Nasıl Yapılır

İmar barışı başvurusu nasıl yapılacak? E Devlet imar barışı başvuru ekranı

İmar barışı başvurusu nasıl yapılacak? E Devlet imar barışı başvuru ekranı
İmar barışı başvurusuyla yapılarındaki sorunları ortadan kaldırmak isteyen yurttaşların gündemindeki konu oldu. İskan sorunu başta olmak üzere 2 milyon civarında kişinin yapı kayıtlarındaki sorunlarını giderecek olan imar barışı, E Devlet üstünden başvurularını kabul ediyor. Peki, E Devlet üstünden imar barışı nasıl gerçekleştirilecek? İşte, bir çok kişinin merakla araştırdığı E Devlet imar barışı başvuru ekranı

İmar barışı başvurusu E Devlet üstünden alınmaya devam ediliyor. Yapı Kayıt Belgesinin alınması ile birlikte yapılarındaki sorunları çözüme kavuşturacak olan yurttaşlar, E Devlet aracılığı ile gerçekleştirilecek olan işlemlere yoğunlaşdı. Peki, E Devlet imar barışı başvurusu nasıl yapılacak? İşte, konu ile ilgili ayrıntılı bilgiler

E DEVLET İMAR BARIŞI BAŞVURU EKRANI

Başvuruda bulunmak için öncelikle e-Devlet Şifresi, Elektronik İmza, Mobil İmza, Elektronik Kimlik Kartı ya da İnternet Bankacılığıyla Giriş sistemlerinden birisine sahip olmak gereklidir. 

Bu hizmeti kullanarak dolduracağınız başvuru formu esas alınmak sureti ile Yapı Kayıt Belgesi bedeli belirlenecektir. İşleme alınan başvurularınıza ait ödemeniz gereken Yapı Kayıt Belgesi bedeli bu hizmet içinde görüntülenecektir.

1-E-Devlet’e girdikten sonra kullanmanız gereken hizmetin ismi “İmar Barışı Kayıt Başvurusu ve Sorgulaması”dır.  

Bu sayfaya direk olarak ulaşmak istiyorsanız tıklayınız

2-Hizmet bağlantısına tıkladığınızda, imar kurallarına aykırı yapılarınız için gerçekleştirdiğiniz ve işleme alınan kayıt başvurularınız görüntülenir. Yeni başvuruda bulunmak için ekranda yer alan “Yeni Başvuru” düğmesine tıklayınız.

3-“Yeni Başvuru” düğmesine tıkladığınızda Bilgilendirme ve Onay ekranı açılacaktır. Bu ekranda yer alan bilgi vermeyi dikkatlice okuyunuz. “Yukarıdaki bilgi verme yazısını okudum ve kabul ediyorum.” ifadesini işaretledikten sonra “Devam Et” düğmesine tıklayınız.

4-Bu aşamada müracaat sahibine ait bilgiler ekranını doldurunuz. Aykırılığın Kapsamı alanında “Bağımsız Bölüm” ya da “Yapının Tamamı” seçilmesi durumunda “Yapının Tamamının Kullanım Amacı” alanı açılacaktır. Aykırılığın kapsamı bağımsız bölüm olsa bile, bu alanda yapının tamamının kullanım maksadını seçiniz.

5- Müracaat Sahibine Ait Bilgiler ekranında yapılan seçime göre, Yapıya Ait Bilgiler ekranındaki form değişecektir. Oluşabilecek tüm durumlar için açılacak olan formlar altta anlatılmıştır. Bu ekranda alakalı formu doldurup “Devam Et” düğmesine tıklayınız.

Durum 1: Aykırılığın kapsamı “Bağımsız Bölüm” ve yapının kullanım maksadı “Konut” ya da “Ticari” seçilirse Yapıya Ait Bilgiler ekranı yandaki gibi olacaktır.

Durum 2: Aykırılığın kapsamı “Bağımsız Bölüm” ve yapının kullanım maksadı “Karma (Konut + Ticari)” seçilirse Yapıya Ait Bilgiler ekranı yandaki gibi olacaktır.

Durum 3: Aykırılığın kapsamı “Yapının Tamamı” ve yapının kullanım maksadı “Konut” ya da “Ticari” seçilirse Yapıya Ait Bilgiler ekranı yandaki gibi olacaktır.

Durum 4: Aykırılığın kapsamı “Yapının Tamamı” ve yapının kullanım maksadı “Karma (Konut + Ticari)” seçilirse Yapıya Ait Bilgiler ekranı yandaki gibi olacaktır.

