz enziminin işleyişinde bir kesintidir.

ALBİNO SEMPTOMLAR

Cilt: albinizm en bariz semptomu daha hafif bir deri tonudur. Bununla birlikte, deri tonu her vakit önemli ölçüde farklı değildir. Melanin seviyeleri bazı kişilerde yavaş yavaş artabilir, yaşlandıkça deri tonunu yavaşça koyulaştırır.

Güneşe maruz kaldıktan sonra, albinizm taşıyan bazı insanoğlu çiller, maviler (genellikle pigment miktarının azalması sebebiyle renkte pembe) ve lentiginler olarak adlandırılan büyük çil benzeri lekeler oluşturabilir.
Saç: Cilt ile olduğu gibi, saç rengi beyazdan kahverengiye kadar değişebilir. Afrika ya da Asya kökenli olanlar sarı, kahverengi ya da kırmızımsı saçlara sahip olma eğilimindedir.

Bireysel yaşlandıkça, saç rengi yavaş yavaş kararabilir.
Göz rengi: bu, yaşla beraber de değişebilir ve çok açık maviden kahverengiye kadar değişir. İrisin içerisindeki düşük seviyelerde melanin, gözlerin hafifçe yarı şeffaf görünebileceği ve ışığın gözün arkasındaki retinayı yansıttığı için kırmızı ya da pembe görüneceği manasına gelir.

Albino hastalığı nedir? Tedavisi var mı?

Albino Hastalığı Nedir Neden Olur Belirtileri Ve Tedavisi

Albino Hastalığı Nedir Neden Olur Belirtileri Ve Tedavisi

Albino Hastalığı Nedir Tedavisi Var Mıdır

Albino Hastalığı Nedir Tedavisi Var Mıdır

Albino Hastalığı Tedavisi Var Mı

Albino Hastalığı Tedavisi Var Mı

Yazar Hakkında

Eften Değil Püften

Yorum bırak