Nedir

Gözde lazer tedavisi nedir?

Gözde lazer tedavisi nedir?
Lazer ışığı görünebilir ışık spektrumunda ya da bu spekturuma çok yakındır. Tek bir dalga boyundadır, tüm enerji beraber ve tek bir yönde çalışır. Bu tek bir noktaya yoğunlaşabileceği ve cerrahide kullanılabileceği manasına gelir. Lazer ışık kaynaklı ısı ya da pek çok küçük enerji dalgasıyla çalışır. Lazer ışığı çok kesin olarak kontrol edilebildiği için güvenli ve güvenilirdir.

Şikayetleri:görmede azalma,bulanık görme ,gözülük(kurtulma)veya kontakt lens kullanmamak

Bulguları:hastalık tipine göre değişebilmekte

Tanısı İçin Neler Yapılmalıdır:kapsamlı göz muayenesi,bireye göre değişebilmekte

Tedavisi İçin Neler Yapılmalıdır:

* lazer ameliyatı, excimer lazer cihazı aracılığıyla miyop, hipermetrop ve astigmat gibi kornea kırma kusurlarını düzelterek net görmeyi sağlayan bir ameliyat olarak tıp dünyasındaki yerini almıştır.

* Lazer teknolojisi göz hastalıklarının tedavisinde uzun senelerdir kullanılmaktadır.

*Farklı göz hastalıkları için farklı lazer teknolojileri kullanılır.

*Halk arasında sık sık “lazerle gözlükten kurtulma” ameliyatı ya da “göz çizdirme” olarak bilinen operasyonlar excimer lazer kullanılarak yapılan lazer göz tedavileridir.

Diyabetik Retinopati:Diyabetin retinadaki kan damarlarına tesiri sonucu görme kaybı ya da bulanıklık olabilir. Bu durum erken dönemde çoğunlukla sarı noktadaki bozuk damarlardan olan sızıntılara bağlı oluşan ödem (sıvı birikimi, şişme) sebebiyle gelişir. Bu maksatla Argon laser kullanılır ve maksat sızıntı yapan damarların yakılarak daha fazla sızmasını engellemektir. Bu ayaktan yapılan müdahale sızısızdır. Günlük aktivitelerinizi etkilemez. Görmeniz düzelir ya da korunur. Doktorunuz kontrole ne vakit gelmeniz gerektiğini söyleyecektir.

Katarakt Ameliyatından Sonra:Göz içi merceğin arkasında bulunan arka kapsülün zamanla bulanıklaşmasına bağlı görmede azalma olabilir. Görme kirli bir camdan bakar gibi bulanıklaşır. YAG Lazer ismi verilen lazer arka kapsülü açıp, ışığın girmesini sağlar ve görme hızla düzelebilir.

Glokom: Görme, göz içi sıvısının anormal yüksek basıncı sebebiyle tehdit altındadır. Periferik görme azalır. Lazer (SLT: selektif lazer trabeküloplasti) gözdeki sıvının süzüldüğü delikleri büyütüp sıvının emilmesini sağlayarak görmeyi korur.
Maküla dejenerasyonu: Sarı nokta hastalığının bazı tiplerinde retinada gelişen anormal yeni damarlar merkezi görme kaybına yol açar. Fotodinamik tedavi (PDT) ismi verilen tedavide önce damardan bir ilaç infüzyonu yapılarak göz lazere hazırlanır ve sonrasında uygulanan lazer arzu edilmeyen yeni damarları yok ederek görmeyi korur ya da bazen de artırır. Bu lazer nadir uygulanan bir lazerdir.

Retina yırtığı: Gözün iç tabakası olan retinada yırtık oluştuğunda görme etkilenmeyebilir ya da görüntüde lekeler, ışık çakmaları, sinek uçuşmaları görülebilir. Lazer retinadaki yırtığı yapıştırarak retinanın kabarmasını engeller. Işık çakmaları zamanla yok olur, lekeler ve sinek uçuşmalarıysa zamanla azalır. Retina damar tıkanıklığı: Retinal damar tıkanıklığı kanama ve sıvı sızdırması sonucu gözde ciddi görme kaybı yaratır. Lazer, sızan sıvıyı azaltır, arzu edilmeyen yeni damar oluşumunu önler ve göz içi kanamalarının oluşmasını engelleyip, görmeyi artırabilir.

 

TEDAVİSİ SONRASI DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN HUSUSLAR NELERDİR?

excimer lazer tedavisi sonrasında:

*tedavi sonrası gözlerin bandajla kapatılması gerekmez,*tedavi sonrası verilen damlaların hekimin verdiği reçeteye uygun olarak kullanılması gerekmekte.

*ilk 24 saatte tedavi edilen gözle oynanmaması ve banyo yapılmamamsı*ilk birkaç saatte hafif batma hissi ve sulanma şikayeti normaldır.

Gözde lazer tedavisi nedir?

Göz Doktoru Op Dr Adnan Ipçioğlu Op Dr Şermin Ünal Ipçioğlu

Göz Doktoru Op Dr Adnan Ipçioğlu Op Dr Şermin Ünal Ipçioğlu

Lazer Göz Tedavisinde En Güvenilir Yöntem Hangisidir

Lazer Göz Tedavisinde En Güvenilir Yöntem Hangisidir

Yazar Hakkında

Eften Değil Püften

Yorum bırak