Teknoloji

e-ticaretin bugünü ve geleceği konuşuldu

e-ticaretin bugünü ve geleceği konuşuldu
Pek çok markanın üst seviye yöneticilerinin konuşmacı olduğu “Webrazzi E-Ticaret 2019” konferansında e-ticaretin bugünü ve geleceği ele alındı.

Her sene çift haneli büyüme gösteren e-ticaretin en büyük oyuncuları arasında bankalar yer alıyor. Konferansın açılış sunumunu yapan Türkiye İş Bankası Ticari Bankacılık Pazarlama Müdürü Ethem Eliaçık e-ticaretin ihracat performansına katkısına değindi. Her 2 saniyede 1 yurtdışından ödeme aldıklarını belirten Eliaçık:“2018 yılının sayılarına bakacak olursak Türkiye İş Bankası olarak yurtdışından 112 milyon 800 bin adet ödeme aldık. Kobilerimizin e-ticareti kullanarak bu sayıları milyar adetler düzeyine ulaştırabileceğine inanıyoruz.” şeklinde konuştu. Türkiye’de 2018 yılı itibarıyla 3,5 milyonun üstünde ticari işletme olduğunun altını çizen Eliaçık, bu sayının yalnızca 47 bininin ticari ve kurumsal olduğunu, geri kalan kısmının ise ülkenin dört bir yanında hizmet veren KOBİ’lerden oluştuğunubelirterek, e-ihracatta yaratılabilecek potansiyelin önemine değindi.

Robotlar kredi kartı üretiyor

Dijital dönüşümü üretim kanallarının her alanında gerçekleştirdikerini de sözlerine ekleyen Eliaçık, 1 robotun 24 saatte 2 bin kredi kartı bastığını belirterek, 1 yıldan fazladır makine eğitimi teknolojisi kullandıklarını ve 2 milyon ticari müşterilerinin 216 milyar verisini işlediklerini ifade etti. 

“Webrazzi 2019” konferansında konuşmacılar arasında yer alan Getir Kurucusu Nazım Salur, hem GetirYemek hem de Getir’in 4. yılıyla ilgili önemli ayrıntılar paylaştı. Tüketiciye kişiye özel yemek sipariş teslimi yapacaklarını belirten Salur, bir iki hafta içinde Getir uygulamasıyla hizmet verdikleri tüm bölgelere yemek taşıyacaklarını ifade etti. 

Dünyadaki Tüketici alışkınlıklarının belirlenmesinde Şanghay ve Mumbai söz sahibi

Konferansta “future consumer” kısaca gelecekteki tüketici ürünleri üstünde yaptıkları araştırmanın çarpıcı sonuçlarını paylaşan EY Türkiye’den Özge Gürsoy, tüketici trendlerine yalnızca batının yön vermediğini belirterek özellikle Şanghay ve Mumbai’nin de söz sahibi olduğunu ifade etti. Gürsoy;“Araştırmamız sonrasında 8 hipotez ortaya çıktı; , yaşama alışkınlıkları, teknoloji kullanımı, oyunlaştırma, iş, seyahat, yeme alışkınlıkları ve sağlıklı yaşamanın önemi… Buna göre satın alma ve alış veriş yapma arasında ciddi bir fark olacak. Bundan sonra ihtiyaçlarımız suni zeka yardımı ile otomatik olarak satın alınacak. Alışveriş yapmak ise farklı bir deneyim olacak. Buradaki en büyük sorun ise 2020’de bile ev eşyalarının satın alınması esnasında markaların kimi hedef olarak belirleyeceği ve ürünlerin nasıl satılacağı, ayrıca markalara olan sadakatin nasıl arttırılacağı olarak karşımıza çıkıyor” dedi.

Tüketici Black Friday’i sevdi 

Globalde % 25 büyüme hızına sahip e-ticarete Türkiyede kampanya günleri olumlu etki ediyor. Tüm dünyayı saran“Black Friday” alış veriş çılgınlığı Türk perakende markalarında da doping tesiri yaratıyor. Bütün bunların ekseninde markalar dijital medya satın almaya devasa bütçeler ayırmaya başladı. 2018 senesinde PC üstünde 500 milyardan fazla gösterim sayılarına ulaşıldığını söyleyen Gemius Türkiye Ülke Müdürü İdil Kesten, birinci sırada 14 milyardan fazla gösterimle giyim sektörünün yer aldığını ifade etti.

Y Kuşağı banyodan alış veriş yaptı

Webrazzi E- Ticaret 2019’da sunum yapan DHL Express Türkiye Satıştan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Boğaç Özsan, herkesin yakından takip ettiği Black Friday’de, “y” kuşağının yüzde 31’inin banyoda alış veriş yaptığını ifade etti.Değişen tüketici davranışları herşeyi talebe dönüştürürken, uzmanlar hudut ötesi alış verişe 2020 senesinde 1 trilyon dolar harcanacağını öngörüyor. Gelişen pazarlarda senelik yüzde 25 büyüme gösteren e-ticaret, 1,6 milyar çevrim içi potansiyel müşteriye sahip. Değişen trendler ile tüketiciler teslimat alternatiflerine dikkat ediyor. DHL tarafından hazırlanan araştırmada; tüketicilerin yüzde 91’i sepete gitmeden önce sunulan dağıtım alternatiflerini incelerken, yüzde 74’ü teslimatın uygun olmasına dikkat ediyor.

Benzer Konular :

E Ticaretin Bugünü Ve Geleceği Konuşuldu

E Ticaretin Bugünü Ve Geleceği Konuşuldu

Webrazzi E Ticaret Konferansında Neler Konuşuldu

Webrazzi E Ticaret Konferansında Neler Konuşuldu

Hızlı Tüketim Şirketlerinin E Ticaret Yolculuğu

Hızlı Tüketim Şirketlerinin E Ticaret Yolculuğu

Yazar Hakkında

Eften Püften

Yorum bırak