Teknoloji

Kaspersky Lab Türkiye’de genişlemeyi planlıyor

Kaspersky Lab Türkiye'de genişlemeyi planlıyor
Kaspersky Lab Üst Yöneticisi Kaspersky, “Türkiye’deki operasyonlarımızı bu sene yaklaşık % 25 artırmayı hedefliyoruz.” dedi.

Merkezi Rusya’da bulunan siber  ve antivirüs yazılımı sağlayıcısı  Lab’ın Kurucusu ve Üst Yöneticisi Eugene Kaspersky, “Türkiye’deki operasyonlarımızı bu sene yaklaşık % 25 artırmayı hedefliyoruz.” dedi.

Kaspersky, AA muhabirine, global bir sorun haline gelen siber suçlar, bunların nasıl önleneceği ve şirketin Türkiye’deki operasyonlarına ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Kimlik avı e-postalarının en popüler saldırı yöntemlerinden biri olduğunu belirten Kaspersky, bunlardan korunmak için siber güvenlik ürünlerinin yanı sıra eğitimin de temel bir tedbir olduğunu ifade etti.

Kaspersky, eğitim programlarına yapılan küçük yatırımların bile şirketlerin siber güvenlik seviyesini önemli ölçüde arttırdığına işaret ederek, “Temel siber güvenlik eğitimini daha ilkokul seviyesinden başlayarak vermek de önemli. Parola güvenliği, kuşkulu bağlantılara tıklamamak, güvenilir uygulama ve dosyalar indirmek gibi temel bilgiler verilebilir. Birkaç ülkede düzenlediğimiz ve çocukların webteki güvenliği hakkında farkındalık yaratmayı maksatladığımız ‘Safe Kids’ etkinlikleri ile de bunu başarıyoruz.” şeklinde konuştu.

Türkiye’nin, mobil bankacılığı hedef alan “Truva atları” ile en fazla saldırıya uğrayan ilk 10 ülke arasında bulunduğuna dikkati çeken Kaspersky, bu konuda hiç bir ülkenin tamamiyle güvenli olmadığını ve siber suçluların mesafe tanımadığını ifade etti.

“Hızlı değişimlere ayak uydurmak gerekir”

Kaspersky, siber güvenlik stratejilerini belirlerken hastaneler, havalimanları, enerji santralleri, kamu hizmetleri gibi kritik alt yapılara özel ilgi gösterilmesi gerektiğini vurgulayarak, şu şekilde konuştu:

“Çoğu siber saldırı ya para kazanma veya bilgi edinme maksadı taşır. Bilgi edinme konusu çoğunlukla devletleri daha yakından ilgilendiriyor. Siber saldırılara karşı bir direnç oluşturmak için öncelikle neleri koruyacağınızı bilmelisiniz. Her şeyden önce, bir siber güvenlik stratejisinin ve onu uygulayan kişilerin hızla değişen küresel tehditlere ayak uydurabilmesi gerekir. Bir stratejinin işlemesi için en önemli etkenlerden bir tanesi de kamu ve özel sektörün iş birliği yapması ve bilgi paylaşımı. Siber suçların gelişimi hakkında daha geniş bilgi edinmek ve mücadele için bu iş birliği kritik önem taşıyor. Aramızda bilgi paylaşmadığımızda kazanan suçlular oluyor.”

“Katkıda bulunmaya hazırız”

Şirketin siber güvenlik konusundaki tecrübesine işaret eden Kaspersky, Türkiye’nin siber güvenlik stratejisine katkıda bulunmaya hazır olduklarını bildirdi.

Kaspersky, Türkiye’nin kendileri için önemli bir pazar olduğunu ve bölgedeki işlerini daha da geliştirmek istediklerini belirterek, “Şu an KOBİ ve kurumsal pazarda etkinliğimizi önemli ölçüde arttırma hedefimiz var. Ayrıca ürünlerimizi Türk lirasıyla satmaya devam edeceğiz. Türkiye’deki operasyonlarımızı bu sene yaklaşık % 25 artırmayı hedefliyoruz.” ifadelerini kullandı.

Çoğu ülkede siber güvenlik konusunun küçümsendiğini dile getiren Kaspersky, Türkiye’deki devlet yetkililerinin ülkedeki siber güvenlik iş gücü ihtiyacını çözmek ve siber güvenliğin kurumlardaki rolünü arttırmak için bazı adımlar atmaya başladığını gördüklerini ifade etti.

Kaspersky, Türkiye’nin teknoloji ile ilgilenen genç nüfusunun yüksekliğine dikkati çekerek, ülkenin kendi siber güvenlik ekibini oluşturabilmesinin bir avantaj olduğunu ifade etti.

Global Şeffaflık Girişimi Projesi

Şirketin “Global Şeffaflık Girişimi” projesine ilişkin bilgi veren Kaspersky, şunları ifade etti:

“Bu proje, ürünlerimizin tamamiyle güvenilir olduğunu ispatlamaya ne kadar kararlı olduğumuzu gösteriyor. İnsanların kendi verilerini ve gizliliklerini kontrol altına almasının ne kadar önemli olduğunu biliyoruz ve son 20 yılda elde ettiğimiz itibar ve uzmanlığı ne kadar ciddiye aldığımızı ispatlamak istiyoruz. İşte bu sebeplerle bu projeye yatırım yapıyoruz. Bu iyi örnekle sektöre öncülük edip diğer siber güvenlik şirketleri için yeni bir saydamlık standardı oluşturmayı umuyoruz.”

Benzer Konular :

Kaspersky Lab Türkiye De Genişlemeyi Planlıyor

Kaspersky Lab Türkiye De Genişlemeyi Planlıyor

Erzurum Ticaret Borsası

Erzurum Ticaret Borsası

İnternet Yardım Merkezi İş Başında Spot Piyasada Elektrik Fiyatları

İnternet Yardım Merkezi İş Başında Spot Piyasada Elektrik Fiyatları

Yazar Hakkında

Eften Püften

Yorum bırak