Nedir

Beyin felci (inme) nedir? İnme belirtileri nelerdir?

Beyin felci (inme) nedir? İnme belirtileri nelerdir?
Beyin felci halk dilinde bilinen adı ile inme, beynin belli bir bölgesinde oluşan damar tıkanıklığı olarak tanımlanmaktadır. İnme tedavisi mümkün olan en kısa sürede yapılmalıdır. Beyin damarı tıkandığında, beyin dokusunda hasar oluşmaya başlar. Bu hasar bekledikçe daha da genişler. Peki, inme belirtileri nelerdir, nasıl anlaşılır?

İnme, ya da iskemik beyin-damar hastalığı, merkezi sinir sistemine giden damarların hastalıkları sonucu gelişen tıkanıklıklar veya damar dışına kanamaların yol açtığı ani veya iktal, fokal ya da global nörolojik belirti gelişimi olarak tanımlanabilir. Belirtiler 24 saati geçmeden tamamiyle düzelirse geçici iskemik atak, 24 saati geçip 3 hafta içerisinde düzelme gösterirse geri dönücü iskemik nörolojik defisit şeklinde adlandırılır. Hafif belirtilerin gözden kaçabildiği veya beynin nispetle sessiz kalan bir bölgesinin tutulduğu durumlarda tesadüfen görüntülemelerde belirlenen inmelere sessiz enfarkt veya sessiz inme denmektedir. İnmenin bu çeşidinde, bir çok küçük lezyonun zamanla birikimi ile çeşitli belirti ve spesifik klinik tablolar da gelişebilmektedir.

Şikayetleri: Konuşma bozukluğu, anlama ve algıda bozulma, bedenin bir yarısında güçsüzlük

Bulguları: Konuşma, yutma, yürüme ve kavramada bozulma

Tanısı İçin Neler Yapılmalıdır: Nörolojik muayene, Beyin Tomografisi, Beyin MR

Tedavisi İçin Neler Yapılmalıdır: Kan sulandırıcı ve damar açıcı tedavilerden uygun olanı hasta özelliklerine göre belirlenir.

Tedavisi Sonrası Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar Nelerdir: Mümkün olan en kısa sürede fizyoterapi programına başlanmalıdır.

 

Beyin felci (inme) nedir? İnme belirtileri nelerdir?

Yürüme Güçlüğü Gibi Inme

Yürüme Güçlüğü Gibi Inme

Felç Nedir

Felç Nedir

Inme Beyin Damar Tıkanıklığı Nedir

Inme Beyin Damar Tıkanıklığı Nedir

Yazar Hakkında

Eften Değil Püften

Yorum bırak