Nasıl Yapılır

Et nasıl marine edilir? Kırmızı et marine etme yöntemi

Et nasıl marine edilir? Kırmızı et marine etme yöntemi
Eti daha lezzetli hale getirmenin en önemli yolu, eti güzelce marine etmekten geçiyor. Pişirmeden hemen önce yapacağınız marine işlemi, enaz etin kalitesi ve pişirme süreci kadar önem arz ediyor. Pişirecekleri etin çok daha lezzetli ve yumuşak olmasını arzulayan yurttaşlar da özellikle ‘Kırmızı et marine edilir?’ sorusuna cevap arıyor. Peki, Et nasıl marine edilir? Kırmızı et marine etme yöntemleri neler?

Belirli bir müddet boyunca etin tadını güzelleştirmek maksadıyla yapılan marinasyon veya bir başka ifade ile terbiye yöntemi, pişireceğiniz ete katbekat lezzet katacaktır. Yumuşacık, ağızda dağılan ve lezzetli etler için marinasyon yöntemi araştırması yapan yurttaşlar da eti marine ederken dikkat edilmesi gerekenleri araştırıyor. İşte, çok sayıda kişinin araştırdığı “Et nasıl marine edilir?” sorusunun cevabı…

ET NASIL MARİNE EDİLİR?

Lezzetli et pişirmenin en önemli sırrı marinasyondur. Ancak yanlış uygulanan teknikler eti lezzetlendirmek yerine tersi etki gösterebilir. Et marine etme işlemi hakkında birkaç öneri…

Yanlış Et Kullanımı: Bazı etler marinasyona kesin olarak ihtiyaç duyarken, bazılarıysa marine edilmez. Örneğin bonfile, antrikot gibi etleri marine etmeniz gerekir. Ancak pirzola, T bone gibi etler için marinasyon yanlış bir pişirme yöntemidir.

Eti Dövmeyin: En sık yapılan hatalardan biri marine edilecek eti dümdüz olana kadar dövmektir. Bu yöntemde etin dokusu bozulur, marinasyon etin içine işlemediğinden pişen et kuru ve tatsız olur.

Dondurmayın: Marine ettiğiniz eti dondurucuda saklayıp daha sonra pişirmek iyi bir fikir değildir. Dondurup tekrar çözülmeye bıraktığınız et sulanır ve kıvamı bozulur.

Tuz ve Sirke Kullanın: Marinasyonda tuz konulmaması gerektiği, çünkü tuzun eti sertleştireceği söylenir. Oysa bu yaygın bir yanlıştır. Etinizi marine ederken tuz koyabilirsiniz. Ayrıca limon, balsamik sirke veya elma sirkesi gibi bir asit eklemeyi de unutmayın.

Marinasyonu Başka Yerde Kullanmayın: Hazırladığınız marinasyonda etlerinizi beklettikten sonra arta kalan sosu katiyen garnitürleri lezzetlendirmek gibi başka yerlerde kullanmayın. Çiğ etten marinasyona geçen bakteriler sebzelere de bulaşacak ve sağlığınız için tehlike oluşturacaktır.

Etinizin Kalınlığı Önemli: Hazırladığınız marinasyonun lezzetini, etinizi yerken almak istiyorsanız etinizin kalınlığına dikkat etmelisiniz. İnce bir dilim ete marinasyon nüfuz edemeyeceği gibi çok kalın kesilmiş dilimlerin iç kısımlarına da marinasyon ulaşamayacaktır. Bu nedenden etinizin kalınlığının 1-3 cm arasında olmasına itina gösterin.

Etinizi Dinlendirin: Yemek için sabırsızlansanız da hazırladığınız marinasyonda etinizi buzdolabında enaz 8 saat dinlendirmeniz gerektiğini unutmayın. Ne kadar uzun süre dinlendirirseniz lezzeti o kadar artacaktır. En ideal süreyse 24 saattir.

Sıcaklığa Dikkat Edin: Marine ettiğiniz eti buzdolabında dinlendirdikten sonra çıkarıp hemen pişirmeyin. Etin oda sıcaklığına gelmesini bekleyip öyle pişirmelisiniz.

Döküm Tava Kullanın: Etinizi pişirirken mümkünse döküm tava kullanın. Çünkü döküm tava yüksek sıcaklığa ulaştığından, hazırladığınız marinasyonun lezzetinin etin içerisinde kalmasını sağlar. İyice ısıttığınız tavanıza etinizi 1-2 parça durumunda koyarak mühürleyin. Bir anda tüm eti tavanıza koyarsanız, tavanın sıcaklığı düşecek, mühürleme işlemi arzu edilen biçimde olmayacak ve dolayısıyla marinasyonun tadı etinize geçmeyecektir.

Et nasıl marine edilir? Kırmızı et marine etme yöntemi

Yazar Hakkında

Eften Değil Püften

Yorum bırak