Nedir

Begonvil çiçeği nedir? Begonvil ne demek?

Begonvil çiçeği nedir? Begonvil ne demek?
Begonvil, çoğunlukla Akdeniz bölgesinde yetişen ve süs maksadıyla iç veya dış mekanda bulundurulan renkleri ilgi çeken çiçek türüdür. Boyları genel olarak 15 metreye kadar ulaşabilen Begonvil, her ne kadar albeni sahibi olsa dahi gövde yapısında diken bulundurmaktadır. Peki, Begonvil ne demektir ve ne anlama gelmektedir? İşte, son günlerin araştırılan bitki türü hakkında bazı bilgiler

Begonvil veya halk arasında bilinen adı ile Gelin Duvağı çiçeği, son günlerin popüler bitki türleri arasında yer alıyor. Genelde Akdeniz Bölgesi’nde sık yetiştirilen dış mekân süs bitkilerinden birisi olan Begonvil, sarmaşık formunda olan çok senelik bir bitkidir. Ilıman iklimlerde çok yıllık, kışları soğuk geçen karasal iklimlerde tek senelik veya iç mekân bitkisi olarak yetiştirilir.

Boyları 15 metreye kadar uzayabilir. Bitkinin gövde yapısı dikenlidir. Gösterişli, salkımlar şeklinde çiçekleri vardır. Çiçeklerinin rengi genellikle pembedir lakin mor, eflatun, sarı ve beyaz renklerde de olabilir. 

Çiçeklenme dönemi genellikle ilkbaharda başlayıp kışı ılık geçen bölgelerde kış sonlarına kadar devam edebilir. Çiçeklenmesi bitse bile dekoratif yapraklarını dökmez.

Yapraklar 3-4 cm ya da türe göre biraz daha büyük olabilir. Yaprak kenarları düz olup kış soğuklarında yaprak uçlarında bronzlaşma görülür.

Begonvilin rengi aslında “bract” denilen rengini değiştirme yetenekine sahip bir grup yaprak tarafından verilmektedir kısaca aslında renkli görünen parçalar çiçek değil, kendi rengini değiştiren bir grup yapraktır. Braktelerin altında küçük sarı renkte görülen asıl çiçekler kokusuzdur. Begonviller sarılıcı bitkilerdir, bu hâlleri ile binaların veya peyzaj elemanlarının boyu uzunluğunca büyüyebilir.

Begonvilin iki türü bulunmaktadır;

Mor Çiçekli Begonvil: İlkbaharda açan çiçekleri yazın ve sonbaharda bitki üstünde kalır. Gerçek çiçekleri küçük, beyaz ve mütevazı olup brakteler üç parçalı ve çok çarpıcı mor renklidir. Yeşil yaprakları her dem kalp şeklinde ve parlak yeşil renklidir. Kolayca kırılabilen hassas yüzeysel kökler oluşturur. Bu yüzden de taşınmaktan hoşlanmaz. Donlara duyarlıdır. Sıcak güneşli, ılıman ve nemli yerleri sever. Soğuk hava koşullarından hoşlanmaz. Yüksek sıcaklıklara dayanıklıdır. Kışın korunaklı yerlerde himaye edilmeli ve çiçeklenme döneminde sulama azaltılmalıdır. Hızlı büyür ve azami 6 m boy yapar. Işık bitkisidir. Daldırma, kök ve ökçeli gövde çelikleriyle üretilir. Çardak, pergola, balkon ve terasların örtülmesinde kullanılan türdür. Rüzgârdan korunaklı yerlere dikilmelidir. Ayrıca büyük kap ve saksılarda yetiştirilebilir.

Göze Hitap Eden Begonvil: Haziran-temmuz ayında açan çiçekler tuğla kırmızısı renklidir. 4-5 m kadar tırmanabilir. Cinsin varyetelerinde Crimson Lake ve Barbara Karst çeşitlerinin çiçekleri göz alıcı renklerdedir. After Glow çeşidinin çiçekleri turuncu ve somon renkli, yeşil gölgelidir. Sıcak iklimlerde yetişir ve senenin herhangi bir zamanında dikimleri yapılabilir. B.spectabilis mor renkli olan türdür, brakteleri en büyük türlerden biridir. “Jamaica white” beyaz renklidir, soğuğa en dayanıksız olan türdür. “Rainbow gold” ise kırmızı renklidir ve spectabilise göre daha nadir bir yapısı vardır.

Begonvil çiçeği nedir? Begonvil ne demek?

Begonvil Nedir

Begonvil Nedir

Begonvil Çiçeği Bakımı

Begonvil Çiçeği Bakımı

Yazar Hakkında

Eften Değil Püften

Yorum bırak