Nedir

Ebola nedir? Ebola belirtileri neler?

Ebola nedir? Ebola belirtileri neler?
Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre binlerce kişinin ölümüne neden olan ve özellikle 2014-2015 yıllarında Afrika kıtasında etkili olan Ebola virüsü bir dönem uluslar arası toplum nezdinde ciddi sağlık tehdidi oluşturmuştu. Bu hastalığın adını duyan yurttaşlar da Ebolanın ne olduğunu ve belirtilerini araştırıyor. Peki, Ebola nedir? Ebolanın belirtileri neler?

İlk kez 1976’da Kongo’da ortaya çıkan Ebola, o günden bu yana çok sayıda kişinin yaşamını kaybetmesine neden oldu. Gine, Liberya ve Sierra Leone’de 2014-2017 yıllarında yaşanan salgında yaklaşık 30 bin kişiye Ebola virüsü bulaşmış ve 11 binden fazla kişi hayatını yitirmişti. İşte, Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü’nün yayınladığı bilgiler ışığında Ebola hakkında bilmeniz gerekenler…

Tanımı: Ebola virus hastalığı , Ebola virusununetken olduğu, vücutta ateş ve kanamalarla seyreden bir infeksiyon hastalığıdır. Bu hastalığı taşıyan  hayvanlardan (maymun, goril, şempanze, meyve yarasası gibi) insana ve salgınlar esnasında insandan insana bulaşabilen sık sık ölüme yol açan ciddi bir hastalıktır. Salgınlar esnasında ölüm oranı yüksek olup %90’lara ulaşır. Virus ilk olarak 1976 senesinde Sudan ve Kongo’daki salgınlarda belirlenmiş, 23 Mart 2014’de Dünya Sağlık Örgütü Batı Afrika’da Ebola salgını varlığını duyurmuştur. Kongo’daki bir nehre hitaben Ebola adını almıştır.

Nasıl Bulaşır?

1-Virüsü alarak hastalanmış bir hayvanın kanı, çeşitli salgıları ya da organlarıyla temas edildiğinde; bütünlüğü bozulmuş deri (çatlaklar, çizikler) ve mukozalardan  insana bulaşmaktadır.

2- Ebola virüsü hasta kişinin vücut salgıları (tükrük, semen, idrar, gaita vb.), kanı ve organlarıyla temas sonucunda  insandan insana bulaşabilmektedir.

3- Hasta kişinin kan ve vücut salgılarının bulaştığı, döküldüğü eşyalarla temas da dolaylı  yoldan bulaşmaya sebep olmaktadır.

Virusun alınmasından hastalık belirtilerinin oluşmaya başlamasına kadar geçen süre (İnkübasyon periyodu) ortalama 8-10 (2-21) gündür.

Ebola virüsü bulaşmış hastalar, hastalık bulgularının gelişiminden önce bulaştırıcı değildir, ateş içeren semptomların başlamasından sonra bulaştırıcılık başlar. Bir başka ifadeyle ateş ve klinik bulguların gelişimi öncesinde hastalar başkalarına virusu bulaştıramazlar.

Şikayetleri:

Ateş, iştahsızlık, başağrısı, eklem ve kas sızısı, halsizlik, karın sızısı, kusma, ishal , geç dönemde burun, mide ve bağırsaklardan kanamalar görülebilir.

Hastalık bulguları:

Salgın olan bölgeye gitme hikayesi olan  ya da Ebola virüsü taşıyan kişi ile teması olan kişilerde ; yukarıdaki şikayetlere ek olarak ,

*Ateş ( ≥38, 6 °C )

*Döküntü

*İshal

*Kusma

*Kanama gibi bulgular görülebilir. Burun, ağız, mide ve bağırsaklardan kanamalar başlayabilir. Laboratuvar bulgusu olarak alyuvar, akyuvar ve kanamanın durmasını önleyen hücrelerin  sayısı düşer ve karaciğer enzim düzeyleri artar. Son dönemde böbrek ve karaciğer yetmezliği görülür.

Tanısı İçin Neler Yapılmalıdır: Kanda ve salgılarda virus, virusa ait nükleik asitler (RT-PCR) veya serumda antikorlar (IgM ve IgG) araştırılabilmektedir. Bu araştırmaların muhakkak referans laboratuvarda yapılması gereklidir.

Tedavisi İçin Neler Yapılmalıdır: Hastalığın kesin bir tedavisi bulunmamaktadır. Hastalık sürecinde tedavi, sıvı-elektrolit dengesinin düzeltilmesi, oksijen desteği ve kan basıncının düzenlenmesi gibi destek tedavilerle sınırlıdır.

Aşı çalışmaları devam etmekte olup halen rutin uygulanan bir aşısı yoktur.

Hastalığa maruz kalma riski ve korunma:.

Salgın olan bölgeye mümkünse salgın boyunca gidilmemesi bulaşmayı engelleme açısından önemlidir. Ebola virüs enfeksiyonu olan kişilerle temas edenler, sağlık çalışanları, cenaze defin işlemlerini yapan kişiler risk altındadır. İnsandan insana geçiş, bütünlüğü bozulmuş deri ya da mukozanın infekte insanların kan ve vücut sıvıları ile direk temasıyla meydana geldiği için korunma çok önem taşır. Hastanın vücut salgılarının  bulaştığı  eşyalar ve yüzeyler (yatak vb.) ile de bulaş meydana gelebileceği dikkate alınmalıdır. Ayrıca hastaların ağız salgılarında da virus bulunduğu için yakın temasyolu ile da bulaşabildiğinden  korunma ve temas önlemleri en yüksek düzeyde uygulanmalıdır.

Hastalığın kontrolünde bu hastaların ayrılması, yakın ve dikkatli takibi  önem taşır.

Ellerin sık olarak sabunla yıkanması, el dezenfektanlarının kullanılması korunmada önemlidir. Yüzeylerin temizlenmesinde çamaşır suyu kullanılır. 

Özellikle bu ülkelere yolculuk eden, yukarıda anlatılan şikayetleri olan veya bu şikayeti olan hastalarla temas edilmesi halinde en yakın hastaneye başvurulması tavsiye edilir. Bu hastalar muhakkak  hastanelerde  takip- tedavi edilmelidir.

Ebola nedir? Ebola belirtileri neler?

Ebola Hastaliğinin Belirtileri Nelerdir

Ebola Hastaliğinin Belirtileri Nelerdir

Ebola Virüsü Nedir Nasıl Bulaşır Korunma Ve Tedavi Yöntemleri Nelerdir

Ebola Virüsü Nedir Nasıl Bulaşır Korunma Ve Tedavi Yöntemleri Nelerdir

Ebola Virüsü Insanlarda Ebola Virüsü Hastalığına Eski Adı Ebola Hemorajik Ateşi Yol Açar Insanlarda Ve Primatlarda Enfekte Maymun Goril Şempanze

Yazar Hakkında

Eften Değil Püften

Yorum bırak