Gündem

İçişleri Bakanlığı personel alımı başvuru formu yayımlandı! Başvuru şartları neler?

İçişleri Bakanlığı personel alımı başvuru formu yayımlandı! Başvuru şartları neler?
İçişleri Bakanlığı personel alımı başvuru formuyla toplam 6 pozisyonda alım yapacak olan bakanlığın ilanına müracaatta bulunmak isteyen yurttaşlar, web üstünden araştırmalarını sürdürüyor. KPSS puanının önemli bir şart olduğu İçişleri Bakanlığı personel alımı başvuru işlemi, ön başvurunun arkasından sözlü sınav ile devam edecek. Peki, başvuru formu nasıl doldurulacak ve şartlar neler olacak?

Bünyesinde farklı pozisyonlardan bin 200 kişiyi isdihdam edecek olan , alım sürecini yurttaşların erişimine açtı. Çoğunluğu ofis personeli olmak üzere bir çok pozisyondan isdihdam sağlayacak olan Bakanlığı, ofis personelleri için brüt maaş olarak 2 bin 650 lira takdim edecek. Peki, İçişleri Bakanlığı personel alımı başvuru formu nerden doldurulabilecek? İşte, başvuru şartları ve ayrıntılı bilgiler…

İÇİŞLERİ BAKANLIĞI PERSONEL ALIMI BAŞVURU İŞLEMİ NASIL YAPILIR?

Başvuru formunu alttaki adımları takip ederek kolayca gerçekleştirebilirsiniz. İşte, İçişleri Bakanlığı personel alımı başvuru işlemleri hakkında bazı bilgiler;

https://www.turkiye.gov.tr/icisleri-bakanligi-personel-sinav-basvurusu linki üstünden giriş yapıldıktan sınav başvuru ekranı gelir.

Aday, sınav ilanında belirtilen şartlara uymak kaydı ile başvurmak istediği sınavı seçer. Müracaat işlemi ekranda belirtilen “Başlama Tarihi” ve “Bitiş Tarihi” arasında yapılabilir.

Başvurulacak konum unvanı için arzu edilen mezuniyet durumuna göre alakalı sınav seçildikten sonra adaya ait kimlik ve nüfus bilgileri ekrana gelir. Kimlik bilgileri doğruysa “İleri” butonuyla bir sonraki adıma (KPSS Sınav Bilgileri) geçilir.

Kimlik bilgileri Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğünün KPS sistemi üstünden otomatik olarak geldiğinden, bilgilerde hata olması halinde aday tarafından alakalı nüfus müdürlüğüyle irtibata geçilmesi germektedir.

Sınav ilanında belirtilen sınav türüne göre alakalı sınav puanı ÖSYM’den sorgulanır. Başvuru yapılan sınav
> Lisans mezunları için > KPSS 2018 – P3 puanı
> Ön Lisans mezunları için > KPSS 2018 – P93 puanı
> Mesleki ve Teknik Lise mezunları için > KPSS 2018 – P94 puanı

getirilir.

Aday, başvuruda bulunacağı konum unvanına ilişkin sınav ilanında belirtilen KPSS puan türünden enaz 60 puana sahipse “İleri” butonuyla bir sonraki adıma (Çalışma Yeri Bilgisi) geçebilir.

ÇALIŞMA YERİ BİLGİSİ

Bu alanda hâlihazırda 4/B sözleşmeli pozisyonda vazife yapan ya da daha önce 4/B Sözleşmeli pozisyonda vazife yapmış adayların konum bilgisi seçimi yapılacaktır.

“Kamu kurum ve kurumlarında halen “4/B Sözleşmeli Pozisyonda” vazife yapıyor musunuz? Veya Kamu kurum ve kurumlarında “4/B Sözleşmeli Pozisyonda” vazife yapmakta iken 26.09.2018 tarihinden sonra sözleşmeniz feshedildi mi?”

Adayın durumu yukarda sorulan sorularından enaz bir tanesine uyuyorsa “EVET”, bu iki durumdan ikisi de uymuyorsa “HAYIR” seçilir.

“Evet”i seçen adaylar, fesihten önce ya da halen çalışılan 4/B sözleşmeli konum unvanı bilgisini listeden seçmelidir. Eğer alakalı pozisyon unvanı listede yok ise “Diğer” ifadesi seçilmelidir.

Aday, İstihdam Şekli alanında kendisine uyan maddeyi seçmelidir.

Belirtilen mecburi alanlar doldurulduktan sonra “İleri” butonuyla bir sonraki adıma (Öğrenim Bilgisi) geçilebilir.

ÖĞRENİM BİLGİSİ

Lisans ve Ön Lisans Mezunları İçin

Adayın ön lisans, lisans ve lisansüstü mezuniyet ve diploma bilgisi YÖK’ten otomatik olarak sorgulanır.

