Nedir

Dermatomiyozit nedir, belirtileri nelerdir?

Dermatomiyozit ne demektir, belirtileri nelerdir?
Nadir rastlanan, bir seri kendine özgü deri bulgularının eşlik ettiği, vücudumuzdaki hareket kaslarının ilerleyici kronik inflamatuar bir hastalığıdır. Peki Dermatomiyozit ne demektir, belirtileri nelerdir?

Her cinste ve her yaşta görülebilmesine karşın kadınlarda erkeklere kıyasla daha sıktır. Çocuklukta 5-15, yetişkinlerdeyse 50-70 yaşlarında olmak üzere iki dönemde sıklık gösterir. Sebebi tam olarak bilinmemektedir. Ancak hastalığın oluşmasında rol oynadığı bilinen faktörler altta sıralanmıştır;

1.Genetik yatkınlık,

Viral, bakteriyel, paraziter infeksiyonlar, Bazı ilaçlar,

4.Güneş ışınları, toksik maddeler gibi çevresel faktörler,

Bazı iç organ kanserleridir (Özellikle ileri yaşlarda).

Bağışıklık sistemimiz ya kendi kendine ya da çevresel faktörler ile tetiklenerek aşırı duyarlı hale gelir. Bozuk ve kontrolsüz çalışmaya başlar. Sağlıklı kas hücreleri ve derideki küçük kan damarlarına saldırması sonucu oluşturduğu hasarlar, hastalığı ortaya çıkarır. Ön planda zarar gören organlarımız çizgili kaslarımızdır. Sonuçta çizgili kaslarda zayıflama, güçsüzlük ve hastalığın deride oluşanlar da dahil diğer bulguları ortaya çıkar.

Şikayetleri: Çoğu hastada ilk olarak deride, yüz, boyun, ense, eller gibi güneş gören alanlardaki kızarıklıklarla belirir. Güneşe hassasiyet vardır. Özellikle omuz ve kalça kaslarında giderek artan güçsüzlük sebebi ile kolları kaldırmada, saç tarama, oturup kalkma, merdiven çıkma esnasında, yürümede zorlanma meydana gelir. Yorgunluk, hafif ateş, yutma güçlüğü, kilogram kaybı, ses kısıklığı, kas sızısı, solunum darlığı hastalığın diğer şikayetleri arasında yer alır.

Bulguları: Karekteristik deri bulguları yüz, boyun, ensede yama tarzında kızarıklıklar, el parmakları üstünde, diz, dirseklerde morumsu kızarıklık ve kabartılar (Gottron’s bulguları, Şekil 1), göz çevresinde ödem, özellikle üst göz kapaklarında pembe- morumsu şişlikler (Heliotrop rash, Şekil 2) çoğunlukla yavaş ilerleyen kas hastalığından önce ortaya çıkar.

Doktor tarafından yapılan kas gücü muayenesinde; Omuz, üst ön kol, kalça ve bacak üst bölümünde yer alan (proksimal) kaslarda güçsüzlük saptanır.

Sakatlığa yol açabilecek eklemlerde hareket sınırlılıkları (Makinist Eli), yumuşak dokuda veya deri içerisinde oluşan sert sarı, beyaz şişlikler yapan kalsiyum birikimleri (Kalsinozis, Şekil 4) görülebilir. Kalsinoz özellikle çocuk olgularında görülür ve geç dönemde ortaya çıkar. 

Tırnak çevresindeki deride belirginleşmiş kan damarları sebebiyle oluşmuş kızarıklıklar diğer karakteristik deri bulgularındandır. Saçlarda dökülme ve saçlı deride kepeklenmeler görülebilir. Raynoud fenomeni olarak adlandırılan, soğuk ortamlarda açıkta kalan vücut yapılarımızda ( el ve ayak parmakları, yanaklar burun ve kulaklar) solukluk oluşabilir.

Akciğer sorunları (İnterstisyel Akciğer Hastalığı), kalp kaslarının etkilenmesiyle kalpte ritm bozuklukları, kardiyovasküler hastalıklar, sindirim sisteminde ülserler hastalık sürecinde meydana gelebilen komplikasyonlardır.

Hastalığın önemli bir yönü de iç organ kanserlerine öncelik veya eşlik etme olasılığıdır. Erişkin Dermatomiyozitli hastalarda özellikle rahim ağzı, akciğer, pankreas, meme, yumurtalık ve sindirim sistemi kanserleri oluşma riski yaş ile beraber artmıştır.

