Nedir

Gözyaşı kanalı tıkanıklığı nedir?

Gözyaşı kanalı tıkanıklığı nedir?
Gözlerde gözyaşı bezi tarafından salgılanan sıvı emilerek gözyaşı kesesine geçer ve ordan da gözyaşı kanalıyla burun boşluğuna akar. Gözyaşı kanalında herhangi bir nedenle tıkanıklık meydana geldiği zaman gözyaşı gözde birikerek göz kapakları arasından yanağa akabilir.

Şikayetleri:

Aşırı sulanma
Gözde sıklıkla çapaklanma
Burun köküne basmakla, göze iltihap gelmesi
Burun kökünde şişlik
Bulguları: çapaklanma, ağrı, kızarma ve şişme

Tanısı İçin Neler Yapılmalıdır?

Tıkanıklığın tesbitinde en çok kullanılan yöntem bir kanül yardımıyla gözyaşı yollarına sıvı verilmesi (lavaj) işlemidir. Gözyaşı yollarına sıvı verilmesi işleminde hastanın boğazına sıvı gelirse gözyaşı yolları açıktır, sıvı gelmemesi halinde ise gözyaşı yollarının kapalı olduğu anlaşılır. Hekimin gerek görmesi halinde gözyaşı yolları görüntüleme tetkikleri istenebilir. Bu tetkikler dakriyosistografi ve dakriyosintigrafidir.

Tedavisi İçin Neler Yapılmalıdır?

Doğumsal gözyaşı kanal tıkanıklığı:İlk 1 sene masaj uygulaması yapılır. Masaj burun kökünden, aşağı doğru sıvazlama şeklinde uygulanır. Günde 3-4 kez, 10 sefer bu masaj hareketini yapmak gerekir. 1.5 senenin sonunda, yaşarma geçmezse kanal kendi kendine açılmamış demektir. O vakit “probing“ denilen sondalama işlemi yapılır.

İlk sondalamadan sonra yaşarma şikâyeti geçmezse, sondalama işlemi tekrarlanabilir. Sondalamayla de yaşarma geçmezse, hastaya balon kataterile dilatasyon ve tüp entübasyonu uygulanabilir. Bu tedavi yöntemleriyle başarı sağlanamazsa ilerleyen dönemde çocuğa dakriyosistorinostomi ameliyat yapılabilir.

b) Edinsel gözyaşı kanal tıkanıklığı: Tedavi çoğunlukla cerrahidir. Tedavinin maksadı gözyaşı kesesiyle burun boşluğu arasında yeni bir yol açılmasıdır. Bu maksatla değişik ameliyat teknikleri uygulanabilir. Yeni açılan kanalın tıkanma olasılığı yüksek olan bazı olgularda bu kanala geçici süreyle durmak üzere silikon tüp yerleştirilebilir.

External dakriyosistorinostomi:

2.Endoskopik dakriyosistorinostomi:

Transkanaliküler lazer dakriyosistorinostomi:

Tedavisi Sonrası Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar Nelerdir?

Ameliyattan sonra göz çevresinde şişlik ve morluk olabilir, 1 hafta oral ve topikal antibiyotik kullanılır. Dikişler 1 hafta sonra alınır.

Gözyaşı kanalı tıkanıklığı nedir?

Göz Yaşı Kanalı Tıkanıklığı

Göz Yaşı Kanalı Tıkanıklığı

Gözde Sulanma Gözyaşı Kanal Tıkanıklığı Belirtisi

Gözde Sulanma Gözyaşı Kanal Tıkanıklığı Belirtisi

Doğuştan Gözyaşı Kanalı

Yazar Hakkında

Eften Değil Püften

Yorum bırak