Nasıl Yapılır

Demir eksikliği nasıl giderilir? İşte demir eksikliğini gideren besinler

Demir eksikliği nasıl giderilir? İşte demir eksikliğini gideren yiyecekler
Demir eksikliği nasıl giderilir sorusu gün içerisinde aşırı yorgunluk çeken yurttaşlar tarafından araştırılan ve sorgulanan konular arasında yer almaya başladı. Peki, Demir eksikliği nasıl giderilir? İşte demir eksikliğini gideren yiyecekler.

Demir eksikliği, bedenin yeterli oranda demir içermediği durumlarda ortaya çıkar. Vücudunuz yeterli oranda hemoglobine sahip değilse, dokularınız ve kaslarınız yeterli oksijen almaz ve etkili bir şekilde çalışamaz. Bu kansızlık denen bir duruma yol açar. Demir eksikliğinin yaygın sebepleri arasında zayıf diyet ya da kısıtlayıcı diyetler, enflamatuar bağırsak hastalığı, hamilelik esnasında artan gereksinimler ve ağır dönemlerde kan kaybı ya da iç kanama olarak sayılabilir. Nedeni ne olursa olsun, demir eksikliği hayat kalitenizi etkileyebilecek hoş olmayan semptomlarla sonuçlanabilir. Bunlar, kötü sağlık, konsantrasyon ve iş verimliliğini içerir. Çok yorgun hissetmek, demir eksikliğinin en çok görülen belirtilerinden biridir .

Demir eksikliğinin belirtileri ve semptomları, aneminin şiddetine, ne kadar hızlı geliştiğine, yaşınıza ve şu andaki sağlık durumuna bağlı olarak değişir. Peki demir eksikliği nasıl giderilir?

Yağsız et yiyin

Vücudunuzda demir eksikliği olabileceğini düşünüyorsanız, günlük menünüze ekstra bir yağsız et ilave etmeyi deneyin.

Sebzelerinizi buharla pişirin

Buğulama işlemi, içerisinde bulunan demirin biyoyararlanımını arttırır. Sadece sebzelerinizin fazla pişmemesine dikkat edin, çünkü bu onların sunabileceği hassas yiyeceklerin çoğunu hızla bozabilir.

C Vitamini tüketmek

C Vitamini olarak bilinen askorbik asit, barsaklardaki demirin emilmesinde önemli bir rol oynar. Demir açısından zengin gıdalar ile beraber C Vitamini yüksek gıdalar tüketmek, demir eksikliği önlenmesi sağlar.

Daha fazla B Vitamini

Folik asit (B-9) ve kobalamin (B-12), demir eksikliğinin giderilmesine ya da önlenmesine yardımcı olabilir. B-12, hepsi de büyük demir kaynakları olan balık, kümes hayvanları ve kırmızı etlerden elde edilebilir. B-9, avokado, portakallar, koyu yapraklı yeşillikler ve aynı zamanda bir çok baklagil ve sebzelerde bulunur.

Sigara dumanından kaçının

Sigarayı bırakmak yalnızca demir seviyenizi değil, sağlığınızın her yönünü de iyileştirecektir.

Sindirim sisteminizi iyileştirin

Demir, bedenin sindirilmesi için çok zordur ve işlenecek birçok hidroklorik asit gerektirir. Daha önce bahsedildiği gibi, tamamiyle sağlıklı bir sindirim sistemiyle bile, insan vücudu hala yediğimiz gıdalardan toplam biyo-mevcut demirin% 20’sinden daha azını emer. Sindirim dengesizleşirse, bu sayı önemli ölçüde düşecektir. Bu konuda bir uzmandan destek alın.

Pekmez tüketin

Pekmez, demir eksikliği için en eski doğal ilaçlardan biridir. Pekmezde; kan hücresi üretimini hızlandırdığı ve anemi ile mücadele ettiği bilinen folik asit ve diğer B vitaminleri de yüksektir.

Süt ürünlerini ara öğün olarak tüketin

Demir eksikliği ileri boyutta olan kişiler; süt, yoğurt ve ayran gibi kalsiyum içeren gıdaları yemeklerin yanına değil, ara öğünlerde tüketmelidir. Çünkü kalsiyumun demirin emilimini yavaşlatma özelliği vardır.

Demir eksikliği nasıl giderilir? İşte demir eksikliğini gideren besinler

Demir Eksikliği Nasıl Giderilir

Demir Eksikliği Nasıl Giderilir

Demir Içeren Besinler Nelerdir Ve Demir Eksikliği Nasıl Giderilir

Demir Içeren Besinler Nelerdir Ve Demir Eksikliği Nasıl Giderilir

Yazar Hakkında

Eften Değil Püften

Yorum bırak