Sağlık

Kuşkonmaz nedir, faydaları neler?

Kuşkonmaz ne demektir, faydaları neler?
Kuşkonmaz, mart ayının başlarından sonra pazar tezgahlarındaki yerini almaya başladı. Vitamin ve mineral deposu kuşkonmazın, insan sağlığına yaptığı katkı saymakla bitmiyor lakin ülkemizde hakkettiği kıymeti görmüyor. Peki, kuşkonmaz ne demektir, faydaları neler?

, sebze olarak yenen ve süs maksadıyla yetiştirilen çeşitli bitki türlerini kapsayan bitki cinsi. Hepsi de Asparagaceae familyasının cinsinde yer alan bu türlerin yabanilerine dünyanın ılıman bölgelerinde sık sık rastlanır.

Çok eskiçağlarda kendi doğal ortamından alınıp taze sürgünleri için yetiştirilmeye başlanan sebze kuşkonmaz, Eski Yunan ve Romalılar’dan beri çok beğenilen kıymetli bir besin kaynağıdır. Bugün en fazla Fransa, İtalya, Çin ve ABD’de yetiştirilir. Türkiye’de taze üretimi giderek artmaktadır. İstanbul’un Silivri ilçesinde kuşkonmaz bağları bulunmaktadır. Genel bir inanış olarak kuşkonmazın cinsel olarak uyarıcı kısaca afrodizyak bir besin olduğu düşünülür. Kuşkonmaz tüketimi bazı insanlarda idrar kokusuna neden olur. Beyaz, yeşil ve mor tipte üretimi vardır.

KUŞKONMAZIN FAYDALARI NELER?

Hassas çok senelik otsu bir bitki olan kuşkonmaz; magnezyum, sodyum, demir, bakır, fosfor, selenyum, çinko, kalsiyum ve mangan gibi mineraller açısından zengin bir kaynaktır.

C vitamini, K vitamini, B6 vitamini, A vitamini, tiamin ve niasin gibi vitaminler de bu bitki içinde yeterli oranda bulunur. Mineral ve vitamin yönünden oldukça zengindir. Bu da bedenin ihtiyacı olan maddelerin temininde önemli bir besim maddesidir.

Lifli yapısı özellikle kabızlık çeken hastalar için barsakları çalıştırması yönü ile tavsiye edilmektedir. Gebeler ve yeni doğum yapan annelerin özellikle tüketmesi gereken yiyeceklerdendir

 

Benzer Konular :

Kuşkonmaz Nedir Faydaları Ve Zararları Nelerdir Nasıl Tüketilmeli

Kuşkonmaz Nedir Faydaları Ve Zararları Nelerdir Nasıl Tüketilmeli

Kuşkonmaz Nedir Faydaları Ve Zararları Nelerdir Nasıl Tüketilir

Kuşkonmaz Nedir Faydaları Ve Zararları Nelerdir Nasıl Tüketilir

Kuşkonmaz Nedir Kuşkonmazın Faydaları Nelerdir

Kuşkonmaz Nedir Kuşkonmazın Faydaları Nelerdir

Yazar Hakkında

Eften Püften

Yorum bırak