Nasıl Yapılır

Defter beyan sistemine nasıl kayıt yapılır? (Resimli anlatım)

Defter beyan sistemine nasıl kayıt yapılır? (Resimli anlatım)
Defter beyan sistemine kayıt olmak isteyenler başvuru kayıt işlemlerinin webten nasıl olacağını merak ediyorlar. Peki Defter beyan sistemine nasıl kayıt yapılır? İşte defter beyan sistemi kayıt işlemlerinin resimli anlatımı

Defter-Beyan Sistemi başvurusu yapmak için www.defterbeyan.gov.tr adresinden “BAŞVURU YAPINIZ” butonuna tıklanır.

“BAŞVURU YAPINIZ” butonuna tıklandığında, alttaki “Başvuru” ekranı açılacaktır.

Kullanıcı Kodu : İnternet Vergi Dairesine girişte kullanılan koddur. Önceden alınan “İnternet Vergi Dairesi Kullanıcı Kodu ve Şifresi” geçerli olup yeniden almaya gerek bulunmamaktadır. Kullanıcı kodu ve parola bilgisi, gelir vergisi yönünden bağlı olunan vergi dairesine yapılacak başvuruyla alınabilecektir. Şifre: Vergi daireleri tarafından daha önce verilen parola veya kullanıcı tarafından değiştirilen şifredir. Bu kısmında “Kullanıcı Kodu” ve “Şifre” bilgisi girilerek, “Giriş Yap” butonu tıklanır ve başvuru ekranlarına ulaşılır.

“Yardım” butonuna tıklandığında, mükellefiyet türleri (basit usul, işletme hesabı, serbest meslek), başvuru ve sistem hakkındaki “Sık Sorulan Sorular” ekranına ulaşılır.

Kimin Adına Başvuru Yapılacağının Seçilmesi

“Kullanıcı Kodu” ve “Şifre” bilgisi girildikten sonra “Kendim İçin Başvuru Yapacağım” ve “Mükellefim İçin Başvuru Yapacağım” alternatifleri çıkacaktır. “Kendim İçin Başvuru Yapacağım” butonu tıklandığında, bilgilerin girileceği “Defter-Beyan Sistemi Başvuru Dilekçesi” açılacaktır. Buradaki kısımlar doğru bir şekilde doldurulmalıdır.

Adı Soyadı : Adına başvuru yapılan mükellefin ismi ve soyadıdır.

Vergi Kimlik Numarası: Adına başvuru yapılan mükellefin vergi kimlik numarasıdır.

Vergi Dairesi Kodu – Adı: Adına başvuru yapılan mükellefin gelir vergisi yönünden bağlı olduğu vergi dairesinin kodu ve vergi dairesi adıdır.

İş Yeri Adresi: Adına başvuru yapılan mükellefin merkez iş yeri adresidir.

Sayısal Adres Kodu: Adına başvuru yapılan mükellefin iş yerine ait 10 haneli adres kodudur.

Sayısal Adres kodu http://adreskodu.dask.gov.tr/ adresinden öğrenilebilir.

İşyeri Telefon Numarası: Mükelleflerin iş yerlerine ait telefon numarasıdır.

Cep Telefon Numarası: Adına başvuru yapılan mükellefe ait cep telefonu numarasıdır. Sistemin kullanımı esnasında güvenlik kodu doğrulaması maksadıyla kullanılması düşünüldüğünden “Cep Telefon Numarası” bilgisinin doğru bir şekilde girilmesi gereklidir.

Faks Numarası: Adına başvuru yapılan mükellefe ait fax numarasıdır.

e-Posta Adresi: Adına başvuru yapılan mükellefe ait E-Posta Adresidir.

Mükellefiyet Türü:

Basit Usul: 193 sayılı Gelir Vergisi Kanununun 47 ve 48 inci maddelerinde yazılı şartları topluca haiz olup kazançları bahis konusu Kanunun 46 ncı maddesinde belirtilen usuller çerçevesinde belirlenenleri ifade etmektedir. Serbest Meslek: 193 sayılı Kanunun 66 ncı maddesinde tanımlanan, kazançları mezkur Kanunun 67 nci maddesine göre belirlenen ve Vergi Usul Kanununun 210 uncu maddesinde tarif edilen defteri tutan mükellefleri ifade etmektedir. İşletme: Kazançları 193 sayılı Kanunun 39 ve 55 inci maddelerine göre belirlenen ve 213 sayılı Kanunun 176, 178, 193, 194 ve 213 üncü maddeleri gereğince defter tutanları ifade etmektedir.

 

 

Defter beyan sistemine nasıl kayıt yapılır? (Resimli anlatım)

Defter Beyan Sistemi Ilk Ekran Görüntüsü

Defter Beyan Sistemi Ilk Ekran Görüntüsü

Defter Beyan Sistemi Başvurusu Nasil Yapilir Resimli Anlatim

Defter Beyan Sistemi Başvurusu Nasil Yapilir Resimli Anlatim

Yazar Hakkında

Eften Değil Püften

Yorum bırak