Nedir

Huzursuz Bacak Sendromu nedir?

Huzursuz Bacak Sendromu nedir?
Huzursuz Bacak Sendromu (HBS) uykuyla ilişkili bir hareket bozukluğudur. Her iki bacakta huzursuzluk hissi ya da karıncalanma, sızlama, ağrı, çekilme, itilme gibi hoş olmayan duyumlar ve bunlara eşlik eden dayanılmaz bir şekilde bacakları hareket ettirme dileğinin olduğu nörolojik bir hastalıktır. Peki Huzursuz Bacak Sendromu’nun ayrıntıları nedir?

Kadınlarda, erkeklere kıyasla yaklaşık iki kat daha sık görülür. Yaşlanmayla görülme sıklığı artan bir hastalıktır.

Bacaklarda sık sık ‘uyuşma’ veya ‘karıncalanma’ şeklinde tarif edilen rahatsız edici hisler ortaya çıkar. Bacaklardaki bu huzursuzluk hissi en çok olarak baldırlarda görülür. Şikayetler özellikle akşam ya da gece saatlerinde, istirahat halindeyken ortaya çıkmakta veya daha bariz olmaktadır. Bacaklardaki bu rahatsız edici hisler özellikle uzanma ya da oturma gibi hareketsiz durumlarda belirmekte ve beraberinde dayanılmaz bir şekilde bacakları hareket ettirme dileği bulunmaktadır. Bacakları hareket ettirmek ve germek yakınmaları geçici ve kısa bir müddet için azaltmakla beraber hasta tekrar istirahate geçtiğinde belirtiler tekrar başlar. Bazı hastaların kollarında ve gövdelerinde de benzer rahatsız edici hisler olabilmektedir. Aynı yakınmalar gündüz saatlerinde istirahat ya da uykuya dalma sırasında da ortaya çıkabilir.

Huzursuz bacak sendromunun belirtileri günden güne ve kişiden kişiye farklılık gösterebilir. Hafif-orta şiddette huzursuz bacak sendromu olan kişilerde belirtiler haftada bir ya da iki gün ortaya çıkabilir. Ağır olgularda haftanın birçok günü ortaya çıkar ve uykuyu ve gündüz işlevselliği bozabilir. Bu hastalarda ayrıca uyanıklıkta istirahat esnasında ya da gece uyurken bacaklarda “periyodik bacak hareketleri” ismi verilen istem dışı hareketler de gözlenebilir. Bu hareketler sık sık kişinin uykusun derinliğinde bozulmaya yol açar. Hastaların pek çok uykuya dalamamakta, uyusa dahi uykuyu devam ettirmekte güçlük çekmekte ve kalitesiz bir gece uykusu sonrası sabahları dinlenemeden uyanmaktadır. Bazı hastalarda huzursuz bacak sendromunun belirtileri kendi kendine düzelme gösterebilir lakin bir süre sonra tekrar ortaya çıkar. Genellikle belirtiler vakit içinde artış gösterir. Tedavi edilmeyen hastalarda uyku eksikliğine bağlı olarak gündüz dalgınlık, yorgunluk, dikkat ve konsantrasyon güçlüğü, iş veriminde düşme gibi belirtiler ortaya çıkmaktadır.

 

TANISI İÇİN NELER YAPILMALIDIR?

Huzursuz bacak sendromu idiyopatik-ailesel olarak görülebilir; demir eksikliği anemisi, hamilelik ya da üremi gibi sebeplere bağlı semptomatik olarak ortaya çıkabilir; veya başta diabet, periferik nöropati ve romatoid artrit gibi bir çok hastalığa eşlik edebilir.

