Nedir

Hiperaktivite nedir, belirtileri nelerdir?

Hiperaktivite ne demektir, belirtileri nelerdir?
Genellikle çocukluk çağlarında başlayan davranışları kontrol etmekte, dikkatini toparlama ve devam ettirmede zorluğa neden olan, düşünmeden yapılan davranışların ve sık sık aşırı hareketliliğin gözlendiği çoğunlukla nörolojik temelli olan bir durumdur.

Dikkat eksikliğine bağlı, yaptığı işleri tamamlamadan bırakma, yoğunlaşma zorluğu, okul başarısında düşüklük, söz dinlememe, unutma, aşırı konuşma, aşırı hareketlilik, sırasını beklemekte zorlanma, yerli yersiz koşma, kurallara uymada zorluk

Bulguları: Dikkat eksikliği, hiperaktivite ve dürtüsellik ile ilişki belirtiler görülür. En önemli bulgu dikkati ölçen testlerde başarısızlıktır. Dikkatin kolay dağılması, ayrıntıların gözden kaçırılması, verilen bir görevi tamamlayamama, hızla başka aktivitelere yönelme, yerinde duramama, ödev yaparken, sırada dururken hareketsiz oturamama, sabırsızlık, etraftakilerin yerli yersiz sözünü kesme, uygunsuz söylemlerde bulunma görülür.

Tanısı için neler yapılmalıdır: Özel bir test yoktur. Bu şikayetleri olan çocukların çocuk psikiyatrisi polikliniğine, yetişkinlerin ise yetişkin psikiyatri polikliniğine başvurması gereklidir. Bazen tanısını koymak vakit alabilir. Sorunların kaynağı bulununcaya kadar çocuğa duygusal açıdan yardımcı olmak gerekir.

Tedavisi İçin Neler Yapılmalıdır: Bu durumu tamamiyle ortadan kaldıran kesin bir tedavi yoktur. Hiperaktiviteyi azaltmak maksadı ile farklı ilaçlar kullanılabilir. Aile ve çocuk ilaç etki ve yan etkileri konusunda bilgi verilmeli düzenli aralıklarla kontrole getirilmelidir.

İlaç tedavisine ek olarak psikolojik destek tedavisi uygulanmalıdır. Bu destek, çocuğun davranışlarını kontrol etmesine yardımcı olması, okulda ve evde uyumunu artırması açısından faydalı olacaktır. Okulda öğretmenler ve ailenin diğer bireyleri ile yapılacak işbirliğiyle uygulanacak tüm bu tedaviler oldukça önemlidir.

Tedavisi Sonrası Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar Nelerdir: İlaç kullanımına bağlı gelişebilecek yan etkiler konusunda aileler bilgi verilmeli ve takip edilmelidir. Çocuğun yetiştirilmesi ve eğitiminde rol alan aile bireyleriyle öğretmeleri, danışmanları hastalık konusunda bilgi vermeli, hem çocuğa hem ailelere destek sağlanmalıdır.

Hiperaktivite nedir, belirtileri nelerdir?

Hiperaktivite Tedavisi Ve Testi

Hiperaktivite Tedavisi Ve Testi

Hiperaktivite Bozukluğu

Hiperaktivite Bozukluğu

Dikkat Eksikliği Adhd Ve Hiperaktivite Belirtileri Nelerdir

Dikkat Eksikliği Adhd Ve Hiperaktivite Belirtileri Nelerdir

Yazar Hakkında

Eften Değil Püften

Yorum bırak