Sağlık

Down sendromu nedir? Down sendromu doğuştan mı?

Down sendromu nedir? Down sendromu doğuştan mı?
Down sendromu en çok görülen genetik bozukluklardan biri. Down sendromunun kaynağı anne-baba değildir ve gebelik öncesi ya da sırası olan hiçbir şey çocuğun down sendromlu doğmasına yol açmaz. Diğer çocuklar gibi down sendromlu çocukların da kendilerine has kişilikleri, kabiliyetleri ve düşünceleri vardır.

, genel yanlış yargının tersine bir hastalık değil, genetik bir farklılık, bir kromozom anomalisidir. İnsan vücudunu oluşturan hücrelerin çekirdekleri, kromozomlarla biribirlerine bağlanmış olan genlerden oluşmuştur. İşte bu genler ve kromozomlar fizyolojik ve kişilik yapımızın ana unsurlarıdır, dolayısı ile çocuğunuzun fazladan sahip olduğu bir kromozom onun yaşamını etkileyecektir. Sıradan bir insan bedeninde bulunan kromozom sayısı 46 iken Down Sendrom’lu bireylerde bu sayı üç adet 21. kromozom olması sebebiyle 47’dir.

Down sendromunun tipik yüz siması, normal kromozom sayısına sahip olan bazı insanlarda da görülebilir. Ancak Down sendromunda buna ek olarak; el ayasında çift yerine tek derin olarak bulunan avuç içi çizgisi, epikantik katlanmanın neden olduğu badem biçimli göz, palebral yarık, düşük kas tonusu, ayak baş parmağı ile ikinci parmak arası daha büyük bir boşluk ve sarkık dil morfolojisi görülebilir. Bu semptomların hepsi görülecek diye bir kural yoktur, bazıları olup bazıları olmayabilir. Down sendromunun sağlığa getirdiği problemlerin başındaysa konjenital kalp yetmezliği tehlikeleri, gastroözafagal reflü hastalığı, tekrarlayan kulak enfeksiyonları, obstürktüf uyku apnesi ve tiroid bozuklukları tehlikeleri sayılabilir.

Çocukluğun erken dönemlerinde sağlanacak olan aile ve tıp desteğiyle erken müdahale sayesinde Down sendromlu insanoğlu destekle toplumla tümleşik bir yaşam kurabilirler.

DOWN SENDROMU GÜNÜ

Birleşmiş Milletler, toplumda farkındalık yaratmak maksadıyla 21 Mart’ı resmi Dünya Down Sendromu Günü olarak tanınmıştır.

DOWN SENDROMU TARİHİ

1866 senesinde İngiliz doktor John Langdon Down tarafından sistematik bir şekilde sınıflandırılarak bir belirti olarak tanımlanmış, 1959’da da Fransız Profesör Jérôme Lejeuneyse bu sendromun kromozomal bir düzensizlik olduğunu kanıtlamıştır. Down sendromlu doğan bebeklerin büyüme ve zihinsel gelişmeleri akranlarına kıyasla yavaşlık gösteriyor. Bu yavaşlık yaş ilerledikçe yaşıtlarına oranla geride kalmışlık olarak kendini gösteriyor. Ancak Down sendromlulara uygun eğitimler verilerek Down sendromluları yaşama kazandırmak mümkün. Bu eğitimlerde 0-2 yaşın önemi ise büyük. Down sendromlu raporu bulunan down bebekler, Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı Özel Rehabilitasyon Merkezleri’nde bedava eğitimlere katılabiliyor.

Benzer Konular :

Down Sendromu Genetik Mi

Down Sendromu Genetik Mi

Yeni Doğan Çocukta Down Sendromu

Yeni Doğan Çocukta Down Sendromu

Yazar Hakkında

Eften Püften

Yorum bırak