Huzursuz bacak tanısını koyabilecek hekimler nöroloji uzmanları veya uyku hastalıkları ile uğraşan uzman hekimlerdir. Henüz HBS tanısını koyduracak bir kan testi veya film bulunmamaktadır. Tanı hekimin detaylı bir hastalık öyküsü alması ve fizik muayene yapması ile konulmaktadır. HBS bulguları çoğunlukla oldukça tipiktir ve tanı için ek testler gerekmez. Tanıda şüphe olduğunda veya HBS’nin ortaya çıkmasını kolaylaştıran ek bir hastalık var ise bunun saptanması için kan tetkikleri, EMG veya tüm gece yapılan uyku tetkiki gerekebilir. Aşağıdaki yakınmaların olması halinde nöroloji uzmanına başvurulması tavsiye edilir:

Bacakların her ikisinde birden huzursuzluk hissi ve buna bağlı hareket ettirme dileği Bu hissin bacakları hareket ettirmekle geçici olarak azalması veya kaybolması Yakınmaların hareketsiz kalınca ve geceleri ortaya çıkması veya daha bariz hale gelmesi

 

TEDAVİSİ İÇİN NELER YAPILMALIDIR?

Önce HBS’nin ortaya çıkmasını kolaylaştıran veya neden olan başka bir hastalığın bulunup bulunmadığını araştırmak gerekmektedir. Bu hastalıklar arasında demir eksikliği anemisi, diabet ve artrit yer alır. Bazı ilaçların kullanımı da HBS yakınmalarını artırabilir. Bu hastalıkların tedavisi veya ilaçların kesilmesi bazan yakınmaların azalmasını, seyrek de kaybolmasını sağlayabilir. Ancak pek çok zaman bu kolaylaştırıcı hastalıklar en uygun şekilde tedavi edilse de HBS ile alakalı yakınmalar devam eder.

Hastaların yarısından çoğunda da altta yatan kolaylaştırıcı bir hastalık veya ilaç kullanımı yoktur. HBS’nin hafif formlarında çoğunlukla hastanın kendisinin keşfettiği sıcak banyo, bacak masajı, sıcak havlu, buz uygulaması, ağrı dindiriciler, düzenli egzersiz ve kafeinli içeceklerden kaçınma gibi tedbirler faydalı olabilir. Akşamların yoğun zihinsel aktivite gerektiren bulmaca çözmek gibi işler yapan hastaların bazılarında da yakınmalar gerileyebilir.  Ancak orta ve ağır derecede HBS olan hastalarda bu tedbirler yetersiz kalır ve HBS tedavisinde kullanılan ilaçlardan almaları gerekir. İlaçların etkinliği hastadan hastaya değişebilmektedir. Tüm ilaçların yan etkileri vardır. Ancak tedavi edilmediğinde hastalık belirtilerine ek olarak kaygı, sorun ve bunalım belirtileri de eklenebilir.

Bu sebeplerle hastaların nöroloji uzmanları tarafından tavsiye edilen ilaçları kullanmaları önemlidir ve özellikle tedavinin ilk aylarında yakın takip gerektiği unutulmamalıdır.

 

TEDAVİSİ SONRASI DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN HUSUSLAR NELERDİR?

Huzursuz bacak sendromu olan hastalar sık sık uzun süreli yolculuklarda (otobüs, uçak) çok zorlanabilirler. Benzer şekilde uzun süreli oturmaları gereken sinema, tiyatro ve iş toplantıları gibi etkinliklerde de güçlük çekebilirler. Yine kafein, alkol ve sigara kullanımı hastalığın belirtilerini ağırlaştırır.

Huzursuz Bacak Sendromu nedir?

Huzursuz Bacak Sendromu Için Ev Çaresi

Huzursuz Bacak Sendromu Için Ev Çaresi

Huzursuz Bacak Sendromu Tedavisi Için Tavsiyeler

Huzursuz Bacak Sendromu Tedavisi Için Tavsiyeler

Huzursuz Bacak Sendromu Ibrahim Saraçoğlu Şifa Market

Huzursuz Bacak Sendromu Ibrahim Saraçoğlu Şifa Market

Yazar Hakkında

Eften Değil Püften

Yorum bırak