Nasıl Yapılır

Burun kanaması nasıl geçer? Burun kanamasına ne iyi gelir?

Burun kanaması nasıl geçer? Burun kanamasına ne iyi gelir?
Pek çok insanın yaşamı boyunca enaz bir defa yaşadığı burun kanamaları, yaz aylarının gelmesi ile birlikte sık sık görülmeye başladı. Sıcak havanın burundaki mukus bariyerini kurutarak kılcal damarlarda zedelenmeye yol açması sonucu oluşan sıcağa bağlı burun kanamaları, bazen can sıkıcı olabiliyor. Vatandaşlar da ‘Burun kanaması nasıl geçer?’ sorusuna cevap arıyor. Peki, burun kanaması nasıl geçer? Burun kanamasına ne iyi gelir?

Yaz aylarında sıcak hava ve klimaların yarattığı kuruluk sebebiyle burun kanamalarında artış görülüyor. Burun kanamalarının yüzde 90’ı hafif seyirli oluyor ve çoğunlukla kendiliğinden geçiyor. İşte, yaz aylarında sık sık karşılaşılan hafif burun kanamalarını durdurmak için birkaç öneri…

BURUN KANAMASI NASIL GEÇER?

Öncelikle kanaması olan ve müdahale eden kişinin sakin olması gerektiğini vurgulayan uzmanlar, heyecan ve panik halinde tansiyonunun yükselebileceğini ve kanamanın şiddetleneceği konusunda uyarılarda bulunuyor.

Öte yandan ilk müdahale olarak kanaması olan hasta önce sakinleştirilmelidir. Daha sonra burnun kanat olarak tabir edilen ön kısımları, baş ve işaret parmağı arasında sıkıştırılmalı ve gevşetmeden enaz 5 dakika beklenmelidir. Bu sırada hasta yatmak yerine oturmayı tercih etmeli ve mümkünse burnun yanakla birleştiği kısma buz uygulanmalıdır. Kanama dursa bile hekim tarafından muayene edilmesinde her vakit fayda vardır.

BURUN KANAMASI HANGİ DURUMLARDA RİSKLİDİR?

Şiddetli kanama var ise ve durdurulamıyorsa, kanama, nefes almaya engel oluyorsa, şiddetli darbe sonrası burun kanamaya başladıysa, yüksek ateş, kötülük hissi, çarpıntı burun kanamasına eşlik ediyorsa, kanama durduktan kısa bir müddet sonra tekrar başlıyorsa en kısa sürede bir doktora veya sağlık ocağına başvurulması gerekir.

Burun kanaması nasıl geçer? Burun kanamasına ne iyi gelir?

Burun Kanamasına Ne Iyi Gelir Nasıl Durdurulur

Burun Kanaması Burun Kanamasına

Burun Kanaması Burun Kanamasına

Yazar Hakkında

Eften Değil Püften

Yorum bırak