Nasıl Yapılır

Dibek kahvesi nedir? Dibek kahvesi nasıl yapılır?

Dibek kahvesi nedir? Dibek kahvesi nasıl yapılır?
Dibek Kahvesi, dünya genelinde tüketilen binlerce kahve türü arasında önemli bir yer tutmaktadır. Türk Kahvesinin öğütülerek çekilmiş hali olan Dibek Kahvesi, bazı bitkilerin karışımıyla meydana gelmektedir. Peki, Dibek Kahvesi ne demektir ve içinde neler yer almaktadır? İşte, Dibek Kahvesi’nin yapılışı hakkında bazı bilgiler

Dibek Kahvesi yapılışı ve içeriğiyle birçok kişinin araştırdığı konu oldu. Farklı tahılların bir araya gelmesi ile farklı bir lezzete sahip olan Dibek Kahvesi, dikkatleri çekmeye devam ediyor.

Dibek kahvesi, Osmanlı’dan günümüze kadar gelmiş Türk kahvesinin öğütülerek özenle seçilen bitkilerin havanda kısaca diğer adı ile dibekte el emeği ile dövülerek karıştırılmasıdır.

Dibek, sözcük anlamı ile bir kahve değildir aslında. Dibek, “dövme şekli”, “dövülmüş olan” manası taşır. Dibek ayrıca, taştan veya ağaçtan yapılmış, çoğunlukla tahılın kabuğunu ayıklamada, tahıl ve benzeri şeyleri ezmede faydalanılan büyük havana verilen isimdir.

Tarihe baktığımızda Bosna ve Osmanlı’da yaygın olan Dibek kuyularında, dövülerek yapılan kahve öğütülmesi bu şekliyle 19. Yüzyıl’ın ilkyarısına kadar devam etti.

Dibek kahvesi yapmak için kullanılan dibeklerin tarihçesine bakıldığında ise, aslında dibeklerin tahıl öğütmede kullanıldığı belirtiliyor. Zaman içinde dibeklerin ortadan kalkması ile dibeklerde yapılan kahvenin şekli değişiyor, lakin dibek kahvesi olarak adlandırılan kahvenin içinde bulunan karışımlar günümüze kadar geliyor.

Bugün dibek kahvesi olarak adlandırılan kahve, içinde bulunan karışımların lezzetiyle dikkat çekiyor.

DİBEK KAHVESİ NASIL PİŞİRİLİR?

1. Kişi sayısı kadar fincan ile suyu cezveye boşaltın.
2. Cezveye kişi başına bir kaşık olacak şekilde dibek kahvesiyle yarım tatlı kaşığı Türk kahvesi ilave edin.
3. İsteğinize bağlı şeker ilave edin. Orta şekerli bir dibek kahvesi için kişi sayısından bir fazla olacak şekilde küp şeker ekleyebilirsiniz.
4. Hazırladığınız kahveyi ateşe koymadan evvel iyice karıştırın.
5. Kısık ateşte köpürünceye kadar hiç kaşık sokmadan ve karıştırmadan bekleyin.
6. Kahve köpüklenmeye başladığında üstündeki köpükleri fincanlara bölün tekrar ateşe koyun.
7. Dibek kahvesi biraz yükselmeye başladığında cezveden alın ve fincanlara tamamiyle boşaltın.

Dibek kahvesi nedir? Dibek kahvesi nasıl yapılır?

Dibek Kahvesi Nedir Ve Nasıl Pişirilir

Dibek Kahvesi Nedir Ve Nasıl Pişirilir

Dibek Kahvesi

Dibek Kahvesi

Yazar Hakkında

Eften Değil Püften

Yorum bırak