Teknoloji

Hürkuş çocuklara havacılığı sevdirecek

Hürkuş çocuklara havacılığı sevdirecek
TUSAŞ, çocukların havacılığa olan ilgisini arttırmak için Hava Kuvvetleri pilotlarının eğitiminde kullanılması için geliştirilen Hürkuş’un maceralarını içeren hikâye çalışması hazırladı.

Türk Hava Kuvvetlerinin pilot eğitiminde ihtiyaç duyduğu uçakların milli olanaklarla karşılanması maksadıyla üretilen Yeni Nesil Temel Eğitim Uçağı , çocukların eğitimine de katkı verecek.

Türkiye’nin lider havacılık endüstrisi şirketi Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ), çocukların havacılığa olan ilgisini arttırmak için çeşitli çalışmalar yapıyor

“Hürkuş ve Minik Dostları” adlı öykü kitabı hazırlandı

Hava platformlarının üretildiği tesislerinin kapılarını çocuklara açmaya başlayan TUSAŞ, yeni bir projeyi daha yaşama geçirdi. TUSAŞ, çocuklara yönelik olarak kahramanları üretilen hava platformları olan hikâye kitapları hazırlamaya başladı.

Projenin ilk kitapları Hürkuş için hazırlandı. “Hürkuş ve Minik Dostları” adlı 2 bölümden oluşan hikâye kitapları, keyifli maceralarla beraber TUSAŞ, Hürkuş, Türk havacılık endüstrisinin dünü ve bugün geldiği nokta hakkında bilgiler içeriyor.

Macera da Hürkuş’un kardeşleri Atak ve Gökbey unutulmadı

Serinin ilk kitabı, Hürkuş’un doğduğu yer olan TUSAŞ tesislerinde başlıyor. Macerada, Hürkuş’un kardeşleri Atak helikopteri, Gökbey helikopteri, Göktürk uyduları da unutulmuyor.

Öyküde kalabalık bir seyirci grubu önünde Hürkuş’un yapacağı test uçuşu konu ediliyor. Testi başarı ile tamamlayan Hürkuş’un çocuklarla girdiği keyifli dialoglarda bir çok bilgi yer alıyor. Öyküde, Hürkuş isminin neden seçildiği, Türkiye’nin ilk yerli uçağını tasarlayan ve üreten Vecihi Hürkuş’un kim olduğu, Türk havacılık endüstrisindeki önemi anlatılıyor.

Kitapta, Hürkuş’un 2006’da üretilmeye başlandığı, yeni pilotların yetiştirilmesinde ihtiyaç duyulan eğitim uçağı görevini üstleneceği bilgileri paylaşılıyor.

Çocuklar öykü boyunca Hürkuş’un birgününün nasıl geçtiği, Türkiye’nin uluslar arası alanda sertifika alan ilk uçağı olana kadar geçirdiği aşamalar, gerçekleştirdiği zorlu testler kitapta yer alıyor.

Öyküde, okullarının başvurması durumunda öğrencilerin Türk Havacılık ve Uzay Sanayii Öğrenci Günü’nde TUSAŞ tesislerinin gezilebileceği bilgisine de yer veriliyor.

Benzer öykülerin Anka, Gökbey içerisinde hazırlanması düşünülüyor

Ayrı bir kitap olarak kurgulanan öykünün ikinci bölümüyse Hürkuş’un Türk Havacılık ve Uzay Sanayii Öğrenci Günü heyecanıyla başlıyor.

Son bir test uçuşu gerçekleştiren Hürkuş’un pervanesine yabancı bir cisim çarpması sonrası gelişen vakalar çerçevesinde Hürkuş’un üstün donanımları, Türk pilot, mühendis ve teknisyenlerinin kabiliyetleri anlatılıyor.

Hürkuş’un küçük dostları ile olan macerası günün sonunda çocukların yeni ve helikopterler yapma ve kullanma konusunda hep birlikte söz vermeleri ile sona eriyor.

TUSAŞ, benzer hikâye çalışmalarını insansız hava aracı Anka, taarruz helikopteri Atak, genel amaç helikopteri Gökbey gibi diğer hava platformları ile sürdürmeyi planlıyor.

Benzer Konular :

Hürkuş Çocuklara Havacılığı Sevdirecek

Hürkuş Çocuklara Havacılığı Sevdirecek

Hürkuş Çocuklara Havacılığı Sevdirecek

Hürkuş Çocuklara Havacılığı Sevdirecek

Hürkuş Çocuklara Havacılığı Sevdirecek

Yazar Hakkında

Eften Püften

Yorum bırak