Nasıl Yapılır

Güneş çarpmasına ne iyi gelir? Güneş çarpması nasıl geçer?

Güneş çarpmasına ne iyi gelir? Güneş çarpması nasıl geçer?
Güneş ya da sıcak çarpmaları havaların ısınması ve yaz mevsiminin başlaması ile birlikte sık sık görülmeye başladı. Güneş çarpmaları, aşırı sıcağa maruz kalma sonucu, beden ısısını ayarlayan terleme mekanizmasının bozulmasına bağlı olarak, vücut ısısının düşürülememesi sonucu ortaya çıkan ve yaşam kalitesini düşüren bir durum olarak ilgi çekiyor. Peki, Güneş çarpmasına ne iyi gelir? Güneş çarpması nasıl geçer?

Güneş altında uzun süre kalma sonucu vücut ısısını ayarlayan mekanizmaların bozulmasına bağlı olarak belirtileri ortaya çıkan güneş çarpması, tedavi edilmediği taktirde ciddi sağlık sorunlarına neden olabilir. İşte, güneş çarpmasına maruz kaldığınız vakit yapmanız gerekenler…

GÜNEŞ ÇARPMASI NEDİR?

Güneş çarpması güneş altında uzun süre kalma sonucu, vücut ısısını ayarlayan mekanizmaların bozulmasına bağlı olarak ortaya çıkan klinik bir tablodur. Hava sıcaklarının ani olarak yükselmesiyle birlikte sıcak çarpması şikayetlerinde de artış görülür. Kendisini yüksek ateş, bulantı ve kas krampı gibi belirtilerle gösterebilen bu tabloda zaman kaybedilmeden gerekli tedbirlerin alınması gerekir.

GÜNEŞ ÇARPMASI NASIL GEÇER?

Güneş çarpmasında yüksek vücut ısısı, kırmızı, sıcak ve kuru bir deri, nabzın hızlanması, zonklayıcı bir baş sızısı, baş dönmesi, bulantı, bilinç bulanıklığı ya da şuurun tamamiyle kaybolması gibi durumların ortaya çıktığını söyleyen uzmanlar, bu bulguların olduğu kişilerin derhal soğuk bir yere taşınması gerektiğini ve kişinin hemen yarı oturur pozisyona gelecek şekilde başının yükseltilmesini öneriyor. İlk müdahalede tüm bunları yaptıktan sonra güneş çarpan kişinin elbiseleri çıkarılmalı ya da azaltılmalı, bunu takiben baş ve vücut soğuk su ile yıkanmalı ve hastaneye kaldırılmalıdır.

Güneş çarpmasına müdahale edilmediği taktirde beyin fonksiyonlarının kaybedilmesi ya da ölümle sonuçlanan vakalar olabileceğine işaret eden uzmanlar, yapılan bilimsel çalışmalarda sıcak çarpması sonucu ölen hastaların büyük çoğunluğunun beyin hasarı sebebiyle kaybedildiği uyarısında bulunuyor.

Güneş çarpmasına ne iyi gelir? Güneş çarpması nasıl geçer?

Güneş Çarpması Tedavisi

Güneş Çarpmasına Ne Iyi Gelir Nasıl Geçer

Güneş Çarpmasına Ne Iyi Gelir Nasıl Geçer

Yazar Hakkında

Eften Değil Püften

Yorum bırak