Teknoloji

Çocuklarınız iki saatte bir elektronik cihaz kullanımına ara versin

Çocuklarınız iki saatte bir elektronik cihaz kullanımına ara versin
İngiltere’de kamu sağlığından sorumlu uzmanlar, çocukların elektronik cihazlarla ilişkisinin daha güvenli olması için bazı tavsiye edilerde bulundu. Bunların başında, elektronik cihazları akşamları yemek masasından uzak tutmak ve uyku vakti kullanılmamalarını sağlamak geliyor.

Uzmanlara göre ayrıca iki saatte bir ekran aktivitesine beklemek gerekiyor.

‘de kamu sağlığından sorumlu uzmanların, “Ekrana bağlı aktiviteler ve çocukların ve gençlerin psikolojik ve psikososyal sağlığı” konusundaki yorumlarını içeren rapor bugün yayımlandı.

Raporda, teknoloji şirketlerinin çocukların güvenliği için daha fazla gayret göstermesi gerektiği vurgulandı.

Ailelere yönelik diğer tavsiyeler ise şöyle;

-Yemek yerken elektronik cihazlar masada olmamalı ve çocukların gelişimi açısından önemli bu süre aile içi sohbet vakti olarak değerlendirilmeli

-Cihazlar yatak odasına sokulmamalı

-Aileler webte güvende olma ve sanal tehditlere maruz kalmama konusunda çocukları ile konuşmalı ve bu konuda endişeleri var ise ne yapabileceklerini anlatmalı

-Caddede karşıya geçerken ya da tam dikkat isteyen diğer aktiviteler esnasında telefon kullanılmamalı

-Çocuklar 2 saat ekran süresi sonrası telefon ya da tablet kullanımına beklemeli, kalkıp hareket etmeli

-Ebeveynler cihaz kullanımlarını gözetip çocuklara yeterince ilgi göstermeli ve vakit ayırmalı

‘Sosyal medya şirketleri pozitif içerikleri öne çıkaran algoritmalar geliştirsin’

Raporda, elektronik cihaz kullanımıyla ruh sağlığı problemleri arasında net ve doğrudan bir bağlantı bulunamadığı belirtildi.

Gençlerin webte anoreksia gibi yeme bozukluklarını yücelten, intihar ve kendine zarar verme türü eylemleri içeren görüntülere maruz kalmasının ise oldukça zararlı olabileceği vurgulandı.

Sosyal medya şirketlerine de pozitif içerikleri öne çıkaran algoritmalar geliştirmeleri tavsiye edildi.

İngiltere’de bir müddet önce Molly Russell isimli bir genç kızın intihar etmesi üstüne, gençlerin Instagram’da intihar ve kendine zarar verme içerikli bazı zararlı materyallere maruz kalması atışma konusu olmuştu. Baba Russell, Instagram için “Kızımın hayatını kaybetmesine yardım etti” demişti.

Kamu Sağlığı Birimi Başkanı Profesör Sally Davies, vakaı “trajik” bulduğunu ve bazı çocukların uygunsuz içeriklere maruz kaldığını ifade etti.

Ancak Davies, ekran aktivitesiyle ruh sağlığı problemleri arasında ispatlanmış net bir bağlantı görülmediğini, bu konudaki araştırmalar sonuçlanıncaya dek tedbirli olmak gerektiğini ifade etti.

Davies’e göre İngiltere’de teknoloji şirketlerinin aktivitelerini düzenleyen yeni kurallara ihtiyaç var. Özellikle de ekran bağımlılığı yaratan türden fazla sayıda “beğeni” toplamaya yönelten ya da fotoğraf paylaşımı gibi etkinlikleri ödüllendiren uygulamalara dikkat edilmesi gerek.

Benzer Konular :

Getty Images

Getty Images

Çocuklarınız Iki Saatte Bir Elektronik Cihaz Kullanımına Ara Versin

Çocuklarınız Iki Saatte Bir Elektronik Cihaz Kullanımına Ara Versin

Çocuklariniz İki̇ Saatte Bi̇r Elektroni̇k Ci̇haz Kullanimina Ara Versi̇n

Çocuklariniz İki̇ Saatte Bi̇r Elektroni̇k Ci̇haz Kullanimina Ara Versi̇n

Yazar Hakkında

Eften Püften

Yorum bırak