Nedir

Hepatit C Nedir?

Hepatit C Nedir?
Hepatit C virüsünün neden olduğu karaciğer hücresinin hasarına ve tahribine yol açan karaciğer iltihabıdır. Çoğunlukla sessiz ve herhangi bir belirti vermeden seyreden ve yavaş ilerleyerek geç dönemde ciddi karaciğer hasarına neden olabilen bir hastalıktır. Peki Hepatit C Nedir?

 

HEPATİT C’ NİN BULAŞMA YOLLARI NELERDİR?

Enfekte kan ve kan ürünleri transfüzyonuyla geçiş,
Enfekte donörden (vericiden) doku ya da organ nakliyle geçiş,
Damar içi uyuşturucu kullanımı esnasında enjektör paylaşımı ile geçiş,
Dövme, piercing gibi kozmetik maksatlı vücut delici işlemlerin hijyenik olmayan koşullarda yapılması, mukozadaki açıklıktan (yara, çizik vs) geçiş, Gebelikte anneden bebeğe geçiş (<%5), Cinsel yolla geçiş (Tartışmalı olmakla beraber birçok çalışmada düşük oranda da olsa geçiş riski olabileceği gösterilmiştir.)

Belirtiler:

İştahsızlık,
Bulantı,
Kusma,
Karın sızısı,
Nadir olarak da sarılıktır.
Kuluçka dönemi ortalama 2 haftayla 6 ay arasındadır. Hastalığın büyük çoğunluğu belirtisiz seyreder. Hastaların çoğunda, siroza ve/veya karaciğer kanserine neden olabilecek uzun süreli kronik karaciğer enfeksiyonu gelişir.

Tedavisi

Hekim kontrolü altında kullanılacak antiviral ilaçlar ile tedavi edilebilir.

 

KORUNMAK İÇİN NELER YAPILIR?

Hepatit C virüsüne karşı halen onaylanmış bir aşı yoktur. Toplumdaki bireylerin kendilerini korumaya yönelik bilinçlenmesi gerekir. Hastalık hakkında bilgilenmek ve gerekli önlemleri almak hastalığın yayılmasını engelleyecektir. Korunmasız cinsel ilişkilerden kaçınılmalı ve deri delen uygulamalarda kullanılan aletlerin hijyenik olmasına çok dikkat edilmelidir.

Hepatit C Nedir?

Hepatit C Nedir Belirtileri Nelerdir

Hepatit C Tedavisi

Hepatit C Tedavisi

Hepatit C Nedir Nasıl Bulaşır Belirtileri Ve Tedavi Seçenekleri

Hepatit C Nedir Nasıl Bulaşır Belirtileri Ve Tedavi Seçenekleri

Yazar Hakkında

Eften Değil Püften

Yorum bırak