Başvuru yapılan sınava göre mezuniyet bilgisi otomatik olarak seçili gelir. Eğer adayın alakalı sınava ait birden fazla mezuniyeti var ise mezuniyet bilgisinin seçimi aday tarafından yapılır.

Sınav ilanında belirtilen şartlardan dolayı lisansüstü mezuniyet bilgileri için yapılamaz.

YÖK’ten mezuniyet bilgisi gelmeyen veya mezuniyet bilgisi hatalı olan adaylar tarafından “YÖK’ten Gelen Mezun Okul Bilgileri dışında mezun bilgisi girmek istiyorum” kutucuğu seçilir ve manuel giriş yapılır. Bu durumda adaylar tarafından tasdikli diplomanın taratılarak yüklenmesi gereklidir.

Başvuruda bulunmak istediği konum unvanına ilişkin ilanın “Özel Şartlar” kısımda yer alan bölümlerin herhangi birinden mezun olmayan adaylardan, YÖK’den bu bölümlere denklikleri var ise denklik belgelerini alakalı kutucukta “EVET” seçimi yaparak sınav modülünün alakalı bölümüne yüklemeleri gereklidir.

Başvuruda bulunmak istediği konum unvanına ilişkin ilanın “Özel Şartlar” kısımda yer alan bölümlerin herhangi birinden mezun olmayan adaylardan, YÖK’den bu bölümlere denklikleri var ise denklik belgelerini alakalı kutucukta “EVET” seçimi yaparak sınav modülünün alakalı bölümüne yüklemeleri gereklidir.

Belirtilen mecburi alanlar doldurulduktan ve alakalı dokümanlar yüklendikten sonra “İleri” butonuyla bir sonraki adıma (Pozisyon Seçimi) geçilebilir.

MESLEKİ VE TEKNİK LİSE MEZUNLARI İÇİN

4/B Sözleşmeli Personel Mesleki ve Teknik Lise sınavına başvuracak adaylarda ekran alttaki gibi gelecek ve mezun bilgisi aday tarafından manuel doldurulacaktır.

Okul Adı, Bölüm Adı ve Mezuniyet Tarihi doldurulduktan sonra tasdikli diplomanın taratılarak sınav modülünün alakalı bölümüne yüklenmesi gereklidir.

Belirtilen mecburi alanlar doldurulduktan ve alakalı dokümanlar yüklendikten sonra “İleri” butonuyla bir sonraki adıma (Pozisyon Seçimi) geçilebilir.

POZİSYON SEÇİMİ

Aday bu ekrandan sınava ait müracat etmek istediği konum unvanını seçer. Eğer sınav ilanında belirtilen mezun olunan bölüm şartı tutuyorsa il seçimi alanı açılır ve “Ekle” butonuyla pozisyon seçilir.

Başvuru şartları gereğince yalnızca 1 pozisyona başvurulabilir. Eğer başvurulmak arzu edilen konum değiştirilmek istenirse silinerek yeniden kayıt yapılmalıdır.

Eğer aday arzu edilen mezuniyete sahip değilse veya çalışma yeri bilgisinden dolayı başvuramayacağı pozisyonu seçerse başvuruya devam edemeyeceğine dair uyarıyla karşılaşır.

Sınav ilanında belirtilen şartlara uymak kaydı ile başvurulmak arzu edilen konum seçildikten sonra “İleri” butonuyla bir sonraki adıma (Adres Bilgisi) geçilebilir.

ADRES BİLGİSİ 

Adres bilgisi Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğünden sorgulanmaktadır. Hata olması halinde ilgili nüfus müdürlüğüne başvuru yapılmalıdır.

İkametgah adresi kontrol edilip, yazışma adresi alanı doldurulduktan sonra “İleri” butonuyla bir sonraki adıma (İletişim Bilgisi) geçilebilir.

İLETİŞİM BİLGİSİ

Zorunlu olan Cep Telefonu ve E-Posta adresi aday tarafından doldurularak bir sonraki adıma (Askerlik Bilgisi) geçilir.

ASKERLİK BİLGİSİ

Askerlik bilgisi Milli Savunma Bakanlığından otomatik olarak getirilir. Sınava başvuru yaptığı tarihte askerlikle ilişiği olan adayların başvurusu sistem tarafından engellenir.

MSB’den bilgi gelmez veya hatalı geldiği düşünülürse “Yukarıda belirtilen MSB tarafından gönderilen bilgilerin dışında bilgi bildirmek istiyorum” kutucuğu seçilir ve manuel giriş yapılır.

Manuel giriş yapıldı ise askerlik Beyan Belgesi mecburi olarak yüklenmelidir.

