Nedir

Güneş tutulması ne zaman saat kaçta gerçekleşecek? Parçalı güneş tutulması nedir?

Güneş tutulması ne vakit saat kaçta gerçekleşecek? Parçalı güneş tutulması nedir?
Yılın ikinci Güneş tutulması için geri sayım başladı. Bu senenin üçüncü tutulması 13 Temmuz’da (bugün) parçalı güneş tutulması şeklinde olacak. Ülkemizden izlenemeyecek bu tutulmada ay, güneşin yüzde 34’ünü kapatacak. Peki, Güneş tutulması saat kaçta, hangi ülkelerde izlenebilecek?

Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) Ulusal Gözlemevi, 2018 yılının en önemli gök vakalarını derledi. Yılın ilk güneş tutulması, büyük oranda Güney Amerika ülkelerinde görülen 15 Şubat’ta gözlenmişti. Takvime göre, parçalı Güneş tutulmasıysa bugün gerçekleşecek. Hint ve Pasifik Okyanuslarının birleştiği alan, tutulmanın en fazla görülebileceği yerler, bu nedenle Güney Avustralya, Victoria topraklarında ve Tazmanya adasında yaşayan insanoğlu doğal güzelliği gözlemleyebilecekler.

Antarktika’nın kuzeyi ve Avustralya’nın güneyinden izlenebilecek bu tutulma genel zamana göre 01.48’de başlayıp 04.13’de bitecek. Ülkemizden izlenemeyecek bu tutulmada ay, güneşin yüzde 34’ünü kapatacak.

GÜNEŞ TUTULMASI

Güneş tutulması, Ay’ın yörüngeden geçerken dünyayla güneş arasına girmesi ile gerçekleşiyor. Ancak aynı yerde tekrar görülmesi 360 – 460 sene gibi bir müddet aldığından nadir görülen bir vaka olarak kabul ediliyor.

GÜNEŞ TUTULMASI TÜRLERİ

Tam güneş tutulması: Ay’ın Güneş’i Dünya’dan disk durumunda görünen ışıkyuvarını tamamıyla örtmesiyle oluşur. Güneş’in çok parlak olan ışıkyuvarı Ay’ın karanlık gölgesiyle örtülür ve Güneş’in ışıkyuvarından çok daha soluk olan Güneş tacı çıplak gözle görülebilir hale gelir. Tutulmaya lakin tam tutulma zamanında güvenli olarak çıplak gözle bakılabilir. Bu sırada hava, parlak yıldızlar ve gezegenler gözle görülebilecek kadar kararır. Tam tutulma, Dünya yüzeyindeki dar bir koridorda gözlenebilir.

Halkalı güneş tutulması: Ay’ın, Güneş’in önünden tam kavuşumlu geçişinde Güneş’i tam örtmediği vakit gözlemlenir. Ay’ın çapı, Güneş’in ışıkyuvarının çapının yaklaşık 400’de biridir. Ancak Ay’ın Dünya’ya uzaklığı, Güneş’in uzaklığının gene yaklaşık 400’de biridir. Bu yüzden Ay’ın Dünya’dan görünür büyüklüğü Güneş ile yaklaşık olarak aynıdır. Ancak gerek Dünya’nın Güneş çevresindeki, gerekse Ay’ın Dünya çevresindeki yörüngeleri tam daire olmadığından, Ay her tam kavuşumlu geçişte Güneş’i tam olarak örtmez. Bu durumda, Güneş diskinin Ay tarafından örtülmeyen kısmı, Dünya’dan halka şeklinde gözlemlenir.

Hibrit güneş tutulması: Tutulmanın Dünya yüzeyinin bazı bölgelerinde tam, bazı bölgelerinde halkalı olarak gözlenmesi demektir. Hibrit tutulmalar nadir olarak görülür.

Parçalı güneş tutulması: Ay’ın Güneş’i kısmen örtmesi sonucunda oluşur. Her tam ve halkalı tutulma, parçalı tutulma olarak başlar ve tam kavuşumdan sonra gene parçalı tutulma durumunda devam eder ve biter. Tam tutulma esnasında, tutulmanın tam olarak gözlenebildiği Dünya yüzeyindeki dar koridorun dışındaki geniş alanlarda, tutulma parçalı tutulma olarak görülür.

 

Güneş tutulması ne zaman saat kaçta gerçekleşecek? Parçalı güneş tutulması nedir?

Kısmi Ay Tutulması Saat Kaçta Gerçekleşecek

Kısmi Ay Tutulması Saat Kaçta Gerçekleşecek

Güneş Tutulması Ne Zaman Saat Kaçta Meydana Gelecek

Güneş Tutulması Ne Zaman Saat Kaçta Meydana Gelecek

Güneş Tutulması Ve En Iyi Gözlemlenecek

Güneş Tutulması Ve En Iyi Gözlemlenecek

Yazar Hakkında

Eften Değil Püften

Yorum bırak