Nasıl Yapılır

Folik asit eksikliği nasıl giderilir? Folik asit hangi besinlerde bulunur?

Folik asit eksikliği nasıl giderilir? Folik asit hangi yiyeceklerde bulunur?
Folik asit eksikliği ne demektir ve nasıl giderilir sorusu bir çok kişi tarafından merak edilen konular arasında yer almaya devam ediyor. Folik asit yiyeceklerde yaygın olarak bulunmasına rağmen, dünyada en çok rastlanan vitamin eksikliği, folik asit eksikliğidir. Peki, folik asit eksikliği nasıl giderilir? Folik asit hangi yiyeceklerde bulunur?

Folik asit bir çok yerde B12 vitaminiyle birlikte vazife görür. DNA sentezinde gerekli olduğundan hücre bölünmesinde önemli rol oynar. Folik asit eksikliğinde hücreler yeterli şekilde bölünemezler. Folik asitin fetusta, sinir sisteminin gelişmesinde çok önemli bir rolü vardır. Gebelikte folik asit eksikliği; ‘spina bifida’ gibi nöral tüp defektleri başta olmak üzere çeşitli doğumsal anomalilere neden olabilmektedir. Folik asit eksikliğinin ayrıca; depresyon, ateroskleroz ve osteoporozla ilişkisi olduğu gösterilmiştir.

Yeşil yapraklı sebzelerde bol oranda bulunur. Ayrıca brokolü, lahana, portakal ve tam tahıllarda da folik asitten zengindirler.

Çeşitli yiyeceklerin folik asit içeriği;

Maya 2022
Böbrek 180
Pirinç 430
Fasulye 145
Soya unu 425
Mercimek 105

Folik asit yiyeceklerde yaygın olarak bulunmasına rağmen, dünyada en çok rastlanan vitamin eksikliği, folik asit eksikliğidir. Karaciğer hariç hayvansal gıdalar folik asitten fakir iken, bitkisel gıdalar folik asit bakımından zengindir. Ayrıca alkol ve östrojenler, sulfasalazin, barbiturat gibi ilaçlar folik asit metabolizmasını bozarlar. Folik asit çok hassas bir vitamindir. Işık ve sıcakla kolayca bozulabilmektedir.

Folik asit eksikliğinden tüm hücrelerimiz etkilenmekle birlikte, en fazla hızlı bölünen dokular olan eritrositler, gastrointestinal sistem ve genital trakt hücreleri etkilenmektedir. Folik asit eksikliği sonucu büyüme yavaşlaması, ishal, kansızlık, diş eti iltihabı, depresyon, uyku bozuklukları, huzursuzluk, unutkanlık, iştahsızlık ve bulantı gelişebilir.

Folik asit eksikliği nasıl giderilir? Folik asit hangi besinlerde bulunur?

Folik Asit Hangi Besinlerde Bulunur

Folik Asit Hangi Besinlerde Bulunur

Folik Asit Ekikliği

Folik Asit Ekikliği

Yazar Hakkında

Eften Değil Püften

Yorum bırak