Nedir

Argan yağı nedir? İşte argan yağının faydaları

Argan yağı nedir? İşte argan yağının yararları
Argan yağı ne demektir sorusu binlerce yurttaş tarafından merakla sorgulanan konular arasında yer alıyor. Özellikle bayanların oldukça dikkatini çeken argan yapı bir çok bakımda kullanılabiliyor. Peki, argan yağı nedir? İşte argan yağının yararları.

Daha çok deri ve saç bakımında kullanılmakta olan argan yağı, tırnaklar ve vücut içerisinde besleyici özelliğe sahiptir. Saçların daha parlak ve sağlıklı olmasına yardımcı olurken saç kırıklarının oluşmasını da engeller. 

GÜZELLEŞTİREN BİR NEMLENDİRİCİ

Argan yağı cildiniz için etkili ve faydalı bir nemlendiricidir. Hem de bu nemlendiricinin birçok güzelleştirici yararı olduğunu unutmayın. Avucunuza 1-2 damla argan yağı damlatıp elinize yayın. Daha sonra cildinize ve boynunuza masaj yaparak uygulayın. Argan yağıyla cildinizi nemlendirmek, kırışıklıkları çözmeye yardımcı olduğu gibi vitamin içeriği ile cildinize bakım sağlar.

YAŞLANMA KARŞITI


Cilt parlaklığını arttıran ve kırışıklık oluşumunu yavaşlatan argan yağı aynı zamanda kırışıklıkların görünümünü de daha zayıf hale getirerek gizlemeye yardımcı olur. Yüksek antioksidan içeriği sayesinde cildinizi yaşlanmanın etkilerine karşı korur. Serbest radikallere karşı savaşarak cildinize bir kalkan oluşturur. Aynı zamanda cildin yumuşak, canlı ve parlak görünümünü destekler.

AKNE VE SİVİLCELER İÇİN YARDIMCI

Argan yağı, ispatlanmış bir sebum (cilt tarafından üretilen doğal yağ) eksiltme etkisine sahiptir. Yağlı bir cilde sahipseniz argan yağıyla zaman vakit cildinize bakım yapmak deri yağını dengelemeye yardımcı olur. Argan yağı, fazla yağlanma ve bu yağlanmaya bağlı olarak gözeneklerin tıkanması sebebiyle ortaya çıkan akne, sivilce ve siyah noktaların oluşumunu engellemeye yardımcı olduğu gibi aynı zamanda cildinizde hasar almış hücreleri iyileştirmeye de yardımcı olur. 

TIRNAK BAKIMI

Argan yağı tırnak bakımı içerisinde sık sık kullanılmaktadır. Tırnak eti sorunlarını gidermek için bir kaç damla argan yağını tırnak ve tırnak etlerine masaj yaparak uygulayınız. Tırnak etleri sorunlarını gidermek, soyulma ve kavlamalara dur demek için oldukça yararlı olacaktır. Elinize bir eldiven takıp 10 dakika boyu bekletmek argan yağının emilimi için daha iyi olur.

KALP VE DAMAR HASTALIKLARINI ÖNLEME


Argan yağının kalp damar hastalıklarını önlediği ve ayrıca bu tipteki hastalıklara iyi geldiğine dair yayımlanmış makaleler vardır.Çeşitli araştırmaların sonucuna göre argan yağındaki doymamış yağ asitleri, kolesterolü düzenlemeye ve yüksek  tansiyonun düşürmeye yardımcıdır. Bu durumlarda kullanmanız gereken argan yağı cilt reyonlarında satılan argan yağı yağı değil, bitkisel destek ürünleri satan mağazalarda kapsül yada tablet şeklinde satılan argan yağıdır.

ÇATLAKLARA KARŞI KORUYUCU

Hamilelik gibi deride aşırı esnemenin olduğu dönemler için argan yağı harikadır. Sadece gebelik değil, ani boy uzamasında bile deri çatlakları oluşur ve tedavisi oldukça uzun sürelidir. Bu gibi durumlara argan yağı yardımınıza yetişecektir.

ŞAÇI GÜÇLEŞTİRME

Argan yağı saç derisini ve saçı nemlendirerek kuru saçlardan kaynaklanan kepek benzeri şikayetleri engelleyebilir.Saç diplerine iyi gelir, saçı canlandırır, onarır ve böylece saçların daha canlı ve gür görünmesinin sağlar.

DUDAK GÜZELLİĞİ

Argan yağının yararları deri ve saçla sınırlı değildir. Aynı zamanda dudak güzelliği içerisinde başarılı bir bakım yağıdır. Dudaklardaki çatlakları çözmek (özellikle kış aylarında nemsizlikten oluşur), dudakları daha yumuşak ve pütürsüz hale getirmek için kullanılabilir. 1 damla kadar argan yağını dudaklarınıza sürün ve tesirini test edin.

Argan yağı nedir? İşte argan yağının faydaları

Argan Yağı Nasıl Kullanılmalı

Argan Yağı Nasıl Kullanılmalı

Argan Yaginin Faydalari

Argan Yaginin Faydalari

Argan Yağı Nedir Faydaları Nelerdir

Argan Yağı Nedir Faydaları Nelerdir

Yazar Hakkında

Eften Değil Püften

Yorum bırak