Teknoloji

Dijital dönüşüm İzmir’den başlıyor

Dijital dönüşüm İzmir’den başlıyor
Endüstriyel teknolojiler alanında Türkiye’nin en kapsamlı yerli organizasyonu olan FIT’19-Geleceğin Endüstriyel Teknolojileri Fuarı, dün (21 Şubat) Fuarİzmir’de kapılarını açtı. 24 Şubat Pazar günü bitecek Fuar, sanayiyel çözümler alanında teknolojinin geldiği son noktayı ortaya koyarak dijital dönüşüme kılavuzluk ediyor.

İzmir, 21-24 Şubat tarihleri arasında üretime yönelik çözümlerin sergilendiği FIT’19-Geleceğin Endüstriyel Teknolojileri Fuarı’na (Future Industrial Technologies Fair ’19) ev sahipliği yapıyor.

Tek çatı altında 8 ayrı sanayiyel fuarı birleştiren FIT ’19 kapsamında; Otomasyon, Elektrik Elektronik ve Enerji, Hidrolik-Pnömatik, Bina Otomasyonu ve Zayıf Akım Sistemleri, Makina, Kaynak Teknolojileri, Yüzey İşlem Teknolojileri ve Taşıma, Kaldırma ve İstifleme Sistemleri fuarları katılımcılarına potansiyel müşterileri ile tanışma fırsatı sunuyor.

Geçtiğimiz sene başlattıkları Geleceğin Endüstriyel Teknolojileri Fuarıyla İstanbul’da sınırlanan sektör buluşmalarına dinamizm kazandıran Bileşim Fuarcılık, bu sene sanayi alanındaki teknolojik gelişmeleri bir kez daha İzmir’den ülkenin dört bir yanına taşıyor.

Bileşim Fuarcılık Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Üstün, Geleceğin Endüstriyel Teknolojileri Fuarı’nın arkasındaki fikir alt yapısını şu şekilde açıklıyor: “İşbirlikçi robotlardan otomasyona, suni zekadan sanal gerçekliğe kadar bir çok teknolojik gelişme, imalat sektörünün kaderini değiştiriyor. Fuarımızın temel hedefi, ‘’ olarak özetleyebileceğimiz tüm bu teknolojik gelişmelerin Türkiyede verimli ve yaygın şekilde kullanılabilmesini sağlamak. Bu manada bir bakıma dijital dönüşüme kılavuzluk ediyoruz.  Türkiye’nin ilk ve en kapsamlı yerli organizasyonu olan Geleceğin Endüstriyel Teknolojileri Fuarı’nı tam da bu yüzden önemsiyoruz. ‘Hayal Et, Parçası Ol, İşini Geleceğe Taşı’ yaklaşımını tavsiye ediyor, katılımcı ve ziyaretçilerimizi bu maksatla bir araya getiriyoruz. Bugün artık Türkiye endüstrisi için geleceği gerçeğe dönüştürme zamanı.

Fuar kapsımda düzenlenen FIT Zirve’de bu yıl, dijital dönüşüm için ziyaretçilere bir yol haritası arz etmek  hedeflendi. Fuar ziyaretçileri, “Hayatımız 4.0: Nasıl Dijitale Dönüşürüz?” başlığı altında GarageATLAS Tech&Design’ın kurucusu Ahmet Burçin Gürbüz’ün tecrübesinden faydalanma fırsatı buldu. Gürbüz, iş geliştirme kalıplarından insan kaynakları ve pazarlama birimlerine kadar tüm iş süreçlerinde nasıl bir dönüşüme ihtiyaç olduğunu ortaya koydu.

Gürbüz, konuşmasında şirketlere dijital olanakların nasıl kullanılabileceğine dair önemli ipuçları verdi: “Fiziksel bir yatırımın gerçekleştirilmesi, mali olarak kolay bir karar değil. Bu nedenle, fiziki yatırımın gerçekleştirilmesi öncesinde bahis konusu yatırımın bir dijital ikizini oluşturmak büyük önem taşıyor. Sanal ortamda oluşturulacak dijital ikiz sayesinde, yapılacak yatırımın verimlilik analizi rahatlıkla gerçekleştirilebiliyor. Aynı şekilde, fiziki dünyada mevcut tüm iş süreçlerinin optimize edilmesi için de dijital ikiz imkanından yararlanmak mümkün. Bunun yanında, unutmamalıyız ki  dijital dönüşümün ilk adımı, insan ergonimisine uygun sistemler yaratmak. Bir fabrikayı en son teknolojiyle donatabiliriz lakin bunlar insanın çalışma koşullarını kolaylaştıracak, verimliliğini arttıracak ergonomik çözümler değilse sonuç hayal kırıklığı olabilir.“

FIT Zirve’de bu sene ayrıca“Dijital Dönüşüme Uyum Sağlamak”, “Beyin Göçüne Karşı Beyin Gücü”, “İmalat Sektöründe Adil Kadın İstihdamı”, “Ekonomik Teşvikler ve İş Modelleri”, “İşbirlikçi Robotlar, Cobotlar ve Otonom Depolar” gibi konu başlıkları, alanının uzmanı konuşmacılar tarafından ziyaretçilerle paylaşılacak.   

FIT’19, 24 Şubat Pazar günü saat 17:00’ye kadar Ege Bölgesi’ndeki en büyük ve en kapsamlı fuar kompleksi olan Fuar İzmir’de ziyaret edilebilir.

Benzer Konular :

Dijital Dönüşüm İzmir Den Başlıyor

Dijital Dönüşüm İzmir Den Başlıyor

Dijital Dönüşüm İzmir Den Başlıyor

Dijital Dönüşüm İzmir Den Başlıyor

Turkcell Teknoloji Buluşmaları Ege De İzmir Den Başladı

Turkcell Teknoloji Buluşmaları Ege De İzmir Den Başladı

Yazar Hakkında

Eften Püften

Yorum bırak