Nedir

Basur nedir? Hemoroid neden olur?

Basur nedir? Hemoroid neden olur?
Hemoroid halk dilinde bilinen adı ile basur, vakit zaman ortaya çıkan yaygın bir sağlık sorunudur. Hemoroid içinde kan pıhtısı oluşursa şiddetli bir ağrıya neden olur. Basurun dereceleri değişiklik gösterebilir. Peki, hemoroid nedir, neden olur? İşte, hemoroid hakkında merak edilenlerin ayrıntıları!

Her sağlıklı insanda makat bölgesinde, dişli çizginin (linea dentata) hemen üstünde yastıkçıklar bulunur ve bunlar içerisinde damarlar, bağ dokusu ve düz kası barındırırlar. Bunlar dışkılama esnasında dışkılamayı kolaylaştırılar. Ancak, sürekli kabızlık ya da ishal, aşırı ıkınma, yanlış tuvalet alışkınlıkları ya da hamilelik sebebiyle bu yastıkçıklar hemoroid şekline dönüşür. Hemoroid ya da basur, 50 yaş civarındaki her iki kişiden birinde belirlenir. Ancak, liften fakir batılı diyet şeklinde beslenme sonucunda, hemoroit sorununa çok daha genç yaşlarda rastlandığı görülmektedir ve nadir de olsa çocuklarda da hemoroit sorunu görülmektedir. Erkeklerde bayanlara oranla 1.3 kat daha sık görülürler. Genellikle hastalar utanma ya da önemsememe sebebiyle hekime çok geç başvururlar. Hemoroid hastalarının yalnızca % 5-10’unda ameliyat gerekir.

Hemoroidler yer aldıkları bölgeye göre iç ve dış olarak ikiye ayrılır.

İç hemoroitler

Evre hemoroit:kanamaya yol açan ve makat dışına çıkmayan iç basur
II. Evre hemoroit:makat dışına çıkan, lakin kendiliğinden içeri giren iç basur
III. Evre hemoroit: makat dışına çıkan ve kişinin elle içeri itebildiği basur
IV: Evre hemoroit: makat dışına çıkan ve kişinin elle içeri itemediği basur

Hemoroidler bazı hastalıkların ön belirtisi olabilir. Yoğun alkol tüketimi, karaciğer hastalıkları ve Hepatit B (kanla ya da cinsel temasla bulaşan sarılık tipi) ile oluşabilen karaciğer sirozu ya da portal hipertansiyon (karın içi portal ven ismi verilen önemli bir toplar damarda basınç artışı) gibi hastalıklarda ilk belirti olarak hemoroit ortaya çıkabilir. Bu tür bir hastalığın varlığında, hasta ayrıntılı olarak araştırıldıktan sonra, herhangi bir girişimin yapılması tercih edilir.

BASUR NASIL ANLAŞILIR?

Makatın dışında ve içerisinde şişlikler olması, kanma, makatta kaşıntı, ağrı, yaşlık hissi, hemoroid şişliklerinin içlerinin kanla dolmasına bağlı olarak gelişen boğulmuş hemoroid (çok şiddetli ağrı yapar)

Hastalığın görülmesini kolaylaştıran nedenler ;

Uzun süre oturmayı gerektiren meslekler: sekreterlik, mimarlık, mühendislik, bankacılık, vb.
Bazı sporlar: vücut geliştirme, bisiklete binme, motorsiklete binme, ata binme
İleri yaş
Kronik kabızlık
Kronik İshal
Dışkılama güçlüğü
Gebelik
Lohusalık
Kalıtım
Dışkılama esnasında aşırı ıkınma
Fazla laksatif (dışkı yumuşatıcı) ya da lavman kullanımı
Tuvalette uzun süre oturma alışkınlığı, tuvalette kitap okuma
Bulguları: muayenede ele gelen şişlikler ya da görünür makattan sarkan hemoroid meme uçları

Tanısı İçin Neler Yapılmalıdır:

Hasta yukardaki şikayetlerin bir yada birkaçına sahipse genel cerrahi hekimine başvurmalıdır.

BASUR TEDAVİSİ İÇİN NE YAPILMALI?

Öncelikle bir hastalığın en iyi tedavisi o hastalıktan korunma yollarını bilmekten geçer.

Hemoroidden esirgemek içinde;

Posadan zengin bir beslenme tarzını benimsemek (meyve, sebze, baklagiller, corn flakes vb.)

Tuvalette uzun vakit geçirme, tuvalette gazete okuma ya da bulmaca çözme, aşırı ıkınma gibi alışkınlıkları terk etmek. Çocuklara tuvalete ihtiyaç duydukları anda gitmeleri ve orda uzun vakit geçirmemeleri gerektiğini öğretmek

Spor ve düzenli egzersiz yapmak

At, motorsiklet ya da bisiklete binmenin hemoroid açısından olumsuz etkilerinin olduğunu bilmek

Halter ve güreş gibi ağır sporların zorlanma sebebiyle olumsuz etkilerinin olduğunu bilmek

Yukarıdaki tavsiye edileri karşın eğer hemoroid hastası iseniz hekiminiz size uygun olan medikal ya da cerrahi tedavi alternatiflerinden birini önerecektir.

TEDAVİ SONRASI SÜREÇ

Hemoroid hastaları hastalıkları ateşlenmemesi ve nüks etmemesi için beslenmelerine dikkat etmelidirler.

Hemoroid (basur) hastalığında, hem hastalıktan korunmak ve hem de hastalığın ateşlenme dönemlerinde rahat etmeleri açısından uygun bir diyetle beslenmeleri oldukça önemlidir. Hemoroid hastalarının yoğun şekilde dışkı gevşetici (laksatif) ilaçlar kullandıkları gözlemlenmektedir. Dışkılama eyleminin rahat olabilmesi için, dışkı yumuşatıcı ilaçlar kullanmak yerine; günde 2 lt civarında su tüketmek, bol lifli ve doğal bir beslenme şekli tercih edilmelidir.

20-50 yaş grubundaki kişilerin diyetlerindeki günlük lif miktarı, erkeklerde ortalama 40 gram ve bayanlarda 25 gram olmalıdır. Bazı besin düzensizliklerine sebep olmamak için, diyetteki lif miktarının günde 50 gramı aşması tavsiye edilmez. Tahıl, bakliyat, soya fasülyesi, arpa, pirinç ve buğday, vitaminler, sebze ve meyvelerin dengeli şekilde alınması barsak hareketlerini artırır ve kabızlık ile mücadelede çok faydalıdır.

Basur nedir? Hemoroid neden olur?

Hemoroid Nedir

Hemoroid Nedir

Kabızlık Hemoroidin Ilerlemesine Sebep Olur Hemoroide En Çok Olumsuz Etki Eden Unsur Hastanın Tuvalette Uzun Oturmasıdır Hemoroid Basur Hakkındaki Diğer
Kabızlık Hemoroidin Ilerlemesine Sebep Olur Hemoroide En Çok Olumsuz Etki Eden Unsur Hastanın Tuvalette Uzun Oturmasıdır Hemoroid Basur Hakkındaki Diğer

Basur Memesi Neden Olur Nasıl Geçer

Basur Memesi Neden Olur Nasıl Geçer

Yazar Hakkında

Eften Değil Püften

Yorum bırak