Teknoloji

Geri Dönüşüm Nedir? Nasıl Yapılır? Geri Dönüşüm Hakkında Bilinmeyenler.

Geri Dönüşüm Nedir? Nasıl Yapılır?

İnsanlık tarafından üretilen sanayi materyallerinin kullanılıp tüketilmesinden sonra, tekrar işlenerek kullanılabilir hale gelmesini ve doğaya atık olarak dönmemesini sağlayan işleme kısaca geri dönüşüm denilmektedir. Bununla birlikte atık olan materyaller üretime tekrar kazandırılarak hammadde ve enerji ve sermaye tasarrufu sağlar. Bir başka deyişle geri dönüşüm denildiğinde aklınıza son tüketim tarihini tamamlamış maddelerin tekrar kullanılabilir hale getirilmesi gelebilir.

Günümüz teknolojisinde geri dönüşümü yapılabilen materyaller ise şu şekildedir. pil – batarya, atık motor yağları, alimünyum malzemeler, cam, kağıt, petrolden imal edilmiş plastik, organik canlı atıkları ve elektronik cihazların atıkları…

Geri Dönüşümün Faydası Nelerdir?

Tüketim süresi dolan veyahut çöp olarak nitelendirilen materyallerin tekrar üretim süresine kazandırılmasını sağlayarak bunları tekrar tüketim malı olarak kazanmış oluruz. Bu şekilde sanayi devriminden itibaren patlamakta olan insan nüfusunun dünya üzerinde bıraktığı bu zararları bu maddeleri tekrar dünyaya bırakmayarak sağlabiliriz. Bununla birlikte bu yapmış olduğumuz işlem sırasında zaten işlenmiş olan bu maddeleri tekrar kazanarak, işlem masrafını minimize ederek enerji bazında büyük bir tasarruf sağlamış oluruz. Yani geri dönüşüm sürecinden geçmiş olan bir alimünyum materyal ile normal şartlarda imal edilmiş bir alimünyum mamul arasında %40 a yakın bir enerji sarfiyatı farkı ortaya çıkacaktır. Bu rakamsal analizlere bakıldığı zaman geri dönüşümün enerji tasarrufu açısından ne kadar yararlı olduğunu bir kez daha anlayabiliyoruz.

Çevresel kirliliği büyük ölçüde azaltan geri dönüşümün kullanımın yaygın hale getirilmesiyle bu kirliğiği en alt seviyeye çekebiliriz. Basit bir hesapla ağaçtan imal edilmiş bir kağıdı geri dönüşüm sürecine sokmamızla birlikte yapacağımız tasarruf ile birlikte doğaya verdiğimiz zarar da şu şekilde azalacaktır.

  • %95 e yakın derece kağıt imalatından doğan hava kirliliği engellenir.
  • Bu üretimin su üzerindeki olumsuz etkisi %40 civarında azalır.
  • Gerekli su tüketimi ise yarıya yakın olarak iner.

Geri dönüşümün bu büyük faydaları inkar edilemez derecede fazla olmakta birlikte, gerek kendi dünyamız gerek se devletimiz ve ekonomimiz açısından faydaları sebebiyle geri dönüşüm vazgeçilmez unsurlarımızdan birisi haline gelmelidir.

Kısaca Geri Dönüşümün Faydaları Şu Şekildedir;

1.Doğal Kaynakların Tüketimi Azalır

Geri dönüşümden kaynaklı olarak, üretim sırasında harcama yapmadığımız doğal kaynaklarımız korunarak muhafaza edilir. Bu sebeple geri dönüşüm sürecinin doğal kaynakların korunması açısından önemi su geçirmez bir konu olarak değerlendirilir. Dünya nüfusunun giderek artmasıyla oluşan kaynak sıkıntıları içerisinde kaynaklarımızı daha verimli bir şekilde ancak geri dönüşümü etkin bir şekilde uygularsak kullanabiliriz.

2.Enerji’den Tasarruf Ettirir

Bir üretim mamülunun gelişim basamaklarındaki karmaşa ve tüketim bozukluğu geri dönüşüm sürecinde işlemeyen bir başka konudur. Geri dönüşüm esnasında karışık enerji sarfiyatı yaşanmazken son yılların büyük bir sorunu olan enerjiden büyük oranda bir tasarruf sağlanır. Bu tasarruf geri dönüştürülen maddenin cinsine göre değişsede tasarruf sırasında ortaya çıkan en düşük ortan %60 olarak göze çarpmaktadır, bazı materyaller örneğin kağıt için ise bu enerji tasarrufu %90 a yakındır.

3.Atık Miktarı Azalır

Çöplüğe atacağımız kullanmaktan vazgeçtiğimiz ürünleri geri dönüşüme kazandırarak çöplerin boyutunu ve doğaya karışmasınıda engellemiş oluruz.

4.Ülkeyi Kalkındırır

Bunca tasarrufa neden olan geri dönüşüm sayesinde ülke ekonomiside derin bir nefes alar. Tüketim üretime dönüşür ve yapılan tasarruflar ile ülke dolayısıyla o ülkede yaşayan herkes kazanır.

 

 

Yazar Hakkında

Puften Bilgiler

Felsefi yaklaşımlar, gelişen düzen hepimizi bir bilgi gurusu haline getirdi! Eften püften bilgilerin yerine sizlere yararlı olabilmek adına sitemizde kaliteli içeriklere yer vermeye gayret ediyoruz. İyi bloglar!

Yorum bırak