Nedir

Havale, nöbet rahatsızlıklarının nedeni nedir?

Havale, nöbet rahatsızlıklarının sebebi nedir?
Havale, nöbet tanımı yerine kullanılabilir. Ateş, infeksiyon gibi tetikleyen faktörler sonrası ortaya çıkabileceği gibi, kendi kendine oluşabilir. Epilepsi (sara hastalığı), beynin normal işlevlerinde, vakit zaman kısa duraklamalar ve düzensizlikler oluşmasına neden olan, nörolojik bir hastalıktır.

Nöbet esnasında beynin normal fonksiyonu anormal ve fazla elektrik boşalımlarıyla kesintiye uğrar. Bu durum, kişinin bilincini, duygularını ve vücut hareketlerini kısa süreyle etkileyen bir atağa, nöbete neden olur. Genellikle birkaç dakika sürer lakin birkaç saat de sürebilir. Anormal elektriksel aktivite beynin hangi bölgesini etkiliyorsa, bulgular ona göre şekillenir. Nöbetlerin bir çok tipi bulunmaktadır.

Şikayetleri: Nöbetler, çoğunlukla ani ortaya çıkarlar. Belli nöbet tiplerinde hasta nöbetinin olacağını ‘aura’ söylediğimiz haberci bulgular ile hissedebilirler. Bazen hastalar ne olduğunu hiç fark edemeyebilirler.

Bulguları: Nöbet esnasında görülebilecek bulgular kişiden kişiye farklılıklar gösterir. Aynı zamanda da belirtilerin hepsi her hastada görülmeyebilir. Bilinç kaybı, bayılma, yere düşme, titreme ve kasılma, tırnaklarda, dudaklarda ve bedenin çeşitli kısımlarında morarma, dişlerin birbirine kenetlenmesi, aşırı tükürük salgılanması, ağızdan köpük gelmesi, idrar kaçırılması, sesler çıkarma, aynı hareketlerin tekrar edilmesi hali izlenebilir. Nöbet sonrasındaysa şaşkınlık, uyku hâli, bilinç bulanıklığı yaşanması, bir müddet geçmişin anımsanamaması, korku ve kaygı yaşanması, kontrolsüz, maksatsız hareketler yapılması bahis konusu olabilir.

 

TANISI İÇİN NELER YAPILMALIDIR?

İlk yapılması gereken kan testleridir. Bundan sonra uygulanan ikinci test beynin çok detaylı görüntüsünü sunan, Manyetik Rezonans Görüntülemesi kısaca (MR) olarak adlandırılan bir beyin taramasıdır. Bu taramanın maksadı ise epilepsinin sebebinin beyindeki görünür bir bozukluktan olup olmadığının anlaşılabilmesidir. Birçok epilepsi hastasında bu testin sonucu normal çıkabilmektedir. Yaygın olarak kullanılan üçüncü test ise beynin elektrik aktivitesini ölçen, “elektroensefalogram” (EEG) olarak adlandırılan testtir. Yalnız, EEG beynin yalnızca test süresindeki elektriksel aktivitesi hakkında bilgi verebilmektedir. Bu yüzden negatif bir EEG testi kişide epilepsinin olmadığı manasına gelmez.

 

TEDAVİSİ İÇİN NELER YAPILMALIDIR?

Epilepsinin en önemli tedavi şekli ilaç tedavisidir.Kullanılan ilaçlar beyin hücrelerinin aşırı uyarılma durumuna etki ederek nöbetlerin oluşunu engeller. Fakat ilaç tedavisi ile hastalık tamamiyle ortadan kaldırılamaz ama nöbetleri engeller ya da sayısını azaltır. Yani yalnızca oluşabilecek nöbetler engellenmiş olur. Bu ilaçlar her gün, tavsiye edilen dozda ve saatlerde çok düzgün bir şekilde kullanılmalıdır. Doktor hastanın yaşını, kilosunu, nöbet tipini göz önüne alarak ilaçları seçer. Nöbet tipi ve epilepsi hastalığının çeşidine göre ilaç kullanımı bir müddet nöbetsizlik halini takiben kesilebilir, bazan ömür boyu tedavi gerekebilir.

Tedavisi Sonrası Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar Nelerdir : Düzenli takip altında kalmak, ilaç kullanımına uyum sağlamak, ilaçlara bağlı oluşabilecek yan etkiler konusunda dikkatli olmak, nöbet günlüğü tutmak önemle vurgulanır.

Havale, nöbet rahatsızlıklarının nedeni nedir?

Havale Geçirmek Nedir Havale Belirtileri Nedenleri Ve Tedavisi

Havale Geçirmek Nedir Havale Belirtileri Nedenleri Ve Tedavisi

Çocuğunuz Ateşli Havale Geçiriyorsa

Çocuğunuz Ateşli Havale Geçiriyorsa

Yazar Hakkında

Eften Değil Püften

Yorum bırak