Belirtilen mecburi alanlar doldurulduktan ve alakalı dokümanlar yüklendikten sonra “İleri” butonuyla bir sonraki adıma (Adli Sicil Ve Arşiv Bilgisi) geçilebilir.

ADLİ SİCİL VE ARŞİV BİLGİSİ

Adli Sicil ve Arşiv Bilgisi aday tarafından beyan edilerek sisteme girilir ve “İleri” butonuyla bir sonraki adıma (Sağlık Bilgileri) geçilir.

SAĞLIK BİLGİLERİ

Sağlık Bilgisi aday tarafından beyan edilerek sisteme girilir ve “İleri” butonuyla bir sonraki adıma (Fotoğraf Yükleme) geçilir.

FOTOĞRAF YÜKLEME

Sınav ilanında belirtilen özelliklerde fotoğraf yüklenerek “İleri” butonuyla bir sonraki adıma (Kaydet) geçilir.

1. Fotoğraf 800 x 600 çözünürlükte ve 300 dpi görüntü kalitesinde olmalı, çekim esnasında ışık yüze eşit ölçüde yansıtılmalı, yansıma, gölgeler, parlama, kırmızı göz bulunmamalı ve fotoğraf dijital ortamda adayın T.C.Kimlik Numarası dosya ismi ve dosya uzantısı (JPEG) olacak şekilde kayıt edilmelidir. Fotoğrafın fonu beyaz ve desensiz olmalıdır. Fonda gölgeler oluşmamalıdır.

2. Fotoğraf rötuşsuz olmalıdır.

3. Kimlik kartında kullanılacak fotoğraf bölümünün fon rengi beyaz olacağından beyaz veya beyaza yakın renkte kıyafet tercih edilmemeli ve kamu kurum ve kurumlarında çalışan adayın kılık ve kıyafetine dair yönetmeliğin hükümlerine uygun olmalıdır.

4. Erkek aday, sakal traşı olmuş ve uzun olmayan saç, ceket ve kravat ile kadın aday, aşırı makyaj yapmadan, abartılı takılar ve mont, kot ceket gibi kıyafetler olmadan fotoğraf çektirmelidir.

Fotoğraf zeminine uygun olmayacağından erkeklerde beyaz ceket, kadınlarda beyaz dış kıyafet tercih edilmemelidir.

5. Fotoğraf cepheden çekilmiş olmalı, kişinin bedeni ve baş kısmı sağa – sola dönük durmamalı, kişinin yüz hatları net ve bariz olacak şekilde olmalıdır.

6. Sürekli olarak gözlük kullanmak zorunda olan adayın fotoğraf çekimi esnasında gözleri net bir şekilde görünmeli, gözlük camı üstünde yansımalar bulunmamalı, renkli cam ya da güneş gözlüğü kullanılmamalı, parlamalar engellenmeli, gözlük camının kenarı ya da çerçevesi gözleri kapamamalı veya gözleri kapatacak ölçüde kalın olmamalıdır.

KAYDET VE FORM GÖRÜNTÜLE/YAZDIR

Başvurunun geçerli olabilmesi için “Bilgilerimi Kaydet” butonuna kesinlikle basılarak “İş Talep Formu” çıktısı alınmalıdır. Müracaat tarihi bittikten sonra form alınamadığından müracaat bitiştarihinden önce başvurunun tamamlanarak formu çıktısı alınmalıdır.

“Bilgilerimi Kaydet” butonuna basılmadan bir sonraki adımda yer alan “Yazdır” butonuna tıklanamaz.

GÜNCELLEME İŞLEMLERİ

Başvuru yapıldıktan sonra sınav müracaat tarihleri arasında aday bilgileri güncellenebilir ve konum unvanı/il seçimi değiştirilebilir.

Ancak hem başvuru da hem de güncelleme işlemi yapılırken sistemde oluşabilecek yoğunluk göz önüne alınarak müracaat işleminin son dakikalara bırakılmaması tavsiye edilir.

Başvuru işlemlerinin tamamlanmasına müteakip yapılan inceleme sonucunda gerekli başvuru şartlarını taşımayan adayların başvuru belgeleri hiç bir suretle İl Valiliklerince teslim alınmayacak olup, bu durumda olan adaylar herhangi bir hak isteğinde bulunamayacaklardır.

Benzer Konular :

İçişleri Bakanlığı Personel Alımı Başvuru Şartları Neler

İçişleri Bakanlığı Personel Alımı Başvuru Şartları Neler

İçişleri Bakanlığı Personel Alımı Müjdesini Verdi Başvuru Şartları Neler

İçişleri Bakanlığı Personel Alımı Başvuru Şartları Ve Maaş Ücretleri Neler

İçişleri Bakanlığı Personel Alımı Başvuru Şartları Ve Maaş Ücretleri Neler

Yazar Hakkında

Eften Püften

Yorum bırak