Nedir

Anksiyete bozukluğu nedir? Yaygın Anksiyete Bozukluğu belirtileri nelerdir?

Anksiyete bozukluğu nedir? Yaygın Anksiyete Bozukluğu belirtileri nelerdir?
Yaygın Anksiyete Bozukluğu, bu hastalığı yaşayan kişilerde aşırı endişeye sebep olmaktadır. Dikkat bozukluğu, konsantrasyon güçlüğü, en ufak sesle kolayca irkilme, uykuya dalamama ve gece sıklıkla uyanma önemli şikayetleri arasında yer almaktadır. Peki, Yaygın Anksiyete Bozukluğu belirtileri nasıl tanılanır? İşte, anksiyete bozukluğu sebepleri ve merak edilen bazı ayrıntılar

Yaygın anksiyete bozukluğu(YAB) kişilerdeyse “sürekli, aşırı ve durumla uygun olmayan bir kaygı durumu” bahis konusudur. Aşırı endişe, kişinin günlük hayatını olumsuz yönde etkiler ve ayrıca olağan hayat etkinliklerini devam ettirmesini engeller. Bu kişiler her durumda olası en kötü sonucu düşünürler, herşey kendi denetimlerinin dışındadır, iyi bir ihtimal ya da geriye dönüş mümkün değildir. YAB’da aşırı kaygı ve kaygı çoğunlukla sağlık, aile, para veya iş gibi konularla ilgilidir. Denetlenemez özellikte olan kaygı hali enaz altı ay boyunca hemen hergün vardır ve gün boyunca sürer. YAB’nun hayat boyu görülme sıklığı %5-6’dır. Başka bir deyişle, her 100 kişiden 5-6’sı yaşamlarının herhangi bir zamanın bu rahatsızlığı yaşayabilir. Yaşla beraber kaygı duyarlılığı artar. YAB yaşlılıkta en çok görülen anksiyete bozukluğudur. 

Şikayetleri ve Bulguları: Gerçek bir neden yokken veya nedeni olsa dahi durumla uygunsuz olan, aşırı olan denetlenemeyen özellikteki kaygı hastalığın temel belirtisidir. Çoğu vakit kişi endişelerinin aşırı olduğunun farkındadır, lakin endişelenmelerini denetleyemezler ve bir türlü sakinleşemezler. Çevrelerinde “aşırı tasalı” olarak tanınırlar. Yorgunluk, dikkat bozukluğu ve konsantrasyon güçlüğü, en ufak sesle kolayca irkilme, uykuya dalamama ve gece sıklıkla uyanma diğer önemli belirtilerdir. YAB’a sık sık sanki fiziki bir hastalık varmışçasına kendini gösteren bazı bedensel belirtiler eşlik eder. Bu belirtiler: sebepsiz yorgunluk, başağrısı ve kas ağrıları, yutma güçlüğü, titreme ve seyirmeler, terleme, tahammülsüzlük, bulantı, sersemlik hissi, sıcak basması gibi fiziki yakınmalardır. 

Tanısı için neler yapılmalıdır: Bir psikiyatri uzmanına muayene olunulmalıdır.

Tedavisi İçin Neler Yapılmalıdır : YAB tedavi edilebilir bir hastalıktır. İlk yapılması gereken bir psikiyatri uzmanına başvurmaktır. İlk başvuruda kapsamlı bir psikiyatrik değerlendirmenin yanı sıra, bu belirtilerin herhangi bir fiziki hastalıktan kaynaklanıp kaynaklanmadığını anlamak için bazı incelemeler yapılacaktır. Tedavi gören YAB’lı hastaların çoğunluğu tedaviden fayda görür. Psikoterapi veya ilaç tedavileri uygulanabilir. Bu yöntemlerden birinin veya birlikte uygulanmasının etkin olduğu gösterilmiştir. Hangi tür tedavinin size uygun olabileceğine hekiminizle birlikte karar vermek yerinde olacaktır. Bir kişi için uygun olan bir tedavi, öteki için uygun olmayabilir. YAB tedavisinde antidepresan ve anksiyolitik ilaçlar kullanılır. Bu ilaçlar depresyonun ve başka anksiyete bozukluklarının tedavisinde de kullanılır. YAB’da etkin oldukları iyi bilinmektedir. Tedavinin maksadı kaygı ve gerginliğin hızla tedavi edilmesidir. Tedavide kullanılan ilaçların ciddi yan etkileri ve bağımlılık tehlikeleri yoktur. YAB’da kaygı çözmeye yönelik kullanılan benzodiyazepin grubu ilaçlar yeşil reçete ile verilmektedir. Bu grup ilaçlar da lakin “doktorunuzun tavsiye ettiği dozlarda ve sürede” kullanıldığında etkili ve güvenli kullanılabilir. İlaç tedavisinin tesiri birkaç haftadan önce başlamayacaktır. İlaç tedavisi belirtiler tamamiyle düzelene kadar sürmelidir. Tam düzelme sağlandıktan sonrada tedaviye enaz 1 sene daha devam edilmelidir. 

Tedavisi Sonrası Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar Nelerdir: Stres YAB’ın gelişiminde önemli rol oynar. Stresi azaltacak hayati düzenlemeler yapılmalı ve devam edilmelidir.

Anksiyete bozukluğu nedir? Yaygın Anksiyete Bozukluğu belirtileri nelerdir?

Yaygın Anksiyete Bozukluğu Belirtileri

Yaygın Anksiyete Bozukluğu Belirtileri

Anksiyete Bozukluğu Belirtileri Nelerdir

Anksiyete Bozukluğu Belirtileri Nelerdir

Yaygın Anksiyete Bozukluğu Belirtileri

Yaygın Anksiyete Bozukluğu Belirtileri

Yazar Hakkında

Eften Değil Püften

Yorum bırak