Genel

Bitcoin Nedir? Nasıl alınır? Bitcoin Nasıl Çıkarılır?

 Bitcoin, kriptolanmış bir şekilde piyasaya sürülmüş olan dijital olarak alt yapısı açık kaynak kodlu olan ancak kodlarının hepsi şifreli olan bir para birimidir. Bitcoin sahibi olan herkes dijital ortamlarda aynı kendi para birimini kullanır gibi rahatlıkla alışverişlerini yapabilmektedirler. Puften.com olarak sizlere bu bitcoinin nereden çıktığını, bitcoin nedir, nasıl alınır, bitcoin, nasıl çıkarılır gibi kavramları derledik. 🙂

Peki nedir bu bitcoinin farkı derseniz cevabı çok basit. Bitcoin şuan dünya üzerinde bulunan hiçbir devletin resmi para birimi değil, kısaca bitcoin kimsenin kontrolü altında olmayan bağımsız bir para birimi, bitcoin tamamen kendi otoritesi içerinde yer alan bitcoin ağı tarafından kontrol edilmekte.

Çıkışı 2009 senesine dayanan bitcoinin piyasa arz edilmesini sağlayan kişi ise Satoshi Nakamoto isimli olduğunu söylenen ve kimliği henüz bilinmeyen ancak hakkında birçok spekülasyonun bulunduğu bir web kullanıcısıdır. Bitcoin’in çıkışındaki amaç herhangi bir otoriteye bağlı olmadan kendi fark payını belirleyebilecek bir transfer birimi oluşturmaktı.

 Bitcoin’i bu kadar büyüten başka etkiler ise şu şekilde;

  •  Yukarıda ki paragrafta belirttiğimiz gibi herhangi bir devlete ait olmayan bitcoin için hiçbir devletin de söz söyleme hakkı yok. Piyasalarda ve kendi yönetiminde tamamen bağımsız olan bitcoin bu etkisi nedeniyle yatırımcıların gözünde güvenli bir para birimi olarak parlamakta.
  •  Tamamen şifreli ve bağımsız bir para birimi olan bitcoin ile yapmış olduğunuz tüm işlemler kimliğinizi koruyarak yapılacağından dolayı herhangi bir gizlilik sorunu yaşamadan anonim bir şekilde transfer veya satın alın işlemlerinizi bitcoin para birimi üzerinden gerçekleştirebilirsiniz.
  • Bitcoin ağına katıldıktan sonra yapılan herşeyi görebilirsiniz, bunun için yapmanız gereken tek şey Block Chain‘e bağlanmanız. Burada bir kullanıcı kısıtı olmadan herkesin yaptığı işlemleri anlık olarak görebilirsiniz, ancak kişisel bilgilere erişim mümkün olmadığından dolayı transferleri yapan kişilerin kimlik bilgilerine ulaşmanız imkansıza yakındır.
  • Herkes bitcoin hesabı açabilir. Hiçbir ücret ödemeden sahip olacağınız bu hesap için tek ihtiyacınız olan kendinize bir kullanıcı adı ve email tanımladıktan sonra yapmanız gereken hiçbirşey kalmayacaktır. Ayrıca bitcoin arası transfer ücretleride arada bir kuruluş olmamasından kaynaklı olarak tamamen ücretsizdir.
  • Bitcoin kullanarak yapmış olduğunuz para gönderimleri saniyeler içerisinde bir engele veya ücrete takılmadan hızlıca gerçekleşir.
  • Güvenlik nedeniyle bir kişiye göndermiş olduğunuz parayı kişinin isteği olmadan geri almanız mümkün değildir. Yanlış transferlerin tek çözümü göndermiş olduğunuz kişinin kimliğini biliyorsanız parayı tekrar size transfer etmesini sağlamaktır. Bu özellik sayesinde günümüz bankalarının popüler sorunlarından birisi olan “chargeback” içinde bir çözüm sağlanmış oluyor.

Yazar Hakkında

Puften Bilgiler

Felsefi yaklaşımlar, gelişen düzen hepimizi bir bilgi gurusu haline getirdi! Eften püften bilgilerin yerine sizlere yararlı olabilmek adına sitemizde kaliteli içeriklere yer vermeye gayret ediyoruz. İyi bloglar!

Yorum bırak