Gündem

Bekçi alımı ne zaman yapılacak? 2019 bekçi alımı başvuru tarihleri belli oldu mu?

Bekçi alımı ne vakit yapılacak? 2019 bekçi alımı başvuru tarihleri belli oldu mu?
Bekçi alımı ne vakit yapılacak sorusunun cevabı binlerce yurttaş tarafından sorgulanan ve merak edilen konular arasında yer almaya devam ediyor. Halkın can ve mal güvenliğinin korunmasında kolluk güçlerine yardımcı olması maksadıyla bekçi alımları 2019 senesinde da sürmeye devam edecek. Peki, 2019 bekçi alımı başvuruları ne vakit yapılacak? Tarih belli oldu mu?

Geçtiğimiz aylarda, Resmi Gazete’de yayımlanan Cumhurbaşkanlığı Kararnamesiyle Emniyet Genel Müdürlüğü’ne 10 bin çarşı ve mahalle bekçisi kadrosu ihdas edilmişti ve binlerce bekçi adayı başvuru tarihleri ile ilgili araştırmalara başladı. Peki,  yapılacak? başvuru tarihleri belli oldu mu?

10 BİN YENİ KADRO

Cumhurbaşkanlığı Kararnamesiyle Emniyet Genel Müdürlüğüne 10 bin çarşı ve mahalle bekçisi kadrosu ihdas edildi. “Bazı Kamu Kurum ve Kuruluşlarına Kadro İhdas Edilmesine İlişkin Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi” Resmi Gazete’de yayımlandı. Buna göre, Emniyet Genel Müdürlüğünün taşra teşkilatına 10 bin çarşı ve mahalle bekçisi kadrosu ihdası yapıldı.

TARİH NETLEŞTİ Mİ?

13 Kasım Salı günü Cumhurbaşkanlığı Kararnamesiyle Resmi Gazete’de yayımlanan 10 bin bekçi alımı kadro ihdasının arkasından alım tarihi hakkında herhangi bir ilan duyurusu gelmedi.

Söz konusu isdihdam hakkında, gelecek haftalarda gelişme olabileceği tahmin edilmektedir. Konuya dair ayrıntılar belli oldukça haberimizden yer vereceğiz.

GEÇMİŞ ALIMLARDA BAŞVURU ŞARTLARI NELERDİ?

Söz konusu 10 bin bekçi alımı için başvuru tarihinin yanı sıra başvuru koşulları da belli olmadı. Ancak evvelki dönemlerde yapılan bekçi alımlarında şu şartlar aranmıştı;

Çarşı ve mahalle bekçisi alımı için fiziksel yeterlilik aranacak. Yazılı sınav, fiziksel yeterlilik sınavı ve sözlü sınav yapılacak.

Yazılı sınavda Türkçe, sosyal bilgiler, fen, yaşam bilgisi, aritmetik ve genel kültür başlıklarında sorular sorulacak. Yanıtlar optik kağıtlara işaretlenecek. Yazılı sınavda 100 puan üstünden 50 puan alan başarılı sayılacak. Ancak bakanlık ihtiyaç halinde başarı puanını değiştirebilecek.

Fiziki yeterlilik sınavında komisyon, adayın bedeni yeteneki ve fiziksel yapısını uygulamaları olarak değerlendirecek. Adayın süre takibi sınav yerinde bulunanlar tarafından görülebilecek özellikteki sayaçlarla yapılacak. Fiziki sınavdan 60’ın altında puan alanlar başarısız sayılacak.

Benzer Konular :

Egm Bekçi Alımı Ne Zaman Yapılacak

Egm Bekçi Alımı Ne Zaman Yapılacak

Bekçi Alımı Ne Zaman Yapılacak Başvuru Tarihleri Belli Oldu Mu

Bakan Soylu Açıkladı Bin Bekçi Alımı Ne Zaman Bekçi Alımı Başvuru Şartları

Bakan Soylu Açıkladı Bin Bekçi Alımı Ne Zaman Bekçi Alımı Başvuru Şartları

Yazar Hakkında

Eften Püften

Yorum bırak