Nedir

Beşinci hastalık nedir, belirtileri neler?

Beşinci hastalık ne demektir, belirtileri neler?
Beşinci hastalık, çoğunlukla çocuklarda görülen bir sağlık problemidir. Yanaklarda oluşan döküntüden dolayı ‘tokatlanmış yanak sendromu’ diye de anılır. Beşinci hastalığın en tipik özelliği, yanaklarda tokatlanmış yanak duyusu veren bir kızarıklık yapmasıdır. Peki, beşinci hastalık nedir?

En sık 5-15 yaş çocukları etkileyen döküntülü beşinci hastalık, daha çok ilk bahar aylarında görülüyor. Erişkinlerde, özellikle bayanlarda, el, ayak eklemleri ya da dizlerde ağrı ve şişlik şeklinde kendisini gösteriyor.

Boğaz sızısı, ateş, mide rahatsızlığı, baş sızısı, yorgunluk, kaşıntı, yüzde yanaklarda kırmızı renk değişikliği, kollarda, bacaklarda, göğüs ve sırtta dantele benzer kızarıklıklar, yetişkin hastalarda eklemlerde şişlik, kızarıklık ve ağrı, kansızlığı olan kişilerde kansızlığın ağırlaşması, gebelerde anne karnındaki bebekte ciddi kansızlık

BEŞİNCİ HASTALIK TANISI

Kanda virüsü veya ona karşı oluşan koruyucu cevabı gösteren testler yapılır.

BEŞİNCİ HASTALIK NASIL TEDAVİ EDİLİR?

Virüs sebebiyle oluştuğu için antibiyotik kullanılmaz. Kendi kendine geçebilen bir hastalıktır. Belirtileri azaltmak için istirahat etme, bol sıvı tüketimi, ateş yüksekliğinde uygun türden bir ateş düşürücü kullanılabilir. Eklemlerde şişme , ağrı oluşmuş ise ağrıkesici ilaçlar kullanılır. Kansızlığı artırdığında kan aktarımı gerekebilir.

 

Beşinci hastalık nedir, belirtileri neler?

Beşinci Hastalık Nedir Eritema Enfeksiyozum Sağlık Ocağım Net

Beşinci Hastalık Nedir Eritema Enfeksiyozum Sağlık Ocağım Net

Beşinci Hastalık Belirtileri

Beşinci Hastalık Belirtileri

Yazar Hakkında

Eften Değil Püften

Yorum bırak