Tanısı İçin Neler Yapılmalıdır: Halsizlik ve güç kaybı şikayetiyle gelen hastada hastalığa has cilt bulguları da eşlik ediyor ise Dermatomiyozit düşünülmelidir. Ayrıntılı anamnez, fizik muayene ve gerekli testlerin yapılmasıyla miyopati (kas hasarı) olup olmadığı araştırılır. Kas hasarına işaret eden kreatinin fosfokinaz (CPK), LDH, ALT, AST aldolaz gibi bazı enzimlerin kan düzeyleri yüksek bulunursa kuşku artar. Tanıdan emin olmak için çoğunlukla elektromiyografi (EMG) yapılır. Kasa batırılan ince bir iğneyle elektrik akımı verilerek kasın elektriksel aktivitesi ölçülür. Kas güçsüzlüğünü göstermek için kullanılır. Ancak kesin tanıda en önemli yöntem kas biyopsisi yapılması, kısaca etkilenen kaslardan parça alınması ve bunun mikroskop altında incelenmesidir. Bu inceleme kas hasarını (inflamatuvar miyoziti) göstermek için ve diğer miyopati yapan hastalıkları dışlamak için yapılır. Kan testleri ile otoantikorlar araştırabilir. Derideki lezyonlardan diğer dermatolojik hastalıklardan ayırt etmek için deri biyopsisi gerekebilir. Eşlik eden diğer organlarımıza ait hastalıklar ile alakalı incelemeler yapılır. Dermatomiyozitli yetişkin hastalarda, kanser olasılığı açısından gerekli testler yapılır.

Tedavisi İçin Neler Yapılmalıdır :Hastalığı tam olarak iyileştirecek bir tedavi yoktur. Ancak, erken dönemde başlanacak uygun tedavi, kas ve derideki bozuklukları iyileştirilebilir ve ilerlemeyi durdurabilir. Tedavide temel prensip, bozuk ve kontrolsüz çalışan ve vücut yapılarımıza zarar veren bağışıklık sisteminin kontrol altına alınmasıdır. Bu düzenlemeyi yapmak için bir çok deri, romatizmal hasatlıklar ve kanser tedavisinde yer alan( kortizonlar, metotreksat, sıtma tedavisinde kullanılan ajanlar, mikofenolat mofetil, siklosporin, azatiyopürin, immunglobulinler ve bazı biyolojik ajanlar) ilaçlar kullanılmaktadır. İlk olarak kortizon içeren ilaçlar ile tedaviye başlanır. Fakat kortizonlu ilaçların uzun süre ve yüksek dozda kullanılması çeşitli yan etkilere neden olabilir. Bu nedenle diğer ilaçlar kortizon tedavisine destek maksadıyla kullanılmaktadır. İlaçların yan etkilerini azaltmak için bir takım önlemler alınmalı, hastalar yakından takip edilmeli ve gerekli kontrollerle çağrılmalıdır. Tedavide uygun egzersizlerin yapılması ve hastanın fizyoterapi ve rehabilitasyon programına alınması da oldukça önemlidir. Güneşten korunma deri lezyonlarının kötüleşmesini engellemek açısından önemlidir. Bu nedenle güneş koruyucular ve koruyucu giysiler tavsiye edilir. Birçok hastada ömür boyu tedavi gerekir. Tüm hastalar için geçerli olabilecek standart bir tedavi süresi bahis konusu değildir. Çünkü hastalığın şiddeti çok değişkendir. Tedaviyle laboratuvar tahlilleri (serum CPK seviyesi) düzelse de, kas gücünün normale dönmesi vakit alabilir.

Tedavisi Sonrası Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar Nelerdir :

1-Kas ve eklem hareketlerini korumak için uygun egzersizler yapılması,

2-Güneşten korunmaya itina gösterilmesi; Bu nedenle, dışarı çıkmadan önce güneş koruyucu kremler, uzun kollu kıyafetler ve şapka kullanılması.

3-Özellikle yutma güçlüğü olan hastalarda yatak başını yüksek tutulması ve uyumadan önce yemek yenilmemesi,

4-Sağlıklı ve dengeli beslenilmesi tavsiye edilir.

Dermatomiyozit nedir, belirtileri nelerdir?

Dermatomiyozit Teshisi Ve Tedavi Yontemleri

Dermatomiyozit Teshisi Ve Tedavi Yontemleri

Dermatomiyozit Teshisi Ve Tedavi Yontemleri

Dermatomiyozit Teshisi Ve Tedavi Yontemleri

Dermatomiyozit Teshisi Ve Tedavi Yontemleri

Dermatomiyozit Teshisi Ve Tedavi Yontemleri

Yazar Hakkında

Eften Değil Püften

Yorum bırak