Durum 5: Aykırılığın kapsamı “Güneş Enerjisi Santralleri (GES)” seçilirse Yapıya Ait Bilgiler ekranı yandaki gibi olacaktır.

6- Bu ekranda, doldurduğunuz başvuru bilgileri görüntülenir. Lütfen bilgilerinizi kontrol ediniz. Bilgilerinizde değişiklik yapmak için sayfanın en altında yer alan “Düzenle” düğmesine tıklayınız. “Düzenle” düğmesine tıklarsanız, “2. Müracaat Sahibine Ait Bilgiler” ekranına geri dönersiniz. Başvuru işlemini tamamlamak için de sayfanın en altında yer alan “Başvur” düğmesine tıklayınız. “Başvur” düğmesine tıkladığınızda İşlem Sonucu ekranı açılacaktır.

Ön İzleme ekranında “Başvur” düğmesine tıklandığında İşlem Sonucu ekranı açılacaktır. Bu aşamadan sonra başvurunuz sıraya alınacaktır. Başvurunuzun durumu, doğrulanmış cep telefonunuza SMS aracılığı ile gönderilecek; başvurunuz işleme alındıktan sonra “Başvurularım” sayfasında görüntülenecektir. Yapı Kayıt Belgesi bedeli ödeme sürecini başlatmak için Başvurularım sayfasında “Onaylama” işlemini gerçekleştirmeniz gereklidir. “Onaylama” işlemini  yapana kadar başvurunuzu iptal edebilir ya da güncelleyebilirsiniz.

7- Bu ekranda, işleme alınan imar barışı kayıt başvurularınız görüntülenir. Başvurunuzu tamamlamak ve ödeme sürecini başlatmak için ekrandaki tabloda görüntülenecek olan “Onayla” bağlantısını kullanarak “onaylama” işlemini gerçekleştirmeniz gereklidir. “Onaylama” işlemini yapana kadar başvurunuzu iptal edebilir ya da güncelleyebilirsiniz. Tablonun İşlem alanında yer alan “Onayla” bağlantısına tıkladığınızda, Onay Ekranı açılacaktır.

8-Bu ekranda bilgileri görüntülenen başvurunuzu onaylamak için sayfanın en altında yer alan “Başvurumu Onayla” düğmesine tıklayınız. Bu işlemi gerçekleştirdiğinizde, beyanınız üstüne hesaplanmış olan ödeme miktarı alakalı kurum ve kuruluşlara bildirilecektir. Bu aşamadan sonra, beyan ettiğiniz bilgiler üstünde herhangi bir değişiklik yapmanız mümkün olmayacaktır.

9- Beyan ettiğiniz bilgiler ile başvuru onayı isteğiniz işleme alınacak ve ödeme bilgileriyle ödemenin yapılabileceği noktalar, doğrulanmış cep telefonunuza SMS aracılığı ile iletilecektir.

10- Bu ekranda, işleme alınan imar barışı kayıt başvurularınız görüntülenir. Başvurunuz işleme alındıktan sonra onaylama işlemini gerçekleştirene kadar başvurunuzu güncelleyebilirsiniz. Tablonun İşlem alanında yer alan “Güncelle” bağlantısına tıkladığınızda başvuru formu açılacaktır. 

11- Başvurunuz işleme alındıktan sonra onaylama işlemini gerçekleştirene kadar başvurunuzu iptal edebilirsiniz. Tablonun İşlem alanında yer alan “İptal Et” bağlantısına tıkladığınızda İptal Onayı ekranı açılacaktır.

Detay ekranında yazdır bölümüne tıklayarak belgenin yazdırabilirsiniz. 

İmar barışı başvurusu nasıl yapılacak? E Devlet imar barışı başvuru ekranı

Imar Barışı Başvuru Hesaplama Nasıl Yapılır E Devlet Imar Barışı Affı Sorgulama Ekranı

Imar Barışı Başvuru Hesaplama Nasıl Yapılır E Devlet Imar Barışı Affı Sorgulama Ekranı

Imar Affı Barışı Için Gerekli Evraklar Neler Imar Affı Barışı Başvuruları Nasıl Yapılır Imar Barışı Nedir
Imar Affı Barışı Için Gerekli Evraklar Neler Imar Affı Barışı Başvuruları Nasıl Yapılır Imar Barışı Nedir

Yazar Hakkında

Eften Değil Püften

Yorum bırak