Nasıl Yapılır

Demokrasi nasıl korunur gelip bizden öğrensinler

Demokrasi nasıl korunur gelip bizlerden öğrensinler
Türkiye’nin Bern Büyükelçiliğiyle Cenevre ve Zürih başkonsolosluklarında, 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü dolayısı ile etkinlikler düzenlendi.

İSVİÇRE’nin baş kenti Bern’de Türkiye’nin Bern Büyükelçisi İlhan Saygılı’nın ev sahipliğinde büyükelçilik bahçesinde düzenlenen programa, yabancı misyon şefleri, İsviçre’deki Türk sivil toplum kurumlarının başkanları ve temsilcileriyle çok sayıda yurttaş katıldı. 

Büyükelçi Saygılı, burda yaptığı konuşmada, “Dünya demokrasi tarihinde bu şekilde bir vaka yok. Yani insanların demokrasiye sahip çıkmak için sokağa çıktığı, tanka karşı silahsız karşı koyduğu, vücudunu siper ettiği bu şekilde bir vaka yok. Dolayısı ile bize demokrasi dersi vermek isteyenler öncelikle o gece demokrasi nasıl korunur onu bizlerden öğrenseler bence çok iyi olur” dedi.

Başta İsviçre olmak üzere, Avrupa ve dünyada 15 Temmuz darbe girişiminin Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) tarafından yapıldığı konusunda artık bir tereddüt kalmadığını vurgulayan Saygılı, dünyada FETÖ okullarının ayrı ayrı kapandığını ifade etti.
Büyükelçi Saygılı, İsviçre genelindeki Türk camilerinde 251 şehit için 251 hatim indirildiğini ve mevlit okutulduğunu aktardı.
Konuşmanın arkasından davetliler, FETÖ’nün 15 Temmuz’daki darbe girişimi esnasında ve sonrasında Anadolu Ajansı foto muhabirlerinin çektiği fotoğrafların yer aldığı Büyükelçilik rezidansındaki sergiyi gezdi.

BENZERİNE DAHA ÖNCE RASTLANMADI
Cenevre Başkonsolosluğunca, Türkiye’nin Birleşmiş Milletler (BM) Nezdinde Daimi Temsilciliği Resmi Konutu’nda düzenlenen etkinliğe, Türkiye’nin Dünya Ticaret Örgütü (DTÖ) nezdindeki Daimi Temsilcisi Kemal Madenoğlu, Pakistan’ın BM Cenevre Ofisi nezdindeki Daimi Temsilcisi Büyükelçi Faruk Amil, KKTC Cenevre Temsilcisi Büyükelçi Ayda Soyluyla Türk ve yabancı sivil toplum kurumlarının temsilcileri ile çok sayıda kişi katıldı.
Programda konuşan Türkiye’nin Cenevre Başkonsolosu Mehmet Sait Uyanık, “15 Temmuz 2016, yalnızca bir darbe girişiminin önlendiği bir tarih olmanın çok ötesinde milletimizin demokrasisine en üst düzeyde sahip çıktığı bir milattır” şeklinde konuştu.
Uyanık, Türk milletinin 15 Temmuz’da, birlik ve beraberlikten alınan kudretin her türlü tank, tüfek ve silahtan daha güçlü olduğunu tüm dünyaya bir kez daha kanıtladığını vurgulayarak, şu şekilde konuştu:
“Daha önce eşine rastlanmamış ölçüde global bağlantıları bulunan, hiç bir ahlâki ve hukuki sınır tanımayan FETÖ terör örgütünün, faaliyet gösterdiği diğer ülkelerde de siyasi nüfuz ve hesaplı güç elde etme çabası ile yapılandığı herkesçe bilinmektedir. Bu terör örgütü, yalnızca Türkiye için değil, faaliyet gösterdiği tüm ülkeler bakımından ulusal güvenlik tehdidi oluşturmaktadır.”
Başkonsolos Uyanık’ın yaptığı konuşmanın arkasından resmi konutun bahçesine 15 Temmuz şehitleri hatırasına fidan dikildi. Katılımcılar ayrıca 15 Temmuz ile alakalı fotoğraf sergisini gezdi.

‘DÜNYAYA ÖRNEK OLDULAR’
Zürih Başkonsolosluğu’nda düzenlenen anma toplantısında konuşan Başkonsolos Asiye Nurcan İpekçi de FETÖ’nün demokratik ve parlamenter sisteme dayalı anayasal düzeni ortadan kaldırmaya yönelik darbe teşebbüsünün alışagelmiş bir askeri darbe teşebbüsü olmadığına işaret etti ve şu şekilde dedi:
“Türkiye Cumhuriyeti tarihinin eşi görülmemiş boyutta bir terör saldırısıydı. 15 Temmuz, demokrasi tarihimizde en önemli günlerden biri ve o gün her kesimden yurttaşımız demokrasiye sahip çıkıp, hain darbe girişimine karşı koydu. Umarım bu şekilde bir gün bir kez daha yaşanmayacaktır. O gün yurttaşlarımız halkın iradesinin egemenliğinin herşeyin üzerinde olduğunu göstermiş ve bu manada da dünyaya örnek teşkil etmiştir.”

İSVİÇRE TÜRK TOPLUMU DA AÇIKLAMA YAPTI
İsviçre Türk Toplumunca yapılan yazılı açıklamada da “Türkiye’ye demokrasi dışı yöntemlerle müdahale çabalarına kararlılıkla karşı çıkmaya devam edeceğimizi ve şehitlerimizin anılarını gelecek nesillere aktaracağımızı bir kez daha vurguluyoruz.” ifadesi kullanıldı.

Demokrasi nasıl korunur gelip bizden öğrensinler

Demokrasi Nasıl Korunur Gelip Bizden Öğrensinler

Demokrasi Nasıl Korunur Gelip Bizden Öğrensinler

Türkiye Nin Viyana Büyükelçiliği Nde Temmuz Demokrasi Ve Milli Birlik Günü Dolayısıyla Etkinlik Düzenlendi

Türkiye Nin Viyana Büyükelçiliği Nde Temmuz Demokrasi Ve Milli Birlik Günü Dolayısıyla Etkinlik Düzenlendi

Yazar Hakkında

Eften Değil Püften

Yorum bırak