Nedir

Kabotaj ve Denizcilik Bayramı etkinlikleri başladı… Kabotaj ne demek?

Kabotaj ve Denizcilik Bayramı etkinlikleri başladı… Kabotaj ne demek?
Her sene olduğu gibi bugün de Kabotaj ve Denizcilik Bayramı İstanbul’da düzenlenecek çeşitli etkinliklerle kutlanacak. Peki, kabotaj ne demek? İşte Kabotaj Bayramı’nın tarihi!

Gemi işletmeciliğinin önemini anımsatmak, kabotaj hakkının elde edilişini kutlamak için her sene 1 Temmuz’da kutlanan Kabotaj ve Denizcilik Bayramı için Türkiye’nin dört bir yanınsa çeşitli etkinliler düzenleniyor.

Kabotaj Bayramı’nın 92’nci yılı, İstanbul genelinde düzenlenecek çeşitli etkinliklerle anımsatılıyor. Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı, İstanbul Valiliği ve İstanbul Büyükşehir Belediyesinin düzenlediği etkinlik programı, 1 Temmuz Pazar günü kent genelindeki iskele ve sahillerde gerçekleştirilecek. Sabah saat 10.00’da Beşiktaş Barbaros Hayrettin Paşa Anıtı önünde İstiklal Marşı ve saygı duruşu ile başlayacak programda, törene katılan protokol tarafından günün mana ve önemini belirten konuşmalar yapılacak. Protokolün Barbaros Hayrettin Paşa’nın alandaki türbesini ziyaret etmesinin arkasından Deniz Müzesi gezilecek.

BAŞBAKAN’DAN KABOTAJ BAYRAMI MESAJI

Başbakan Binali Yıldırım, Kabotaj ve Denizcilik Bayramı mesajında “Ülkemizin üç tarafı denizlerle çevrili olan, iki önemli boğazı sınırlarında bulunduran ve kıtaları birbirine bağlayan jeopolitik konumunu en uygun şekilde değerlendirerek denizciliğimizi daha da geliştirecek reformlara imza atıyoruz.” ifadelerini kullandı.

Başbakan Yıldırım, “1 Temmuz Denizcilik ve Kabotaj Bayramı” dolayısı ile yayımladığı mesajda, Türkiye Cumhuriyeti’nin 1 Temmuz 1926’da kabul edilen Kabotaj Kanunuyla kendi karasularında hakimiyet ve istiklalini tüm dünyaya ilan ettiğini anımsattı.

Yıldırım, “Cumhuriyetimizin ilk yıllarında atılan bu adımla denizciliğimizin gelişmesi hız kazanmış, milletimizin denizlerimize olan ilgisi ve sahip çıkma duygusu kuvvetlenmiştir.” değerlendirmesinde bulundu.

Başbakan Yıldırım, denizcilik sektörünün bugün güçlü alt yapısı, çağdaş tersaneleri ve büyüyen deniz ticaret filosu ile ülke ekonomisine büyük katkılarda bulunduğunu belirterek, şunları ifade etti:

“Ülkemizin üç tarafı denizlerle çevrili olan, iki önemli boğazı sınırlarında bulunduran ve kıtaları birbirine bağlayan jeopolitik konumunu en uygun şekilde değerlendirerek, denizciliğimizi daha da geliştirecek reformlara imza atıyoruz.

Hükümetimiz, denizlerimizden sağlanan olanakların arttırılması için her türlü kolaylığı sağlamaktadır. Bu düşüncelerle 1 Temmuz Denizcilik ve Kabotaj Bayramı’nı kutluyor, tüm denizcilerimize işlerinde rahatlıklar ve başarılar temenni ediyorum.

KABOTAJ NEDİR?

Kabotaj, bir devletin kendi limanlarına deniz ticareti konusunda tanıdığı imtiyaztır. Bu imtiyaztan yalnızca vatandaşlarının faydalanması, millî ekonomiye önemli bir katkı sağlayacağından, devletler yabancı bandıralı gemilere kabotaj yasağı koyma yoluna gitmişlerdir.

KABOTAJ BAYRAMI TARİHÇESİ

Ülkemizde, 20 Nisan 1926 Tarihinde kabul edilmiş olan kabotaj Kanunu, 1 Temmuz 1926’da yürürlüğe girmiş ve bu Kanun, “Türkiye Limanları ve sahilleri arasında yük ve yolcu taşınmasıyla kılavuzluk ve römorkaj hizmetleri, Türk Vatandaşları ve Türk Bayrağı taşıyan gemilerce yapılır” hükmünü getirerek daha önceden yabancılara açık olan bu faaliyetleri bundan bu şekilde sadece Türkiye Cumhuriyeti yurttaşlarının yapabileceğini belirtmiştir.

Bu nedenle her sene 1 Temmuz gününü “Denizcilik ve Kabotaj Bayramı” olarak kutluyoruz. Kabotaj Yasasıyla amaçlanan Türk denizciliğinin gelişmesidir. Daha önceden kapitülasyonlarla yabancılara verilen haklar böylece denizde kendi yurttaşlarımız adına geri alınmaktadır.

Ancak, Kabotaj Kanunuyla kazandığımız avantajı, denizcilik sektörümüzün her alanında gereğince kullandığımızı söylemek de ne yazık ki mümkün değildir. Gerek yük nakliyatçılığında, gerekse yolcu nakliyatçılığında denizyollarını gerektiği gibi kullanamadık. Halbuki, 8333 km’lik deniz boyu şeridi ve üç yanının denizlerle çevrili olması açısından ülkemiz, en ucuz ve en çevre dostu nakliyatçılık türü olan deniz nakliyatçılığını geliştirmek için her türlü avantaja sahiptir.

Kabotaj ve Denizcilik Bayramı etkinlikleri başladı… Kabotaj ne demek?

Kabotaj Ve Denizcilik Bayramı Etkinlikleri Başladı

Kabotaj Ve Denizcilik Bayramı Etkinlikleri Başladı

Çıldır Gölü Nde Denizcilik Ve Kabotaj Bayramı Etkinlikleri Başladı

Çıldır Gölü Nde Denizcilik Ve Kabotaj Bayramı Etkinlikleri Başladı

Denizcilik Ve Kabotaj Bayramı Etkinlikleri

Denizcilik Ve Kabotaj Bayramı Etkinlikleri

Yazar Hakkında

Eften Değil Püften

Yorum bırak