Nedir

İktiyozis nedir? Balık pulu derisi hastalığı belirtileri neler?

İktiyozis nedir? Balık pulu derisi hastalığı belirtileri neler?
İktiyozis halk dilinde bilinen adı ile balık pulu derisi hastalığı, kalıtsal bir deri bozukluğudur. Çocukluğun erken dönemlerinde görülen balık pulu derisinin tanısı klinik muayeneyle konmakta, kesin tanı için biyopsi yapılmaktadır. Peki, balık pulu derisi hastalığı nasıl anlaşılır?

İktiyozis genetik ve sonradan gelişen deri hastalıklarının seyrek bir grubunu oluşturmaktadır. Derinin yapıtaşı olan keratin maddesinde meydana gelen bozukluklar sonucu ortaya çıkar. Halk arasında balık pulu derisi hastalığı olarak da bilinmektedir. Genetik geçişli olanlar ilk belirtilerini doğum anından sonra verir. Bazıları yaşamın sonraki dönemlerinde ortaya çıkmaktadır.

NASIL ANLAŞILIR?

Ciltte kuruluk, derinin pullanması, kızarıklık, kaşıntı, bazı hastalarda terleyememe gibi şikayetler ön plandadır. Derisinde kuruluk, pullanma, dökülme, acıma hissi, bazan çok kurumaya terleyememe de eklenebilir. Bu durumda terleyememeye bağlı ateş yükselmesi görülebilir.

TEDAVİSİ NASIL YAPILIR?

İktiyozlarda temel tedavi cildin düzenli nemlendirilmesidir. Islak deri üzerine nemlendirme(banyodan sonra) daha etkili olacaktır.

Soyucu kremler kullanılabilir ve tedaviler daha çok ayak tabanı ve avuç içi gibi daha kalın derili yerlerde tercih edilir.

İleri durumlarda hekiminiz tarafından kontrol altında daha ciddi tedaviler verilebilir.

TEDAVİ SONRASI DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

Cildi kurutacak kadar sık duştan ve sıcak su kullanımından kaçınılmalıdır.
Alkol ve parfüm içeren sabunlardan kaçınılmalıdır.
Oda havasını nemlendirici cihazlar kullanılmalıdır.
Dudaklarınız için düzenli olarak dudak balmı kullanın.
Ek önlem; Genetik danışma:
Genetik geçişli iktiyozisin bir çok çeşidi vardır. Her alt tipin sonraki nesillere genetik aktarılışı farklı olmaktadır. Hasta çocuğa sahip aileler, diğer çocuklarının da hasta olma riskini bilmeleri ve aile planlamalarını yapmaları açısından genetik danışmanlığa yönlendirilmelidir. Ayrıca hamilelik döneminde bu hastalığın tanısı konulabilmekte ve yaşamla bağdaşmayan formları erken tanıyla tespit edilebilmektedir. Ailelerin bu konuda bilgi sahibi olmaları sağlıklı nesillerin doğmasına imkân sağlar.
Gelecekte iktiyozis hastalığının önüne geçmek için gen tedavileri üstüne çalışmalar devam etmektedir.

 

 

İktiyozis nedir? Balık pulu derisi hastalığı belirtileri neler?

Balık Pulu Derisi Hastalığı Neden Olur Iktiyozis Nedir Sağlık Ocağım Net

Balık Pulu Derisi Hastalığı Neden Olur Iktiyozis Nedir Sağlık Ocağım Net

Iktiyozis Balık Pulu Derisi Hastalığı

Balik Pulu Deri Hastaliği Nedir

Balik Pulu Deri Hastaliği Nedir

Yazar Hakkında

Eften Değil Püften

Yorum bırak