Nasıl Yapılır

Cilt kanseri nasıl anlaşılır?

Cilt kanseri nasıl anlaşılır?
Cilt kanseri, bir çok nedenden dolayı ciltte oluşan kötü huylu büyümedir Cilt kanseri ya da deri kanseri bir çok nedenden kaynaklanabilir. Kadınlarda erkeklere oranla daha sık görülür. Peki, deri kanseri nasıl anlaşılır?

 

Cilt kanserinin üç yaygın türü vardır: Bazal hücre karsinom (basal cell carcinoma), yassı hücreli karsinom (squamous cell carcinoma) ve malignant melanom. Bunların her biri ortaya çıktığı deri hücresinin adını almıştır. Güneş ışığı ve diğer morötesi (UV) ışınımlarından uzak kalarak, güneşin etkilerine karşı koruyucu giysiler giyerek ve güneş kremi kullanarak UV ışınımının neden olduğu kanserlerin riskini önemli ölçüde azaltmak mümkündür. 

Cilt kanseri çoğunlukla derinin üst kısımlarından geliştiğinden gözle görülebilir. Bu da erken aşamada keşfedilmelerini sağlar. En sık uzun süreli iyileşmeyen yara yakınmasıyla başvurulur. En sık güneş gören “yüz, boyun” gibi bölgelerde iyileşmeyen yara, kanama, renk değişikliği görülür.

Tanısı İçin Neler Yapılmalıdır?

Tanı için şüphelenilen bölgeden deri biyopsisi (örneği) almak gerekir.

Tedavisi İçin Neler Yapılmalıdır?

Erken dönemde kuşkulu deri bölgesinin cerrahi olarak çıkarılması, bazı deri kanserlerinde sıvı azot ile dondurulması şeklinde tedavi edilebilir.

Tedavisi Sonrası Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar Nelerdir?

 Tedavi sonrası güneşten korunma oldukça önemlidir. Bazı kanser türlerinde aralıklı doktor kontrolü önemlidir.

 

Cilt kanseri nasıl anlaşılır?

Ufak Ben Şeklinde Cilt Kanseri

Ufak Ben Şeklinde Cilt Kanseri

Farklı Görünüme Sahip Cilt Kanserine Sebep Olan Cilt Kanseri

Farklı Görünüme Sahip Cilt Kanserine Sebep Olan Cilt Kanseri

Yazar Hakkında

Eften Değil Püften

Yorum bırak