Nasıl Yapılır

İsilik nedir? İsilik nasıl anlaşılır?

İsilik nedir? İsilik nasıl anlaşılır?
Miliaria halk dilinde bilinen adı ile isilik şikayeti yaz aylarının gelişi ile birlikte artış gösterdi. Özellikle çocuklarda görülen isilik, çoğunlukla kaşıntılıdır ve vakit zaman yanma şikayeti olarak kendini gösterir. Peki, isilik tam olarak nedir? İsilik nasıl anlaşılır?

Ter bezi kanallarının tıkanması sonucu terin derinin üst tabakalarına sızması ile oluşan bir durumdur. Sıcak ve nemli ortamda yaşayan her yaş grubunda görülebilir ama çocuklarda özellikle ter kanalları tam olarak gelişmediği için yeni doğanlarda daha sıktır. Sıcağa ve neme maruz kalınması, ateşli hastalıklar ya da bazı ilaçların kullanımı sonrasında da görülebilir. Sıcak ortamla temastan birkaç gün ya da hafta sonra başlar. İsilik nasıl anlaşılır?

Daha çok boyun ve gövdenin üst kısımda görülür fakat yüz, avuç içi ve ayak tabanı hariç her yerde görülebilir. Bebeklerde başta kıvrım bölgeleri olmak üzere , yetişkinlerden farklı olarak yüz ve saçlı deride de görülebilmektedir. Ortası saydam su toplamış kırmızı kabarcıklar görülür.Özel bir tanı testi yoktur, tanı için belirtiler yeterlidir.

Tedavisi İçin Neler Yapılmalıdır?

Herhangi bir tıbbi müdahaleye gerek olmadan kendi kendine gerileyen bir durumdur, şikayetler şiddetli olursa hekim kontrolünde bazı losyonlar kullanılabilir. Cilt serin tutulursa kısa sürede geriler. En etkili tedavi fazla terlemeden kaçınmaktır. Ilık duşlar, pamuklu ve ince giysiler giyilmelidir.

 

İsilik nedir? İsilik nasıl anlaşılır?

Isilik Nedir Neden Olur Yetişkinlerde Yüzde Isilik Nasıl Geçer

Isilik Nedir Neden Olur Yetişkinlerde Yüzde Isilik Nasıl Geçer

Bebeklerde Isilik Belirtileri Ve Tedavisi

Bebeklerde Isilik Belirtileri Ve Tedavisi

Yazar Hakkında

Eften Değil Püften

Yorum bırak