Nasıl Yapılır

Dış gebelik nedir? Dış gebelik nasıl anlaşılır?

Dış hamilelik nedir? Dış hamilelik nasıl anlaşılır?
Doğal gebelik bulguları ile benzerlik gösteren dış hamilelik, anne adayı için de ciddi bir risk oluşturuyor. Annede iç kanamalar gelişebilir ve bu durum yaşamı tehdit edebilir. Peki, dış hamilelik tam olarak, nasıl anlaşılır? İşte, dış hamilelik hakkında bazı ayrıntılar!

Sağlık Bakanlığı’nın sağlıklı yaşam, yolculuk sağlığı, çevre ve sağlık, beden kitle indeksi hesaplama, aile hekimini bul, merkezi doktor randevu sistemi, yüzme suyu takip sistemi, anne-bebek TV gibi bölümlerinden oluşan ‘www.sagligim.gov.tr’ adresinde dış hamilelikle alakalı bilgiler şu şekilde aktarılıyor: 

Gebelik kesesinin ana rahmi yerine başka bir yerde yerleşmesi durumudur. Her 1000 hamileliğin 20 sinde görülebilmektedir. Genellikle %98 oranında rahim kordonunda(tüpler)  daha az oranda yumurtalıklarda ve seyrek karın içinde herhangi bir yerde olabilir. 

DIŞ GEBELİK NASIL ANLAŞILIR?

Adet gecikmesi, karın alt bölgede ağrı, ara kirlenme kanaması, hamilelik şüphesi sebebiyle yapılan ultrason muayenesinde hamilelik kesesinin görülememesi.

TEDAVİSİ

Tanı koymak bazan birkaç haftayı bulabilir. Ancak tanı konulduğunda muhakkak tedavi edilmelidir. Takipsiz kalındığında bazan ölümcül olabilir.

Hastanın ve hastalığın durumuna göre ilk tercih hastanede yatırılıp ilaç tedavisiyle dış hamileliğin eritilmesidir. Günümüzde ilaç tedavisinin başarısı yüksektir. Ancak ilaç tedavisine vakit kalmayan acil durumlarda veya ilaç tedavisine dayanıklı durumlarda ameliyat gerekir. İlaç veya ameliyat tedavisi sonrası hekiminizin uygun gördüğü aralıklarla kontrol muayenesi yaptırmanız gereklidir.

 

Dış gebelik nedir? Dış gebelik nasıl anlaşılır?

Dış Gebelik Nedir Nasıl Sonlandırılır Nedenleri Tedavisi Ameliyatı

Dış Gebelik Nedir Nasıl Sonlandırılır Nedenleri Tedavisi Ameliyatı

Dış Gebelik Nasıl Anlaşılır

Dış Gebelik Nasıl Anlaşılır

Yazar Hakkında

Eften Değil Püften

Yorum bırak