Nedir

Churg Strauss Sendromu nedir?

Churg Strauss Sendromu nedir?
Churg Strauss Sendromu başta akciğerler olmak üzere sinir sistemi, gastrointestinal sistem, kalp, deri ve böbrekleri tutabilen sistemik bir vaskülittir. Küçük ve orta çaplı damarlarda hasara neden olur. Churg Strauss Sendromu yaşayan vakalarda kol ve bacaklarda mor döküntüler, kanlı balgam, kanlı ishal bulguları görülebilir.

Hastalarda eklem ve kas ağrıları, yorgunluk ateş, kilogram kaybı, tutulan organa göre öksürük, solunum darlığı, kanlı balgam, göğüs sızısı, kanlı ishal, el ve ayaklarda uyuşma hissizlik kol ve bacaklarda mor döküntüler görülebilir. Öncesinde çoğunlukla astım ya da alejik rinit görülebilir.

Churg Strauss Sendromu nasıl teşhis edilir?

Detaylı bir hikâye ve fizik muayene sonrası biyokimya, hemogram, sedimentasyon, CRP; ANCA testleri, idrar tetkikleri yapılmalıdır. Ig E seviyesi ve hemogramda eozinofili tanıda yardımcı olabilir. Gerekli hastalarda toraks ve karın tomografisi, EKO, EMG ve böbrek biyopsisi yapılabilir.

Tedavisi İçin Neler Yapılmalıdır?

Tedavide kortikosteroidler, siklofosfomid, Azotyoprin, Mıkofenolat, Mafetil gibi immünsupresif ilaçlar kullanılmaktadır.

Tedavisi Sonrası Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar Nelerdir?

Tedavi tutulan organa göre senelerce sürebilir. Bu nedenle düzenli takip önemlidir. Duruma göre ilaçların dozları azaltılıp kesilebilir. Ancak yineleme riskinden dolayı düzenli takip edilmelidir.

 

Churg Strauss Sendromu nedir?

Churg Strauss Sendromu

Churg Strauss Sendromu

Churg Strauss Sendromu Nedir

Churg Strauss Sendromu Nedir

Churg Strauss Sendromu Polianjiopatik Eozinofilik Granülomatöz

Churg Strauss Sendromu Polianjiopatik Eozinofilik Granülomatöz

Yazar Hakkında

Eften Değil Püften

Yorum bırak