Nedir

Doğuştan kalp rahatsızlığı nedir, belirtileri nelerdi?

Doğuştan kalp rahatsızlığı ne demektir, belirtileri nelerdi?
Kalp rahatsızlıkları konusunda araştırma yapanlar, doğuştan kalp rahatsızlığı hakkındaki ayrıntıları merak ediyorlar. Peki doğuştan kalp rahatsızlığının belirtileri nelerdir? Hangi şikayet ve bulgular bu rahatsızlıkta ön plana çıkar. İşte ayrıntılar

Anne karnında kalbin oluşumu sırasında sebebi bilinen ya da bilinmeyen bir durum sebebi ile kalp gelişiminin anormal olması. Halk arasındaki bilinen adı “KALBİ DELİK”

Örneğin;

1-Kalpte delik olması (Yeri ve büyüklüğü oldukça önemlidir. Örneğin yeni doğan ve çocuklarda bazı delikler PFO (Kalbin kulakçıkları arasındaki perdede doğumsal bir deliktir.) -Küçük ASD (Sağ ve sol kalp kulakçıkları arasındaki bölmede doğuştan delik oluşu) -Küçük VSD ( Sağ ve sol kalp karıncıkları arasındaki bölmede doğuştan delik oluşu) gibi çocuğunuza zarar vermeyebilir. Bu bilgi doktorunuz tarafından size muayene sonrasında belirtilir.

2-Kalp kapaklarının olmaması (Daima anormaldir.)

3-Kalp kapaklarında darlık olması (Darlığın derecesine göre müdahale gerektirir.)

4- Kalp kapaklarında yetmezlik olması (Yetmezliğin derecesine göre müdahale gerektirir.)

Kapak yetmezliği ne demektir? 

Bir kapaktan geçen kanın bir kısmının geriye kaçmasıdır. Durumu şu şekilde de izah edebiliriz.  Kalp kapağını musluğa benzetirsek, kapalıyken su kaçırmaması gerekir şayet muslukta anormallik var ise su damlatır kısaca kaçak olur kalp kapaklarının yetmezliği durumudur. 

5-Kalpten çıkan damarları yanlış yerden çıkması (Daima anormaldir.)

6- Kalpten çıkan damarlarda darlık olması  (Darlığın derecesine göre müdahale gerektirir.)

7-Doğum sonrasında kapanması gereken bir damarın açık kalması(PDA)

Şikâyetleri: Morarma, Bayılma, Kilo alamama ya da tartı kaybı, Beslenme zorluğu, Hızlı nefes alıp-verme, Nefes almada zorluk, Çabuk yorulma, Göz kapaklarında şişlik, Sık zatürre geçirme, Çarpıntı, Soğuk terleme

Bulguları: Morarma, Bayılma, Kilo alamama ya da tartı kaybı, Beslenme zorluğu, Hızlı nefes alıp-verme, Nefes almada zorlu, Çabuk yorulma, Göz kapaklarında şişlik, Sık zatürre geçirme, Çarpıntı, Soğuk terleme

Tanısı İçin Neler Yapılmalıdır: Aile hekimine başvurması, Hastanın öyküsünün alınması, Fizik muayene (elle dokunarak muayene),  Nabız-Solunum sayısı-Kollardan ve bacaklardan tansiyon ölçülmesi,  Satürasyon ölçülmesi (  Parmak ucu, oksijen bakılması), Elektrokardiyogram (EKG: Kalp grafisi) çekilmesi, Telekardiyogram (Göğüs kafesinin ön-arka düzlemde radyolojik olarak incelenmesi. Genellikle akciğerlerin değerlendirilmesi ve kalbin ebatlarının değerlendirilmesi için uygulanır ), Ekokardiyografi, Holter monitörizasyonu (Hastalarda kalp ritmini veya tansiyonu takip etmek maksadıyla yapılır. Genellikle hastanın 24 saatlik kalp ritmini ve tansiyonunu ölçmek içim kullanılır.)  , Anjiokardiografi (Kalbi besleyen damarların görüntülenmesidir. Yani kalbi besleyen damarların röntgeninin çekilmesidir.)

Tedavisi İçin Neler Yapılmalıdır: Doğuştan kalp rahatsızlığı saptandıktan sonra diğer sistemlerinde sorun olup olmadığı incelenir. Sadece takip edilebilir, her doğuştan kalp rahatsızlığı cerrahi (ameliyat) tedavi gerektirmez. Çünkü   kendiliğinden düzelebilir ya da zarar vermeyebilir. İlaç verilebilir, Girişimsel işlemler yapılabilir. (Kasık damarından girilerek çözümlenebilir. Anjiyo  tedavisi  ve ameliyat yapılabilir.

Tedavisi Sonrası Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar Nelerdir: Düzenli takibe gidilmelidir. İlaçlar tarif edildiği gibi kullanılmalıdır. Şikâyeti olduğunda takip süresi dolmamışsa bile kesinlikle kontrole gidilmelidir. ( Bayılma, Baş dönmesi, Çarpıntı, Nedeni bilinmeyen ateş özellikle ameliyat ve girişimsel işlem sonrası erken dönemde, Hızlı nefes alıp-verme, Halsizlik, Yorgunluk, Beslenme güçlüğü, Vücutta şişme), Her doğuştan kalp rahatsızlığı cerrahi (ameliyat) tedavi gerektirmez. Çünkü bazı kalp delikleri kendi kendine kapanabilir.

Doğuştan kalp rahatsızlığı nedir, belirtileri nelerdi?

Doğuştan Kalp Hastalıkları Kalp Rahatsızlıklarının Nedenleri

Doğuştan Kalp Hastalıkları Kalp Rahatsızlıklarının Nedenleri

Kalp Krizi Nedir Belirtileri Nelerdir

Dolayısıyla Vücut Hücre Ve Dokularının Oksijen Yani Enerjiye Ihtiyaç Duyduğu Durumlarda Iskemi Kalp Hastalığı
Dolayısıyla Vücut Hücre Ve Dokularının Oksijen Yani Enerjiye Ihtiyaç Duyduğu Durumlarda Iskemi Kalp Hastalığı

Yazar Hakkında

Eften Değil Püften

Yorum bırak