Kimdir Biyografi

Beril Dedeoğlu kimdir? Prof. Dr. Beril Dedeoğlu’nun biyografisi

Beril Dedeoğlu kimdir? Prof. Dr. Beril Dedeoğlu'nun biyografisi
Cumhurbaşkanlığı Güvenlik ve Dış Politikalar Kurulu Üyesi Prof. Dr. Beril Dedeoğlu vefat etti. Bu gelişmenin arkasından Beril Dedeoğlu’nu kim olduğu merak konusu oldu. İşte, Prof. Dr. Beril Dedeoğlu’nun biyografisi ve yaşamına ilişkin bilgiler…

1961’de Ankara’da dünyaya geldi. Lise eğitimini Galatasaray Lisesi’nde tamamladı. 1986’da İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi Uluslararası İlişkiler bölümünden mezun oldu. Daha sonra aynı üniversitede yüksek lisans ve hekime öğrenimini tamamladı.

Akademik kariyerine Prof. Dr. Esat Çam’ın asistanı olarak, 1995 senesinde Galatasaray Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü’nde başladı. 1999 senesinde doçent, 2005 senesinde profesör oldu. Aynı sene Galatasaray Üniversitesi İkitisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Uluslararası İlişkiler Bölüm Başkanlığına getirildi. Bir dönem Kadir Has Üniversitesi’nde ders verdi. Ayrıca, Uluslararası Güvenlik ve Strateji, Avrupa Birliği ve uluslar arası ilişkiler alanlarında bir çok kitabı ve makalesi bulunmaktadır.

6 Şubat 2012 tarihinde 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından Yükseköğretim Kurulu (YÖK) üyeliğine atandı. 28 Şubat 2017 tarihinde, hakkında yürütülen tahkîkat kapsamında görevden uzaklaştırılan Ege Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Cüneyt Hoşcoşkun’un yerine Ege Üniversitesi Rektör Vekili olarak atandı.

22 Eylül 2015 tarihinde geçici hükümetinde Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci olarak atandı. 24 Kasım 2015’te görevini, 1 Kasım Genel seçimleri sonrası oluşturulan 64. Hûkümette AB Bakanlığına yeniden getirilen Volkan Bozkır’a devretti. Bakanlık görevinin arkasından, 10 Aralık 2015 tarihinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından Yükseköğretim Kurulu üyeliğine atandı.

Dokuz Eylül Üniversitesi Jeoloji Mühendisliği Bölümü öğretim üyelerinden Prof. Dr. Mustafa Altan Gümüş’ün kızı olan Hatice Beril Dedeoğlu, evli ve iki çocuk annesidir. Galatasaray Üniversitesi’nde vazife yapan Beril Dedeoğlu, 2018 yılının Ekim ayında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından Güvenlik ve Dış Politikalar Kurulu’na atanan adlardan birisi olmuştu. 

Benzer Konular :

Beril Dedeoğlu Kimdir Aslen Nereli Kaç Yaşındadır Biyografisi

Beril Dedeoğlu Kimdir Aslen Nereli Kaç Yaşındadır Biyografisi

Beril Dedeoğlu Kimdir Ne Iş Yapıyor İşte Beril Dedeoğlu Biyografisi

Beril Dedeoğlu Kimdir Ne Iş Yapıyor İşte Beril Dedeoğlu Biyografisi

Beril Dedeoğlu

Beril Dedeoğlu

Yazar Hakkında

Eften Püften

Yorum bırak