Nedir

Kireçlenme nedir?

Kireçlenme nedir?
Uzmanlar, günümüz şartlarında ortalama insan ömrünün uzaması, ortalama vücut ağırlığının artması, insanların daha uzun süreli ve daha yorucu işlerde çalışması gibi sebeplerle kireçlenme görülme sıklığının arttığını ifade ediyor. Peki, kireçlenme nedir?

İleri yaşlarda, eklemlerde tekrarlayan mekanik zorlanmalarla meydana gelen , eklem kıkırdaklarındaki parlak ve pütürsüz yapının deforme olması, işlevselliğinde oluşan bozulma şeklinde açıklanabilir.

İlerleyen yaşla birlikte, eklemlere binen baskının oluşturduğu deformasyonlar, eklem içi kırıklar, yaralanmalar ve geçirilen iltihaplar kireçlenmenin esas nedenleri arasında gelir. En önemli özelliği, eklem yüzeyinde kalsiyum tuzlarının birikmesidir.

Genel olarak 45 yaşından sonra başlayıp, hareketsizlik, şişmanlık, kalıtım, spor yaralanmaları, doğuştan gelen bazı eklem hastalıkları ve bazı meslekler, kireçlenmenin sebepleri arasında yer alır.

Kireçlenmelerde kıkırdakla birlikte minisküslerde yırtıklar, kemiksi doku çıkıntıları ve ağrı başlangıçları etmendir. Gelişme sürecini izleyen dönemde eklem hareketleri sınırlanır. Eklemi kuvvetlendiren bağların kalınlaşması sonucu şişkinlik yaratan eklemi muhafaza etme maksatlı kasılmalar yaşanır. Kireçlenme çoğunlukla yavaş gelişmesi sebebiyle günlük yaşamı çok etkilememektedir.

Benzer Konular :

Kireçlenme Nedir Kireçlenme Belirtileri Tedavisi Ve Kür Önerisi

Kireçlenme Osteoartrit Nedir Neden Olur Belirtileri Ve Tedavisi

Kireçlenme Osteoartrit Nedir Neden Olur Belirtileri Ve Tedavisi

Kireçlenme Nedir

Kireçlenme Nedir

Yazar Hakkında

Eften Püften

Yorum bırak