Nedir

KMH faizi nedir?

KMH faizi nedir?
Kredili Mevduat Hesabı (KMH), vadesiz hesapta yeterli oranda para bulunmaması halinde, bankanın verdiği limitler çerçevesinde para çekme veya eft yapma olanağı sağlayan hesaptır. Kredili olması sebebiyle, belirli bir faizi bulunan bu hesapta, nakit açığı kapatıldığı takdirde faiz işlenmesi durdurulmuş olur. İşte, KHM faizi ne demektir ve nedir sorusunun yanıtı

Kredili Mevduat Hesabı (KMH), her türlü kısa vadeli nakit ihtiyacınızı karşılamaya yönelik olarak, vadesiz hesabınızda yeterli bakiye olmaması halinde size bankanın belirlediği limit dahilinde para çekme, EFT/havale yapma olanağı sağlayan bir tür kredi hesabıdır.

Mevcut vadesiz hesaba tanımlanan bir ürün olduğundan, vadesiz hesap aracılığı ile yapabileceğiniz tüm bankacılık işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz. Hesabınızda para olmasa bile önceden belirlenen limit dahilinde anında kredi kullanarak kısa süreli nakit ihtiyaçlarınızı ve harcamalarınızı karşılayabilirsiniz. İhtiyacınız olan tutar kadar ve ihtiyacınız olduğu gün boyunca kredi kullanır, nakit çoğu olduğunda borç bakiyenizi kapatarak, yalnızca borçlu olduğunuz günler için faiz ödersiniz.

KMH FAİZİ NE KADAR ÖDENİR?

Kredili mevduat hesabının bağlı olduğu vadesiz hesaptan yapılmak istenen para çekilişi, EFT/havale gibi işlemler, vadesiz hesapta bakiye olması durumunda bakiye kullanılarak; yeterli bakiye olmaması durumunda ise tahsis edilen kredili mevduat hesabı kredi limiti kullanılarak gerçekleştirilir. Kredili mevduat hesabı limitinden kullanım gerçekleştiğinde vadesiz hesabın bakiyesi eksiye döner. Kredili mevduat hesabının bağlı olduğu vadesiz hesaba para girişi olduğundaysa eksi bakiye kapatılır. Kredili mevduat hesabınıza dilediğiniz tarihlerde ödeme yapabilirsiniz. Kredili mevduat hesaplarında valörlü bakiye üstünden faiz işletilir; kısaca hesaba yatırılan paranın valörü bir (1) işgünü sonrası olarak kabul edilir. Kredili mevduat hesabı kapsamında kullanılan krediye yalnızca kullanılan gün kadar faiz işletilir. Faiz tutarı günlük olarak hesaplanır ve ay sonunda kredili mevduat hesabının bağlı olduğu vadesiz hesaba tahakkuk eder.

Vadesiz hesabınızdaki paranız yetmeyip vadesiz hesabınıza tanınmış kredi limitinden para çektiğinizde kredili mevduat hesabınız eksi bakiyeye geçer. Bu eksi bakiye üstünden ana para+faiz+vergi yükümlülüğü doğar. Dikkat etmeniz gereken, eksi bakiyeye geçerek ürünü kullandıysanız bunun devamında faiz tahsilat tarihinde işleyen faiz tutarı+vergi tutarını ödeyecek şekilde nakit akışınızı sağlamak aynı zamanda bankalarca belirlenmiş, var ise minimum ödeme tutarını da bu ödemenize ilave etmektir. Aksi taktirde temerrüde düşmüş sayılırsınız.

KMH FAİZİNDE CUMA GÜNÜ DETAYI

Cuma günü kredili mevduat hesabınızdan çektiğiniz tutarı aynı gün içinde yatırmanız durumunda, kullandığınız kredi tutarı için 3 günlük faiz işleyecektir. Çünkü faiz hesaplanırken kredili mevduat hesabınızdan kullandığınız paraya aynı gün faiz işlemeye başlarken, yatırdığınız para bir iş günü valörlü olarak kısaca bir iş günü sonra dikkate alınmaktadır. Dolayısıyla, cuma günü çektiğiniz para için aynı gün faiz ödemeye başlayacaksınız lakin yatırdığınız para bir iş günü sonra kısaca pazartesi günü dikkate alınacağından 3 günlük faiz ödemek halinde kalacaksınız.

KMH faizi nedir?

Kmh Kredili Mevduat Hesabı Faizi Nasıl Hesaplanır

Kmh Kredili Mevduat Hesabı Faizi Nasıl Hesaplanır

Kredili Mevduat Hesabı Kmh Nedir

Kredili Mevduat Hesabı Kmh Nedir

Kmh Faiz Oranı Nasıl Belirleniyor

Kmh Faiz Oranı Nasıl Belirleniyor

Yazar Hakkında

Eften Değil Püften

Yorum bırak